mutfak dolabı

Yeni bir mutfak seçerken yapılmaması gerekenler

Bugünkü makalemizde Yeni bir mutfak seçerken yapılmaması gerekenler hep birlikte inceleyeceğiz. Yeni bir mutfak, her ev için büyük ama değerli bir yatırımdır. Görünüm ve işlevsellik açısından mülkünüze her zaman değer katacaktır. Ancak yapmak istemediğiniz bir şey, daha ince ayrıntıları unutmaktır. Bir mutfak tasarlarken unuttuğumuz çoğu zaman en bariz şeydir. Çöp kutularının nereye gittiği veya yemek pişirirken buzdolabının ne kadar erişilebilir olduğu gibi.

Bir mutfağın birincil işlevi yemek pişirmek ve hazırlamaktır, bu nedenle son derece işlevsel olmalıdır. Bu nedenle tasarım sürecine yemek hazırlarken ve pişirirken alanı nasıl kullandığınıza bakarak başlamak önemlidir.

Ama işlevselliğin çarpıcı olamayacağını kim söylüyor? Akıllı tasarım sayesinde bugünlerde mutfaklarımız evin en iyi giyimli odası olabiliyor. Aramızda, hayallerinizdeki mutfağı tasarlarken yapmamanız gereken dokuz şeyin bir listesini derledik.

Mutfak tasarlarken ne yapılmaması

1. Yeni bir mutfak seçerken yapılmaması gerekenler sayaç alanını unutmayın

Kullanılabilir alanın her santimini planlamak bir zorunluluktur. Mutfak tasarımında çok yaygın bir hata, çalışmak için yeterli tezgah alanı içermemesidir.”Yemek hazırlamak, tüm gereçlerinizi sergilemek, yıkanmak ve mutfağı kullanmayı planlıyorsanız potansiyel olarak yemek yemek ve sosyalleşmek için yeterli alan eklemeyi unutmayın.”

2. Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğunu asla küçümseme

Buna göre planlayın ve baharat kavanozlarından çatal-bıçak ayırma çekmecelerine kadar her şey için bir yer ayırın. Listeye eklemeye devam etme cazibesi harika olsa da, net bir başlangıç ​​dizini sizi yolda tutacaktır. Net bir plana sadık kalarak, yepyeni mutfağınızı aşırı doldurmanın cazibesinden de kurtulursunuz.

“Mutfağınızdan en fazla depolama alanını elde etmenin anahtarı, depolama çözümlerini mevcut mutfak temellerine entegre etmenin akıllıca yollarını düşünmektir”, “Örneğin, manyetik paneller, duvar ve taban dolapları arasındaki kullanılmayan duvar boşluğunun kullanılmasına yardımcı olur.”

Tekrar kutunun dışında düşünerek, “Daha hacimli eşyalar için, köşedeki saklama alanını çekmeyi de düşünmelisiniz. Dolaplara kolayca sığacak şekilde tasarlanan, dışarıya çekilebilen depolama, öğelerin verimli bir şekilde saklanmasına yardımcı olur ve gerektiğinde bunlara kolayca erişilmesini sağlar. ”

Son olarak, yemek hazırlarken fazladan alan yaratan veya hatta eğlenirken içecek arabası olarak kullanılabilen bir el arabası düşünerek yer alanından yararlanmayı unutmayın. ‘Konu bir mutfak yaratmaya geldiğinde tüm önemli hususlar tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için elinden geleni yapıyor.

3. Yeni bir mutfak seçerken yapılmaması gerekenler havalandırmayı ihmal etmeyin

İyi havalandırma, her mutfak için, özellikle de her gün lezzetli yemekler pişirmek için anahtardır. Özellikle ocakta yemek pişirmek, havalandırılmadığı takdirde evin her yerine dağılabilecek kalıcı kokular bırakabilir. Ev yapımı yemeklerin kokusu şu anda lezzetli olsa da, evin geri kalanının kokusunu almasını ve atmosferi bozmasını istemezsiniz.

Uzmanlar, ‘Kirleri yakalayan, hava sirkülasyonu sağlayan ve genel olarak mutfağınızı temiz tutan uygun bir havalandırma sistemine yatırım yapın. Yalnızca hava akışını devridaim ettiren ve çok fazla enerji tüketen ucuz ürünleri tercih etmemeye çalışın. Her zaman gürültü seviyelerini ve enerji kullanımını minimumda tutan bir çözüm vardır. ”

4. Çöplerin birikmesini önleyinmutfak dolabı

Kulağa tamamen açık geliyor ama çöp söz konusu olduğunda, en az göz alıcı kısım olduğu için çöp kutuları genellikle gözden kaçıyor. Atığın tamamen kaçınılmaz olduğu göz önüne alındığında, öncelik olarak dikkate alınmalıdır, buna rağmen şimdi ayrı geri dönüşüm, gıda ve genel imha ihtiyacımız var.

En iyi çözüm entegre çöp kutuları veya en azından bağlantısız kutuları gizlemek için dolaplardır. Sadece atıkların varlığını gizlemekle kalmaz, aynı zamanda kokuların tutulmasına da yardımcı olur. Tahsis edilmiş alan, planlama aşamasında tahsis edilmediğinde, tek geçerli seçenek, teşhirdeki bağımsız bir bölmedir. Neyse ki şimdi şık çözümler satın alabilirsiniz, ancak bu planın bir parçası değilse, atık bertarafının gözden kaçtığını fark ettiğinizde sizi memnun etmeyecektir.

5. Yeni bir mutfak seçerken yapılmaması gerekenler ışıklandırmada eksiklik

Çoğu oda gibi, hem işlevsel kullanım hem de estetik görünüm için aydınlatmanın doğru olması önemlidir. Yemek hazırlamak, mutfaktaki yemek alanından daha doğrudan ve daha parlak bir aydınlatma gerektirir. Duvar dolaplarının altına ve tavana gizlenmiş spot lambalar, hala en popüler ve pratik seçimdir. Görevlere göre gruplanabilirler ve kısma anahtarlarıyla birlikte kullanılabilirler, böylece atmosferi anında değiştirebilirsiniz.

Ayrıca baza aydınlatmasını da düşünebilirsiniz. Dolabınızın tabanı boyunca uzanan şeritler, mutfağınızı saatler sonra aydınlatacak ince bir ışık sağlayabilir – gece yarısı atıştırması için gizlice girmeniz gerekiyorsa kullanışlıdır!

Ailenin ve arkadaşların bir araya geldiği mutfak alanları için oturma odası tarzı aydınlatmayı düşünün. Sarkıtlar, bir büfe üzerindeki masa lambaları gibi daha odaksal bir ışık kaynağı ekler ve ambiyans yaratır.

Bu yansıma ışıklarının odaklanmasını istediğinizde tepe spot ışıkları kapatılabilir veya kısılabilir.

6. Uzman tavsiyesinden kaçınmayın

Çoğu zaman, kendin yap yapmanın cazibesi o kadar büyüktür ki, herhangi bir büyük ev projesini planlamadaki uzmanlık seviyesini unuturuz. Özellikle karmaşık kablolama, sıhhi tesisat ve havalandırma sistemlerinin yoğun bir şekilde bulunduğu mutfakta – ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunlar ile uğraşılmamalıdır.

Kayıtlı esnaflardan yardım istemek, planlama ve proje yönetimine de yardımcı olabilir. İşin her aşamasını ne zaman yapacağınızı bilmeniz gerekir – örneğin elektrikçiler gelene kadar döşeme yapmanın bir anlamı yoktur.

Uzmanlar, “Büyük resme bakıldığında, projenin başlangıcındaki akıllı bir yatırım, amatörlerin böylesine karmaşık bir görevi üstlenmesine kıyasla daha uygun maliyetli olduğunu kanıtlayabilir” diyor. “Uzmanlardan tavsiye almakta utanılacak bir şey yok, özellikle de mutfak yenileme gibi büyük bir proje üstlenirken.”

‘Karmaşık kablolama, sıhhi tesisat veya havalandırma sistemleri profesyonel olmayan bir şekilde karıştırılmamalıdır. Ayrıca, bir yardım eli uzatması için kayıtlı bir esnafın olması, her ayrıntı hakkında düşünme baskısını hafifletebilir. Büyük resme bakıldığında, projenin başlangıcındaki akıllı bir yatırım, amatörlerin böylesine karmaşık bir görevi üstlenmesine kıyasla daha uygun maliyetli olduğunu kanıtlayabilir. ”

 

Eğer Yeni bir mutfak seçerken yapılmaması gerekenler konusunda  kararsız kalıyor ve sağlam bir mutfak modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam Mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer mutfak modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun mutfak modelleri için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Yeni bir mutfak seçerken yapılmaması gerekenler anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Mobilyalar hakkında daha fazlasını blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

1 cevap

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir