mutfak dolabı

Mutfak Dolabı Renkleri

Mutfak Dolabı Renkleri Nelerdir? Ev dekorasyonu Osmanlı Devleti zamanından beri Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Hem misafirperverlik hem de evin güzel görünmesi açısından, o dönemlerden beri evlerimizi dikkatle dekore ediyor ve en iyi hale gelmesi için çabalıyoruz. Mutfak dekorasyonu da bu noktada çok önemlidir. Çünkü mutfak herkesin kullanabileceği ortak alandır. Eve gelen misafire “mutfağa girme” diyemezsiniz. Bu sebeple geçmişten günümüze mutfak dekorasyonu ve mutfak dolabı renkleri sadece işlev ve kullanış açısından değil dekor açısından da tasarlanmaktadır.

Bir mutfağı tanımlamanız gerekirse; dekorasyonundan, mutfak gereçlerine, dokulardan renklere kadar ayrı ayrı konulara yer açabiliriz. Bu yazımızda odak noktasını biraz daha küçültüp renklere odaklanmak istiyoruz. Ev dekorasyonunda renklerin hakimiyeti ve karakteristik stilin belirlenmesinde seçici olmak çok normaldir. Nitekim içinde yaşayacağımız salon ya da mutfakta atmosferin olumlu ya da olumsuz etkilerini alacak olan bizleriz. Ancak atmosferi belirlerken evimiz ile uyumlu dekorasyonlar da yaratmalıyız. Bazen ortama uyumsuz olan bir sandalye bile olsa içimizi daraltabilir. Bu sebeple bugün bu yazımızda Mutfak Dolabı Renkleri Nelerdir? Hangi alanlarda hangi renkler kullanılır? Bunları inceliyor olacağız. Hazırsanız başlayalım.

 

Mutfak Dolabı Renkleri

mutfak dolabı

Genelde renk seçiminde popüler dolap renkleri tercih edilir. Ancak yer ve zamana bağlı olarak popülerlik anlayışı değişebilir. Eskiden Osmanlı döneminde, zümrüt yeşili, altın sarısı, kırmızı, mor gibi zarif renkler ön planda iken Cumhuriyetin ilk yıllarında açık kahverengi, krem gibi doğal renkler ön plana çıkmıştır. Günümüzde ise her zevke uygun renk tercihi bulunmaktadır. Mutfak dolapları, mutfakta çok fazla yer kapladığı için duvar görevi görmektedir. Yani mutfakta çok göz yoran renkler kullanmak aynı duvarı göz yoran bir renge boyamak gibidir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamanız adına sizlere mutfak dolabı rengi önerilerinde bulunacağız.

Klasik Stilde Modern Mutfak Renkleri

Son dönemlerde sıkça karşılaştığımız ve yeni tarzda olan bir mutfak dolabı olan klasik ama modern stiller, kullanıcıların oldukça beğenisini toplamaktadır. Bu modellerde, klasik mutfak dolapları canlı renkler ile boyanarak iki zıt stili bir araya getirmektedir. Taş ocak, doğal veya masif ahşap ile oluşturulmuş dolap modelleri, eski tarzda raflar canlı renkler ile boyandığı zaman sizde klasik stilde modern mutfak dekorasyonuna ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki ya da üç farklı renk kullanmaktır. Aksi takdirde mutfağınızın modern görünüme kavuşması düşük bir ihtimaldir.

Kırmızı Mutfak Dolabı Modelleri

Yıllardır alıştığımız açık kahverengi ve krem tonları ağırlıklı masif ahşap mutfak dolapları, yerini renkli ve minimalist tasarımlara bıraktı. Mutfak dolabı rengini canlı ve çarpıcı renk olan kırmızıdan yana kullanabilirsiniz. Minimalist bir dil yakalanmak isterseniz, kırmızı tonlarını ve iki renk seçeneği olarak yanında koyu nötr bir rengi tercih edebilirsiniz. Tavan ve duvar zemin renkleri, kırmızı ve siyahı sunabilme fonu oluşturan beyaz renk tonu olarak seçildiğinde, mutfağınız mükemmel bir görünüme kavuşacaktır. Mekana canlılık katan, enerji veren kırmızı mutfak dolabı rengi tercih edilirken; küçük alanlarda modern bir dil kullanarak tasarım, estetiğin ve işlevselliğin tüm özelliklerini bir arada kullanabilirsiniz.

Yeşil ve Koyu Kahverengi Mutfak Dolapları

mutfak dolabı

Renk seçimi yaparken klasik veya modern tarzlardan birini seçmek zorunda değilsiniz. Genelde kullanıcılar iki tercihleri olduğunu düşünüyor, ancak günümüzde birçok farklı tipte mutfak dolabı modelleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de doğal yaşamı yansıtan doğal mutfak modelleridir. Canlılığı ve yeşili seviyorsanız, yeşil ve koyu kahverengi renkleri bir arada kullanarak fevkalade iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz. Burada yeşil; ağaçları ve canlılığı, kahverengi ise toprağı ve dengeyi temsil edecektir. Mutfak dolabı rengi olarak, birden fazla renk kullanılan mutfak dekorasyonlarında kurtarıcı renk olarak düşünülebilir. Bu iki rengi dengeli ve birlikte kullandığınızda harika bir tasarıma sahip olabilirsiniz.

Nötr Renk Mutfak Dolapları

Sadelikten yana iseniz nötr renk mutfak dolabı renkleri tam aradığınız tarzda olabilir. Siyah, beyaz ve gri tonları, mutfak dolabı renklerinde kullanıldığında ortama ferah ve sade bir hava katar. Burada dikkat etmeniz gereken konu mutfakta can alıcı bölgenin neresi olacağını belirlemenizdir. Mutfağınızın ışık alma durumunu göz önünde bulundurarak koyu ya da açık renk tonlamasını yapabilir, dört mevsim ferah ve sade bir ortama kavuşabilirsiniz.

Ahşap Renk Mutfak Dolapları

Ahşap mutfak dolapları her zaman ilgi odağı olmuştur. Geçmişten günümüze mutfak dolaplarında en çok kullanılan renk, ahşap ve kahverengi tonları diyebiliriz. Sizde bu durumdan memnunsanız ve mutfağınızda ahşap bir dekor oluşturmak istiyorsanız, Ahşap modeli ya da isteğinize bağlı olarak kahverengi tonlarını kullanabilirsiniz. Ahşap tonları farklı bir renkle kombinlemek istiyorsanız siyah veya krem rengini de kullanabilirsiniz. Yine mutfağınızın ışık alma durumunu göz önünde bulundurarak açık tonlar için krem, koyu tonlar için siyah rengi kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Mutfak Dolabı Renkleri Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir