mutfak dolabı

Sade ve Kullanışlı Mutfak Dolabı Modelleri

Sade ve Kullanışlı Mutfak Dolabı Modelleri Nelerdir? Mutfak modelleri her geçen yıl yenilenerek farklı ve egzotik modellerde tasarlanıyor. Günümüzde birçok farklı çeşitte mutfak dolabı modeli bulunmaktadır. Ancak kullanıcılar, son dönemlerde farklı ve yeni modellerden ziyade daha sade ve göz yormayan modelleri tercih ediyor. Bu duruma bağlı olarak minimalist mutfak modelleri de oldukça ön plana çıkıyor. Minimalist mutfak dolabı modelleri haricinde; lake mutfak modelleri, ahşap mutfak modelleri ve krem rengi modeller de ön plana çıkan mutfaklar arasında yer alıyor. Bugün bu yazımızda Sade ve Kullanışlı Mutfak Dolabı Modelleri nelerdir hep birlikte inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım…

Sade mutfaklar sadece görünüm açısından değil, işlev açısından da kullanıcıların işlerini kolaylaştırmaktadır. Daha az eşyanın ve karmaşıklığın bulunduğu mutfaklar, yemek yaparken ve mutfakta uğraşırken insanların işlerini kolaylaştırır. Rahat ve kullanışlı hale getirilen alanlar mutfağın

sade olmasını sağlayarak daha az eşyanın en etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Tabii mutfağı sade ve kullanışlı hale getirmek sadece dolap ya da rengi değiştirerek ulaşılacak bir sonuç değildir. Mutfaktaki her alanı dikkatlice dekor etmelisiniz. Peki bu işlem nasıl gerçekleştirilir? Mutfak nasıl sade ve kullanışlı hale getirilir? 

 

1.) Tezgahtaki Kalabalıklardan Kurtulun

mutfak dolabı

Mutfağınızı sade göstermek istiyorsanız kalabalık alanlardan kaçınmanız gerekmektedir. Öncelikle mutfağınızdaki eşyaları azaltmanız ve kalanları da çekmece, vitrin veya raf gibi alanlara taşımanız gerekmektedir. Kapalı çekmece içerisindeki eşyalar mutfağınızı sade gösterecektir. Yine de yeterli çekmece ve depolama alanınız yoksa ek raf tarzı depolama alanları kullanabilirsiniz. Mutfağınızdaki eşya kalabalığı, çok sade bir tasarıma sahip olsanız bile mutfağınızı negatif etkileyecektir. Mümkün olduğunca kalabalıktan kaçının.

2.) Depolama Alanınızı Arttırın

Mutfağınız ne kadar geniş olursa olsun, her zaman yeni depolama alanlarına ihtiyaç duyarsınız. Yeni aldığınız bardak takımı ya da tencere seti olsun, komşunuzun getirdiği yemek olsun, ıvır zıvırlar olsun mutfak dolaplarında alan sıkıntısı yaratabilir. Bunu çözmek için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. Büyük dolaplara raf sistemleri ekleyerek daha fazla eşya almasını sağlayabilir ve dışarıda herhangi bir eşyanın görünmemesini sağlayabilirsiniz. Bu durum hem ihtiyacınız olan depolama alanını karşılar hem de eşyaların dışarıdan görünmemesi sayesinde sade bir özellik katar.

3.) Renk Seçimi

Sadelik için dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi renktir. Günümüzde kullanıcılar mutfakta oldukça sık vakit geçirmektedir. Bu sebeple mutfak renginin sade olması oldukça önemlidir. Sadece rengini değiştirerek mutfağınızı sade bir hale getirebilirsiniz. Zümrüt yeşili, altın sarısı, kırmızı, mor, koyu mavi gibi renkler mutfağınızı zarif gösterebilir ancak oldukça yorucu renklerdir. Bunun yerine krem, açık kahverengi, beyaz gibi sade renkleri

tercih ederek mutfağınızın istediğiniz tarza dönüşmesini izleyebilirsiniz. Mutfak dolapları mutfakta oldukça fazla yer kapladığı için mutfakta duvar görevi görmektedir. Bu sebeple mutfağınızın yorucu bir rengi olsa bile sade renkte mutfak dolabı tercih ederseniz sadeliği yakalayabilirsiniz.

4.) Işıklandırma

mutfak dolabı

Karanlık bir ortamda sadelikten söz etmemiz pek mümkün olmaz. Mutfağınız iyi ışık almıyorsa yapay ışıklandırma yöntemleri ile mutfağınızı aydınlık hale getirebilirsiniz. Genelde kullanıcılar, ışıklandırmaya pek önem vermez. Elinde hangi ışık varsa onu kullanır. Ancak dekorasyon açısından bu durum oldukça yanlıştır. Öncelikle ışık düzeyini otomatik olarak ayarlayan yeni sistem aydınlatma sistemlerini kullanmanızı öneririz. Bu sistem ortamdaki ışığın yeterlilik miktarını ölçüyor ve buna göre ışık şiddetini otomatik olarak ayarlıyor. Aynı arabalardaki kısa-uzun farların yoldaki ışık miktarına bağlı olarak otomatik devreye girmesi gibi. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise ışık rengidir. Sade bir ortama sahip olmak istiyorsanız ışıklandırmayı da beyaz tercih etmeniz gerekir. Sarı ve tonlarındaki renkler odanın görünümünü tamamen değiştirebiliyor. Bu sebeple her zaman beyaz ışık daha güvenli bir renktir.

Bu yazımızda Sade ve Kullanışlı Mutfak Dolabı Modelleri? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir