mutfak dolabı

Country Mutfak Nedir?

Country Mutfak Nedir? Country Mutfak son zamanlarda en sık kullanılan yeni nesil mutfak dolabı modellerinden biridir. Genel olarak; yaşam alanlarını rahatlatan, sade, doğal ve abartısız mutfak modelleri olarak betimlenebilir. Country mutfak çok büyük bir kesimin kullandığı ve her ev yapısına uygun bir modeldir. Country mutfak modellerinin bir çok farklı tipi bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzre her ülkede farklı varyasyonlarına rastlamak mümkündür. En bilinenleri Amerikan tarzı, Fransız tarzı ve İngiliz tarzıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde çoğunlukla İngiliz tarz country mutfak modelleri kullanılmaktadır. Diğer mutfak modellerine göre daha samimi ve sade olması sebebiyle her kesimin beğenisini toplamakta ve buna bağlı olarak sıkça kullanılmaktadır. Sıkça tercih edilme sebeplerinden bazıları da konforu, ışıklandırma sistemi ve şıklığıdır. Bugün bu yazımızda Country mutfak nedir? ve özellikleri nelerdir? bunları inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Country Mutfak Modellerinin Özellikleri mutfak dolabı

Country mutfak modelleri 2018 yılında ön plana çıktı. 2019 yılında kullanımı kat kat artarak rekorlar kırdı. 2020 yılına yeni girdiğimiz bu aylarda da sıkça kullanılmaya devam ediyor. Son yıllarda iyi bir istatistik göstererek artan Country modellerin çok önemli özellikleri bulunuyor. Öncelikle renk ve ışıklandırma sistemleri ile kendine hayran bırakan bir stili var. Yapı olarak Sade-Modern-Doğal karışımı olan bu mutfak dolabı modelleri her kesime hitap ettiği için kısa sürede beğeni topladı. Country mutfak modellerini üç başlıkta inceliyoruz. Fazla uzatmadan incelememize başlayalım.

1.) Doğal Atmosfer Mutfaklar

Country modellerin en sık tercih edileni doğal atmosfer mutfak dolaplarıdır. Bu tarz modellerde pastel renkler ön plandadır. Dolaplarda renk seçimi olarak beyaz, pembe, açık gri, krem rengi ve soft kahverengi tonları tercih edilmektedir. Doğayı yansıtan çiçek ve ağaç motifli duvar kağıtları tam da bu yapıya uymaktadır. Duvar kağıdı istemeyenler boya olarak yine pastel tonları tercih edebilirler. Doğal atmosfer tarzı için ışıklandırmada eskiyi yansıtan ahşap detaylı nostaljik ürünler tercih edilebilir. Country mutfaklarda dekor ürünlerinin payı da çok büyük Ahşap detaylara sahip ya da bu koleksiyonun renk paletine uygun ürünlerle yapacağınız eklemeler mutfağınızı çok daha şık gösterecektir. Zemin için açık kahverengi tonlarında parke kullanabilirsiniz.

2.) Beyaz Country Mutfaklar

Beyaz ağırlıklı country mutfaklar da en sık kullanılan modeller arasındadır. Country mutfakların sade görüntüsünü yansıtan kısım tam olarak bu modellerdir. Genellikle dar alanlarda tercih edilerek alanın geniş gösterilmesi sağlanır. Minimal tarz mutfakların nötr renkler kullandığını önceki yazılarımızda söylemiştik. Beyaz country mutfakların da sağlamak istediği şey tam olarak budur. Beyaz rengi kullanarak aslında dar olan mutfağı geniş ve rahat göstermeye çalışırlar. Tabii sadece dar alanlarda değil geniş alanlarda da beyaz country mutfak modelleri kullanılmaktadır. G eniş alanlarda sıklıkla iki renk tercih edilir. Ana renk her zaman beyazdır. Yanına açık kahverengi ile şık bir ortam yaratılabilir. Bu renklerin dışında; mavi gri ve bej renklerden de yararlanabilirsiniz. Dekorasyon ürünlerini mutlaka kullanmanızı öneririz. Açık renklerin üstünde mavi bir dekor ürünü şahane görünür! Duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız nötr renkleri, özellikle gri rengi tercih edebilirsiniz. Aydınlatma konusunda dikkatli davranmanız gerekiyor. Mutfağın aldığı ışığa göre kullandığınız aydınlatmayı seçmelisiniz. Çünkü country mutfak dolaplarının ışığı yansıtma özelliği bulunmaktadır. Beyaz renk country mutfaklar ise bu durumu bir hayli arttır. Yani yapay aydınlatma sisteminiz ortama çok ışık verirse gözünüzü yorabilir. Bu durum country mutfakların insanı rahatlatma özelliğinin tamamen  devre dışı kalmasına sebep olur. Bu sebeple aydınlatma konusunda dikkatli davranmanızı öneriyoruz.

3.) Kahverengi Tonlarında Mutfaklar

mutfak dolabı

Mobilyalarda en sıklıkla tercih edilen renklerden biri kahverengidir. Kahverengi çok güvenli bir seçimdir. Çünkü genel olarak her renge uyum gösterir. Toprak tonları, gri, siyah, krem renginin yanı sıra mavi, sarı gibi renkler de bu yapıya uymaktadır. Beyaz ve açık renk tercih etmek istemeyenlerin ilk adresi burasıdır. Kahverengi tonlarının bir dezavantajı vardır. Alanı dar gösterebilir. Bu sebeple dar mutfağı olanların kaçınması gereken bir renktir. Ama geniş mutfaklarda harika bir uyum gösterir. Dekor ürünleri olarak çiçekleri tercih etmenizi öneririz. Kahverenginin olduğu her alana yeşil bitkiler yakışır. Aydınlatma konusunda modern ışıklandırma sistemlerini ve bataryalı sistemleri tercih edebilirsiniz. Kahverengi tonlarındaki country mutfakların fazla ışıklandırılması gerekmektedir. Zemin dekorasyonunda parke tercih etmenizi öneririz.

Eğer mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer mutfak dolabı veya banyo dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Country Mutfak Nedir? Özellikleri nelerdir?  bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

2 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] doğal bir malzemedir ve ortama sıcaklık katar. Özellikle country tarzı mutfaklarda kullanılır. Mutfağa ahşabın doğal sıcaklığını katmak için yapılacak […]

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir