banyo dolabı

Banyo Modelleri Nelerdir

En yaygın kullanılan banyo modelleri nelerdir? Banyo modelleri geçtiğimiz son 20 yılda oldukça değişti. Kısa süre önce banyolarda tek dekorasyon tipi varken, günümüzde birçok farklı seçenek kullanma imkanımız var. Banyolar her evin yapısına göre farklılık gösteren kısımlardır. Girintilerin ve çıkıntıların en sık bulunduğu alanlar hiç kuşkusuz banyolar dır. Bu sebeple banyodaki mobilyalar konumlandırılırken en uygun banyo modelini bulmak ve o modele göre banyonun dekorasyonunu oluşturmak ilk ve en önemli maddedir.

Değişen ev yapılarının banyo tiplerini de etkilediği hiç kuşkusuz ortada. Ev yapıları değiştikçe banyolarda buna bağlı olarak değişiyor. Bu sebeple son yıllarda oldukça fazla yeni banyo modelleri türedi. Bu modellerin diğerlerine göre daha sık kullanılan işlevsel modelleri bulunuyor. Bugün bu yazımızda En yaygın kullanılan Banyo Modelleri Nelerdir? bunu işleyeceğiz. hazırsanız başlayalım.

1.) Minimalist Banyolar

Minimalist banyolar 2020 yılının en popüler banyo modelleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Kelime anlamı olarak duyduğumuzda bir şeyler çağırıştırsa sıkça yanlış anlaşılmaktadır. Minimalist Banyolar mümkün olduğunca az mobilya kullanılarak oluşturulan bir dekorasyon modelidir. Minimalist yaşam tarzı sadece banyoda değil evin her alanında hatta yaşam tarzı olarak da kullanılıyor. Minimalist Banyolar aslında tam zıttı olan gereğinden fazla eşya kullanma arzusu ile ortaya çıktı. Banyolar insanları rahat hissettirmesi gerekirken, kullanılan birçok gereksiz eşya sebebiyle insanları yorar hale geldi. Bu durum Minimalist Banyoların ortaya çıkmasını sağladı. Minimalist düzende bilinenin aksine kesin kısıtlamalar yok. Yani dekoratif ya da zevkinize uygun eşyalar kullanabilirsiniz. Ancak bunu abartıya taşırsanız minimalizm mantığından çıkarsınız. Minimalist banyolarda genellikle nötr renkler kullanılır. Bunun sebebi, nötr renklerin insanları sakinleştiren bir yapısı olmasıdır.

2.) Klasik Banyolar

banyo dolabı

Klasiklik her zaman kullanılan bir stildir. Banyo Modellerinde klasik tarz, şık görünümü ve zarafeti ile sadece evlerde değil cafe, otel gibi iş yerlerinde de en çok kullanılan banyo modelleri arasında yer almaktadır. Bazı modelleri yapı olarak eski Türk hamamlarını çağrıştırabilir. Klasik banyo modellerinin mimarı Osmanlı Devletine kadar uzanır.  Klasik banyo modellerinin en önemli özelliği geleneksel küvet kullanılmasıdır. Klasik banyolarda sıklıkla altın tonlarında rengin kullanıldığını görmüşsünüzdür. Kahverengi ve sarı tonlar en sık tercih edilen renklerdir. Bununla beraber klasik banyolarda zıt renkler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Klasik modellerde ışıklandırma da çok önemlidir. Kesinlikle banyonuzda beyaz led ışık kullanmayın. Loş bir ışık veya bir avize tercih edebilirsiniz. Zemin seçiminde parke tercih etmek pek doğru olmaz bu nedenle mümkünse mermer tercih edin.

3.) Ahşap Banyolar

Ahşap banyolar oldukça sağlıklı ve şık mobilyalardır. Hastalıkların ve virüslerin arttığı 2020 yılında ahşap banyo mobilyalarının tercih edilmesindeki en büyük etken bakteri ve virüs tutmayan ahşap yapısıdır. Hem şık görünüm hem sağlıklı yapısı hem de uygun fiyatlı olması sebebiyle fiyat-kalite bakımından tercih edilebilecek en iyi banyo tipi Ahşap banyolardır. Ahşap banyo mobilyalarını satın almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta suyu ve nemi tutan yapıda olmasıdır. Bu şart sağlandığı takdirde banyonuzda uzun yıllar kullanabileceğiniz mobilyalara ulaşmış olursunuz. Özellikle ahşap dekor ürünleri ve ahşap çerçeveli banyo aynası son dönemlerde popüler hale gelmiş banyo mobilyalarından dır. Sizde banyonuzda bu tarz tasarımlar ve figürler kullanabilirsiniz. Hatta el işçiliği ile kendi dekor ürünlerini kendiniz yapabilirsiniz.

4.) Endüstriyel Tarz Banyolar

Endüstriyel tarz banyolar depo, fabrika gibi alanların yaşam alanlarına çevrilmesi ile oluşturulmuş bir stildir. Bu sebeple koyu tonların hakim olduğu alanlar oluşturulur. Endüstriyel tarz banyolar dayanıklıkları ile bilinen banyo modellerindendir. Endüstriyel tarz banyolardaki mobilyalar suya dayanıklı, sert ve kalitelidir. Renk seçimi olarak; siyah bordo ve koyu kahverengi sıklıkla tercih edilir. Zeminde mermer ya da parke tercih edebilirsiniz. Mermer gri tonlarında parke ise koyu kahverengi veya siyah tonlarında olursa ortama uyum sağlayabilir.

5.) Sade Banyolar

banyo dolabı

Sadelik dekorasyon anlamında her zaman beğeni toplayan bir tarzdır. Yalınlığı ve sükuneti temsil eder. Banyolar sakinleştirici yapısı olması gereken alanlardır. Bu sebeple sade tip banyolar sıklıkla tercih edilmektedir. Banyonuzu düzenlerken gri, beyaz, ekru, kahverengi, koyu gül rengi gibi renklerden yardım alabilirsiniz. Sade tonlardaki banyo dolabınıza ufak dokunuşlar yaparak hem dikkat çekebilir hem de sadeliğin güzelliğini banyonuza yansıtabilirsiniz. Sade banyolarda beyaz kullanmak zorundasınız diye bir şey yok. Göz yormayan ve ihtişamlı bir ton olmadığı sürece her rengi kullanabilirsiniz.  Sade banyolarda dikkat etmeniz gereken tek kural sadece abartı ve çok egzotik dekorasyonlar kullanmamaktır.

Eğer banyo tercihinde kararsız kalıyor ve sağlam banyo dizmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer hazır tip banyo modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun banyo modelleri için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Banyo modelleri nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.