mutfak-dolabı

Mutfak Dolabı Modelleri: Evim için En İyi Modeli Nasıl Seçerim?

Mutfak Dolabı Modelleri: Evim için En İyi Modeli Nasıl Seçerim? Ev dekorasyonunda doğru kararı vermek bazen çok zor olabiliyor. Bu kararı verirken en zorlandığımız alanlardan biri de hiç şüphesiz mutfaktır. Doğru mutfak dolabını seçmek ev dekorasyonunu önemli ölçüde etkileyebilir. Son yıllarda mutfaklarda birçok yeni model ortaya çıktı. Bu mutfak dolabı modellerinin her biri farklı yapıya ve özelliklere sahip. Lake mutfak dolapları, akrilik mutfak dolapları, membran mutfak dolapları, ahşap mutfak dolapları ve daha niceleri. Her birinin öne çıktığı çok önemli özellikler bulunuyor. Mutfağınızda hangisi sizin için daha önemli? Fiyatı mı? Kalitesi mi? Dayanıklılığı mı? Bugün bu yazımızda evinize en uygun mutfak dolabı modelleri nelerdir? bunu inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

1.) Mutfak Yapısını İnceleyin

Öncelikle yapmamız gereken mutfağımızı analiz etmek ve doğru seçimi yapmaktır. Mutfak yapısı bu noktada çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü her evin yapısına göre mutfaklar değişiklik gösterebiliyor. Ortalama değerlere göre mutfağınızın dar mı yoksa geniş mi olduğuna karar verin. Ardından mutfak yapınıza göre hangi tip mutfağı tercih edeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Mutfak tipleri hakkında pek bilginiz yoksa bu bağlantıya tıklayarak mutfak tiplerini inceleyebilirsiniz. Ada tipi, koridor tipi, U tipi derken birçok seçenek ile karşılaşacaksınız. Dar alanlar için koridor tipi geniş alanlar için ada ya da yarım ada tipi mutfakları tercih edebilirsiniz. Bunu uygulamamızın sebebi mutfağınız için en doğru modellere erişmeniz ve seçenekleri azaltmanızdır. Yüzlerce seçenek arasından karar vermek yerine birkaç model arasından karar vermek çok daha doğru ve basit olacaktır. Mutfağınızın yapısına göre mutfak dolabınızı konumlandıracağınız tipi belirlediyseniz sonraki adıma geçebiliriz.

2.) Doğru Ölçü Alın

mutfak-dolabı

Ölçü alma aşaması her mobilya alışverişine çıkmadan önce yapılması gereken bir işlemdir. Bu noktada doğru ölçü almak gerekir. Aksi takdirde aldığımız mobilyalar ile uğraşmak zorunda kalırız. Ölçü almadan mutfak tipini belirlemenin önemi tam da bu noktada devreye giriyor. Mutfak tipleri apayrı modellerde olabiliyor. Örnek vermek gerekirse; koridor tipi mutfaklar uzun olurken, ada tipi mutfaklar daha geniştir. Buna karar vermeden ölçü almak, ölçüye göre mutfak dolabı seçmemizi zorunlu kılıyor. Haliyle mutfak dekorasyonu başlamadan bitmiş oluyor. Doğru mutfağa karar vermek için adımları eksiksiz ve sıralı bir şekilde yerine getirin. Bu sayede hem dekoratif olarak üstün hem de zevkinize uygun bir mutfağa kolayca ulaşabilirsiniz. Aldığınız “doğru ölçüleri” bir tarafa not edin. İleride ihtiyacımız olacak.

3.) Aradığınız Ana Özelliği Belirleyin

Her mutfak dolabı modelinin farklı özellikleri olduğunu belirtmiştik. Yeni üretilen her mutfak modeli eski modellerin üstüne koyarak ilerlediği için bu özellikleri bir arada bulmak da mümkün. Ekonomik olması, dayanıklılığı, şık durması veya ışığı yansıtması gibi özellikler mutfak dolaplarını öne çıkaran en önemli faktörlerdir. Dilerseniz gelin bu özellikler hangi mutfak dolabı modellerinde bulunuyor inceleyelim.

Dayanıklı Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak dolaplarının dayanıklı olması hepimizin ilk tercih ettiği özellikler arasında yer almaktadır. Aslına bakarsak her dolap türü dayanıklı olması için üretilir. Ancak bu modellerin arasında iyiden kötüye sıralama yapabiliriz. Hiç şüphesiz en dayanıklı mutfak dolaplarından biri Akrilik mutfak dolabıdır. Sert darbelere, çizilmelere, su ve neme karşı en dayanıklı mutfak dolabıdır. Bunlara ek olarak UV ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Fazla ışık alan mutfaklar için rahatlıkla tercih edilebilir. Lake mutfak dolapları da dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Su, nem veya buhardan etkilenmez. Akrilik dolap modellerinden tek eksik kalan yanı UV ışınlarına pek de dayanıklı olmamasıdır. Lake modellerin çok parlak bir yüzeyi vardır. Uzun süre güneş ışığında kalırsa zarar görebilir. Üçüncü olarak da Membran mutfak dolaplarını söyleyebiliriz. Sert darbelere karşı oldukça dayanıklı olmasına karşı su ve nemden etkilenen bir yapısı vardır.

Uygun Fiyatlı Mutfak Dolabı Modelleri

mutfak-dolabı

Aradığımız mutfak dolabının uygun fiyatlı olması da en çok dikkat ettiğimiz noktalardan biridir. Fiyat-Kalite noktasında doğru tercihi yaparsak uzun yıllar boyunca uygun fiyatla mutfak dolabımızı kullanabiliriz. Fiyatı en uygun olan mutfak dolabı modellerinden birincisi tahmin edebileceğimiz üzre Laminat dolap modelleridir. Sıcak preslenerek üretilen bu dolap modeli çok dayanıklı ve uzun ömürlü olmasa da diğer mutfak dolaplarına göre çok uygun fiyata sahip olabiliriz. Laminat dolap modellerini Ahşap mutfak dolapları takip etmektedir. Uygun fiyat & dayanıklılık açısından tercih edebileceğimiz en iyi seçim ahşap mutfak dolaplarıdır. Hem dayanıklı, uzun ömürlü hem de uygun fiyatlıdır. Diğer önerimiz membran mutfak modelleridir. Membran modellerin onlarca hatta yüzlerce farklı tipi mevcuttur. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Mutfak modelleri arasında ortalama bir fiyata sahiptir. Rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Dikkat Çeken Mutfak Dolabı Modelleri

Bazılarımız için dekoratif üstünlük her şeyden önemlidir. Eğer böyle bir mutfak dolabı arıyorsanız Akrilik modelleri tercih edebilirsiniz. Renk kartelası en geniş dolap modellerindendir. Parlak bir yüzeyi, dikkat çeken bir tarzı ve dayanıklı bir yapısı vardır. Diğer tercihimiz ise Lake mutfak dolaplarıdır. Lake mutfak dolaplarının yüzeyi parlak ve pürüzsüzdür. Işığı çok yansıtan model hiç şüphesiz lake dolaplardır. Tek dezavantajı fazla güneş ışığı alan ortamlara uygun olmamasıdır. Hem yapısının bozulması hem de içerinin çok fazla aydınlık olması sebebiyle gün ışığını alan ortamlarda tercih edilmemektedir.

Eğer mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Mutfak Dolabı Modelleri: Evim için En İyi Modeli Nasıl Seçerim? inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir