mutfak dolabı

Koyu Mutfak Dolabı Tasarımlarına 10 Harika Örnek

Koyu Mutfak Dolabı Tasarımlarına 10 Harika Örnek Nelerdir? Mutfak, her ev dekorasyonunda özenle dizayn edilen önemli alanlardan biridir. Genellikle  oturma odasından sonra evin en çok kullanılan alanı mutfaklardır. Yemek yaparken, kahvaltı ederken, ayaküstü laflarken hatta gece uykudan uyandığımızda bile mutfakta vakit geçiririz. 2020 yılının başında olduğumuz şu günlerde, yemek odaları eskisi kadar popüler değil. İnsanlar mutfakta sadece kahvaltı etmiyor, ara öğünleri hatta akşam yemeklerini bile mutfakta yiyorlar. Bu durum mutfakta daha fazla vakit geçirmemize dolayısıyla mutfak dekorasyonuna daha da dikkat etmemizi sağlıyor. Kısacası mutfaklar sadece yemek pişirilip bulaşık yıkanan bir alandan ibaret değil. Bugün bu yazımızda Koyu Mutfak Dolabı Tasarımlarına 10 Harika Örnek nedir? bunu inceleyeceğiz.

Mutfaklar, giderek evin sosyal alanlarından birine dönüştüğünden tasarımcılar mutfak dekorasyonu üzerine daha çok kafa yormaya başladı. Herhangi bir odayı dekore ederken çoğu insan duvardan başlar. Fakat mutfak söz konusu olduğunda duvarların önemli bir kısmını dolaplar kaplıyor. Hal böyle olunca mutfak dekorunu büyük ölçüde dolaplar beliyor. Bu sebeple tasarımcılar, konu mutfak olduğunda en fazla ilgiyi mutfak dolaplarına gösteriyor.

Günümüzde eski dönemlerden farklı olarak birçok yeni mutfak modeli bulunuyor. Benzer şekilde mutfak tezgahları da granit, laminat, ahşap ve çelik gibi pek çok farklı malzemeden üretiliyor. Yani mutfak dolaplarına farklı seçenek var. Peki, biz hangisini tercih edeceğiz? Bugün sizlere Koyu mutfak dolabı tasarımı hakkında öneriler vereceğiz. Hazırsanız başlayalım.

1.) Koyu Ahşap Mutfak Dolapları

Ahşap, Mobilyalarda her zaman tercih edilen yapı malzemesi olmuştur. Ancak kabul etmeliyiz ki koyu ahşap mutfak dolaplarının ayrı bir çekiciliği var. Ada tipi ve yarım ada tipi mutfaklarda koyu ahşap mutfak dolaplarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Bu sayede klasik bir görünüm ve geniş bir alan yakalayabilirsiniz. Ayrıca açık renkte tezgah ile zıt renklerin uyumunu yakalamak mümkün!

2.) Koyu Lake Dolaplar

mutfak dolabı

Önceki makalelerimizde sıkça lake mutfaklardan bahsetmiştik. Lake dolapların en büyük özelliği parlak yüzeyli olmasıdır. Durum böyle olunca insanlar, açık renk lake dolaplardan vazgeçmiyor. Ancak siz bunun aksine koyu renkli lake dolapları tercih edebilirsiniz. Bordo ya da açık kahverengi renkleri ile mutfağınız hem alışılmışların dışında bir tasarıma hem de şık bir görünüme sahip olacaktır. Ayrıca Tezgah seçimini çelikten tercih ederek, mutfağınızı endüstriyel yapıya benzetebilirsiniz.

3.) Kahverengi-Beyaz Dolaplar

Yılların eskitemediği bir tasarım: Kahverengi-beyaz dolaplar. Bu tarzı sık sık gördüğünüze eminiz. Eğer yenilikten hoşlanmıyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi tasarım Kahverengi-beyaz mutfak dolaplarıdır. Bu uyumu farklı modellerde deneyebilirsiniz. Lake, akrilik gibi modern dolaplarda veya ahşap gibi klasik dolaplarda harika görünecektir.

4.) Hardal Rengi Dolaplar

Koyu sarı diyebileceğimiz hardal renkleri de mutfakta yenilikçi ve pek kullanılmayan renkler arasındadır. Hem sarı rengi sevenler hem de mutfakta yeni tarzlar görmeyi isteyenler için iyi bir seçimdir. Hardal rengi kullanacaksanız eğer geniş bir mutfağa sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü bu renk ortamı olduğundan daha dar gösterir. Küçük mutfaklarda kötü bir seçim olacaktır.

5.) Kontrastın Dolaplar

Kontrastın mutfaklar zıt renk uyumunu yakalayabileceğiniz en iyi modellerdir. Mutfak dolaplarını koyu tercih edip, mutfağın kalanını açık renkte tercih ettiğinizde harika bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bu mutfak modelleri son zamanlarda en sık tercih edilen modellerdendir.

6.) Cesur Renk Sevenler: Turuncu Mutfak Dolapları

mutfak dolabı

Hepimiz turuncu renginin duvar boyalarında ve mutfak dolaplarında riskli bir seçim olduğunu biliyoruz. Bir süre geçtikten sonra bakmak zorlaşır ve gözümüzü rahatsız edecek düzeyde almaya başlar. Eğer cesur renkler tercih etmek istiyorsanız turuncu tercih edebilirsiniz. Tabii sade turuncu değil Turuncu-Beyaz, Turuncu-Krem gibi dengeleyebilir ve farklı tarzda bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

7.) Asil Renkler: Siyah-Gümüş

Koyu renk kombinleri genellikle asaleti ifade eder. Siyah-Gümüş ikilisini kullanarak mutfağınızda harika bir uyum yakalayabilirsiniz. Bu tarz mutfaklar hem göz yormaz hem de kolaylıkla endüstriyel tarza benzetilebilir.

8.) Koyu Fuşya Mutfak Dolapları

Fuşya koyu renklerin en canlısı diyebileceğimiz renklerden biridir. Sade bir renk ile kombinlendiği zaman akrilik ve lake mutfaktan farksız gibi gözükebilir. İki renkli mutfak dolaplarında koyu renk genellikle alt dolapta tercih edilir. Ancak tercihiniz fuşyadan yana olacaksa üst dolapta da tercih edebilirsiniz.

9.) Siyah-Beyaz

Bir başka klasik ikili kombinimiz siyah ve beyazdır. Sadece mutfakta değil evin her alanında bu ikiliye rastlamak mümkündür. Genellikle minimalist mutfak modellerinde, gri rengi ile birlikte bu renkler tercih edilir. Tercihiniz hangi mutfak tipinden yana olacaksa olsun, siyah ve beyazı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

10.) Sarı

Riskli seçimlerden bir diğeri de sarı rengidir. Koyu tonları dahi oldukça canlı ve göz alıcı renklerdendir. Sarıyı sade bir şekilde mutfağınızda kullanmanız mümkün değil. Ancak sarı rengi çok seviyor ve cesur bir tercih yapmak istiyorsanız, sade renkler ile birlikte sarı rengi dolaplarda kullanabilirsiniz. Sarının yanında sıklıkla beyaz tercih edilir. Tabii isteğinize göre krem veya başka bir sade renkte tercihlerinizin arasında olabilir.

Eğer mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Koyu Mutfak Dolabı Tasarımlarına 10 Harika Örnek Nedir? inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir