mutfak dolabı

Laminat Mutfak Dolapları

Laminat Mutfak Dolapları Nedir? Günümüzde mutfak dolaplarının sıkça kullanıldığını biliyoruz. Önceki yazılarımızda kullanıcıların klasik mutfaklardan sıkıldığını ve modern mutfakların daha çok tercih edildiğini belirtmiştik. Ancak bazı mutfak dolapları uzun zamandır kullanılmasına karşın hala modern mutfak olarak sınıflandırabileceğimiz kategoride bulunmaktadır. Buna verilebilecek en iyi örnek laminat yapı malzemesi ile oluşturulmuş mutfak ve dolap takımlarıdır. Peki, Nedir bu laminat? neden bu kadar tercih ediliyor? Gelin detaylıca inceleyelim.

Laminat Nedir?

Tanım olarak laminat; yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak, sıcak preslerde basınç uygulanması ile üretilen malzemedir. Yani laminat bir kaplama malzemesidir. Genel olarak ahşap desenli olan bu laminatlara özel olarak düz renkler de verilebilmektedir. Genel olarak adını parkelerden duyduğumuz laminatlara birçok farklı alanda ulaşabilmek mümkündür. Mutfak dolaplarında, tezgahlarda, parkelerde kısacası kaplama yapılabilen her alanda laminata ulaşmak mümkündür. Ucuz bir yapı malzemesi olan laminatın avantaj sayılabilecek farklı özellikleri mevcuttur. Fiyatının ucuz olmasına karşın oldukça sağlam ve su geçirmeyen bir malzeme olan laminat, kullanıldığı her alanda popüler bir malzemedir. Gelin şimdi de adım adım laminat mutfak dolaplarının özelliklerini inceleyelim

1.) Dayanıklılık

mutfak dolabı

Laminat mutfak dolapları diğer çoğu mutfak dolabına göre daha da dayanıklıdır. Ayrıca laminat standart halinden daha da kalın bir hale getirilerek sağlamlığı arttırılabilir. Yüzeyinin sert olması sayesinde üzerinde leke bulundurmaz. Laminat mutfak dolapları üretilirken sıcak basınç uygulanması sayesinde sert darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Laminat mutfakların bir diğer özelliği de üzerinde parmak izi vs lekelerin oluşmamasıdır. Mutfak dolabınızı temizlemek çok kolaydır. Islak bir bezle haftada bir silebilirsiniz. Zaten mutfak dolabınız uzun süre kirlenmeyecektir. Rahat bir biçimde mutfağınızı kullanabilirsiniz.

2.) Uygun Fiyat

Laminat mutfak dolapları en uygun fiyatlı dolaplardan biridir. Üretimi zor değildir. Hem ucuz hem de dayanıklı olması en büyük iki avantajıdır. Uzun süre kullanmak ve fazla para harcamak istemeyenlerin ilk tercihi her zaman laminat mutfak dolaplarıdır. Laminat mutfak dolapları kalabalık ailelerin de sıkça tercih ettiği bir dolap modelidir. Mutfak dolaplarının sürekli açılıp kapanmasının bir dezavantajı olarak bir süre sonra bozulmalar ve ses çıkarma gibi olumsuz olaylar görünür. Laminat mutfak dolaplarında bu olaya pek rastlanmaz. Sıcak ortamlarda yüksek basınçta üretilen laminat dolapların kapakları da çok daha dayanıklıdır. Ayrıca ne kadar kullanırsanız kullanın açılıp kapanırken rahatsız edici sesler çıkarmaz.

3.) Doğal Doku

Herkes evinde doğal doku görmek ister. Laminat mutfak dolapları genellikle yüzeyinde ahşap desenler kullanılarak üretilir. Evinde doğallık arayanlar da özel yapıma ihtiyaç duymadan ahşap desenli mutfak dolaplarına sahip olabilirler. Tabii bu isteğe göre olan bir özelliktir. Laminat mutfak dolabı almak ancak ahşap desen istemeyen kullanıcılar, isteklerine bağlı olarak düz renkte bir laminat dolaba sahip olabilirler.

4.) Neme ve Suya Dayanıklı

Laminat olmasından da tahmin edebileceğimiz üzre, bu mutfak dolapları neme ve suya oldukça alışık ve dayanıklıdır. Parkelerden kulağımızın aşina olduğu laminat dolapların su geçirmesi düşünülemez tabii. Mutfağında aspiratörü olmayan veya aspiratörün sesinden rahatsız olup kullanmak istemeyenler bu duruma çok sevinecektir. Çünkü mutfakta biriken bu nem dolaplarınıza zarar vermeyecektir, içiniz rahat olsun.

5.) Uyum

Laminat mutfak dolaplarının önemli özelliklerinden biri de mutfaktaki farklı tip yapı malzemelerine uyum sağlayabilmesidir. Ayrıca tezgahınızı da laminat tercih ederek mufağınızda uyumu yakalayabilirsiniz. Kapakları yatay saran kısımlara PVC bant adı verilen ürünler eklenebilir. Bu sayede dolaplarınıza özel olarak istediğinizi ekleyebilir ve adeta modifiye edebilirsiniz.

6.) Parlak Görünüm

mutfak dolabı

Laminat mutfak dolaplarının oldukça parlak bir görüntüsü vardır. Parlak görünüm son dönemlerde mutfak dolaplarında sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca parlak seçeneğine ek olarak mat seçeneği de bulunmaktadır. Laminat Mutfaklar cam gibi parlak kapak çeşitleriyle mutfaklarda modern bir atmosfer oluşturur. Geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Işığın iyi aldığı ortamlarda çok daha çekici görünmektedir. Farklı renkler ile kombinleyerek kendi tarzınızı ortaya çıkarabilir ve modern görüntüsünden yararlanabilirsiniz.

Laminat mutfak dolaplarının dezavantaj olarak sayabileceğimiz tek özelliği yeni alınmış olsa da eski tarz mutfak dolaplarına benzemesidir. Ancak günümüzde bunun önüne geçebilirsiniz. Ahşap desenleri ortadan kaldırıp farklı renkler ile kombinlerseniz mutfak dolaplarınız mükemmel bir görünüme kavuşacaktır. Zıt renkleri kullanarak modern bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Eğer mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Laminat Mutfak Dolapları Nedir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir