Mutfak Dolabı Nasıl Seçilir?

Mutfak Dolabı Nasıl Seçilir? Mutfak dolapları evimizin dekorasyonunu belirleyen önemli alanlardan biridir. Evimizi dekore edebilmek için doğru mutfak dolabını seçmemiz şart. Son yıllarda üretilen farklı tip mutfak dolapları sayesinde doğru mutfak dolabını seçmek için, elimizde birçok seçenek bulunuyor. Bu seçenekleri değerlendirip evimize en uygun mutfak dolabını seçebiliriz. Peki, bu değerlendirmeyi nasıl yapmalıyız? Hangi maddelere öncelik vermeliyiz? Doğru Mutfak Dolabı Nasıl Seçilir? Hadi gelin bu maddeleri yakından inceleyelim.

1.) Alan

mutfak dolabı

Öncelikle yapmamız gereken ne kadar alanımız olduğunu belirlemektir. Mutfak dolabı konumlandıracağımız alanı belirledikten sonra alanın ölçüsünü en doğru şekilde almamız gerekmektedir. Aldığımız ölçüler mutfak dolabı seçerken işimizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca mutfakta girinti veya çıkıntı varsa bu alanları ve ölçülerini not almayı unutmayın. Böyle durumlarda evinize özel mutfak dolabı tasarlatabilirsiniz. Aslında aldığımız bu ölçüler sadece dolabın ölçüleri değil. Bu ölçüler sayesinde evimize en uygun mutfak dolabı tipini de seçebiliriz. Örnek verecek olursak amerikan tipi mutfağınız varsa ve genişse ada tipi mutfak seçebilirsiniz ya da mutfağınız uzun ve darsa koridor tipi mutfak seçebilirsiniz. Bu konudaki detaylı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

2.) Dolap Seçimi

Önceki makalemizi incelediyseniz eğer birkaç fikriniz oluşmuştur. Yine de dolap seçimi hakkında biraz bilgi verelim. İşte mutfak tipleri ve kısaca özellikleri;

Suntalam Mutfak Dolapları: En ucuz olarak nitelendirilen mutfak dolaplarıdır. Diğer türlere göre daha az dayanıklıdır. Bazı türleri su geçirdiğinde şişer ve kabarır. Oldukça Ekonomik mutfak dolabı kategorisindedir.

Lake Mutfak Dolapları: Modern mutfak dolaplarındandır ve son zamanlarda oldukça popüler bir dolaptır. Country mutfak Lake mutfağın bir ürünüdür. Kaplama seçeneği yoktur. Renk yelpazesi oldukça geniştir. Hem doğal hem de modern nadir mutfak dolaplarındandır.

Akrilik Mutfak Dolapları: Akrilik mutfak dolapları mdf lam üzerine yapılan özel kaplaması sayesinde üretilir. Yüzeyi oldukça parlaktır. Özel pvc kaplaması sayesinde de çizilmeye karşı dayanıklıdır. Oldukça dayanıklı bir mutfak dolabıdır. Bu dayanıklılık darbelere ve çiziklere karşı değil neme ve kimyasal ürünlere karşı da etkilidir.

GlossMax Mutfak Dolapları: Akrilik mutfak dolapları ile birçok açıdan benzerlik göstermektedir. Parlaklık, kaplama ve dayanıklılık yönünden neredeyse akrilik mutfak dolapları ile aynıdır. Ancak Glossmax dolapların kaplaması farklıdır. Kaplaması ahşaptan üretilmiştir, çok parlaktır ve renk seçenekleri çok geniştir.

Membran Mutfak Dolapları: Membran mutfak dolaplarının en önemli özelliği kaplama seçeneğinin çok fazla olmasıdır. Dolaplara her zevke göre kaplama uygulanmaktadır. Son zamanlarda popüler olmasına rağmen fiyatı oldukça uygundur.

3.) Renk Seçimi

 mutfak dolabı

Mutfak dolabı için renk seçmek odanın görüntüsünü tamamen değiştirmek demektir. Bu sebeple renk seçimi oldukça önemlidir. Eğer mutfağınızda ferah bir ortam yaratmak istiyorsanız açık renkleri tercih edebilirsiniz. Açık renkler mutfağınızda alanı daha da geniş ve ferah gösterecektir. Hem açık hem sade istiyorsanız beyaz veya bej, hem açık hem biraz koyu istiyorsanız kahverengi tonları veya ahşap tercih edebilirsiniz. Mutfağınız çok genişse koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Minimalist bir düzeniniz varsa nötr renkler tam size uygun olacaktır. Renk seçiminde karar vermeden önce birkaç kez düşünün. Seçtiğiniz renk yıllar boyu mutfağınıza egemen olan bir renk olacaktır.

4.) İşlevsellik

Mutfak dolabınızın konumunu, tipini ve rengini seçtiniz. Aslında yapmamız gereken her şey gerçekleşti ama işlevsellikten bahsetmezsek olmaz. Bazı küçük detaylar ile mutfağınızı olduğundan daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin; camlı rafları kullanabilirsiniz ya da gereksiz gördüğünüz rafları çıkarabilir veya ek raf ekleyebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olmayan alanları ihtiyacınız olan alanlara dönüştürebilirsiniz. Mutfağınız monte edildikten sonra hala eşyalarınızı yerleştirmekte alan sıkıntısı çekiyorsanız, ek alanlar ekleyebilir veya özel bölmeler oluşturarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer 2020 yılı mutfak dolabı veya kapak seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bugün bu yazımızda Mutfak Dolabı Nasıl Seçilir? bunu anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkürler. Makalelerin devamını blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir