beyaz mutfak dolapları

Mutfak Tipleri Nelerdir

En Yaygın Kullanılan Mutfak Tipleri Nelerdir? Son zamanlarda farklı mutfak tipleri ön plana çıkmaya başladı. Mutfak tipleri her evin dekorasyonuna ve yapısına göre farklılık göstermesine karşılık her geçen gün başka bir mutfak tipi ortaya çıkmaya başladı. Peki, Neden farklı modeller ortaya çıkmaya başladı?

Farklı tip mutfak tiplerinin ortaya çıkmasındaki en büyük etken bina iskeletlerinin sürekli değişmesidir. Eskiden binalar tek tip yapılırken günümüzde birçok farklı iskeletle bina inşa edilmeye başlandı. Ayrıca insanların farklı olanı tercih etmesi mutfak tiplerinin artmasına yol açmıştır. Peki, Yaygın olarak kullanılan mutfak tipleri nelerdir, neden tercih edilmektedir?

1. Tek Duvar Tipi Mutfak (Tek Sıra Mutfak Tipi)mutfak dolabı

Bütün mutfak işlevlerinin içinde bulunduğu ve bir koridor boyunca uzanan ve her şeyi bir noktadan kontrol edebileceğiniz en çok kullanılan mutfak türlerindendir. Kullanımı oldukça işlevseldir. Genelde uzun ve dar mutfaklar için tercih edilir. Eskiden çokça kullanılan ve hala kullanımına devam edilen mutfak türlerindendir. Pencereler dar kenarlarda düzenlenirken, tezgah uzun duvar boyunca yerleştirilmektedir.Ayrıca, tezgahın üstünde yaklaşık 35 cm derinlikte boydan boya devam eden tezgah üstü dolaplarının yerleştirilmesine olanak verecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Bu dolaplar diğer mutfak tiplerine göre az olan tezgah altı dolaplarının yerini tutmaktadır. Koridor tipi mutfakların en önemli dezavantajı genişliğinin az olmasından kaynaklı olarak yemek masası kullanımının çok zor olmasıdır. Kalabalık ailelerde mutfakta birlikte kahvaltı etmek neredeyse imkansızdır. Yine de dar evler için ve çekirdek ailelerin severek tercih ettiği mutfak türlerindendir.

2. Ada Tipi Mutfak

Hemen hemen herkesin sahip olmayı isteyeceği mutfak türü diyebiliriz. Çok şık bir görüntüsü olan ancak çok geniş alan isteyen mutfak türüdür. Mutfak alanı küçükse taşınabilir tipte ada mutfak da kullanılabilir. Böylelikle mekanın istenilen yerine istenilen pozisyonda ada ünitesini yerleştirebilirsiniz. “Ada tipi” kelimesinden de anlaşılacağı üzre yemek masası tam ortada bulunur. Bu yemek masası çok işlevsel bir alandır. İstenildiğinde çalışma odası istenildiğinde de yemek masası haline getirilebilir. Ayrıca masanın aşağı tarafındaki çekmeceler sayesinde geniş bir saklama alanı yaratılabilinir. Kısacası herkesin sahip olmayı isteyeceği ancak apartman dairelerine montesi çok zor olan bir yemek odası tipidir.

mutfak dolabı

3. Yarımada Tipi Mutfak

Yarımada tipi mutfak, tezgahın bir bölümünün duvardan koparak yarımada biçiminde şekillenmesiyle oluşur. Kelimenin tam anlamıyla ada tipi mutfağın ikiye bölünmüş halidir. Bu mutfak tipinin tercih edilmesindeki en önemli etken ada tipi mutfağa alan yetmemesidir. Ada tipinden daha ufak olsa bile işlevsel olma özellikleri birbirine benzemektedir. Yarımada tipi mutfağın üretilmesindeki en önemli sebep, ada tipi mutfağın çok beğenilmesi ve ada tipi mutfağa yeterli alanı olmayan kullanıcıların benzer modelini kullanmasıdır. Ülkemizde ve Dünyada genellikle apartman dairelerinde sıkça kullanılan mutfak tipidir.

4. İki Taraflı Mutfak Tipi

Karşılıklı iki tezgahtan oluşturulan mutfak tipidir. Mutfak genişliği kullanım açısından 220 cm’ den az, 300 cm’ den çok olmamalıdır. Pencereler yine dar kenarlarda düzenlenmelidir. Mutfağa girerken bir koridorda yürüyormuş havası vermektedir. 2. Tezgah yemek masası olarak da kullanılmaktadır bu sayede işlevsel olarak zengin bir mutfak tipi yaratılmıştır. Dünya genelinde sıkça tercih edilen bir mutfak olsa da Türkiye de fazla kullanılmayan bir mutfak türüdür.

5. L Tipi Mutfakmutfak dolabı

Çalışma alanının birbirini kesen iki duvarda çözümlendiği bir mutfak tipidir. Bu tip mutfaklar tek sıra mutfak tipinin dar kenarlarına çalışma tezgahının eklenmesiyle oluşmuştur. Pencere yine dar kenardadır. L Tipi mutfağın en büyük dezavantajlarından biri köşeli olmasından dolayı dolapları kullanmanın ve yemek masası kullanımının bir hayli zor olmasıdır.  Bu tip mutfaklarda, yemek yeme ve diğer aktiviteler ayrı bölüm olarak planlanırsa aileler için en uygun çözüm olur. Yine Ülkemizde daha az tercih edilen mutfak tiplerindendir.

6. U Tipi Mutfak

İki taraflı mutfak tipine en çok benzeyen mutfak tiplerindendir. Mekanın üç duvarında çözümlendiği mutfak tipidir. Büyük U tipi mutfaklar, ortaya masa konulduğunda daha kullanışlı olur. Ancak ortaya masa konulduğunda u tipinden çıkarak ada tipine dönüşür. Aslına bakarsak U tipi mutfak çoğu diğer mutfağa benzeyen hatta istenildiğinde u tipinden ayrılıp iki taraflı veya ada tipine döndürülebilen mutfak tipidir. U tipi olarak kullanıldığında, diğer üç köşedeki dolapları kullanmak daha zordur ve kullanımda mekan kaybı olmaktadır.

Yukarıda mutfak tiplerinden bahsetmeye çalıştık. Anlaşılacağı üzre mutfak tiplerinde kullanıcıların aradığı en önemli özellik dar mutfakları geniş bir şekilde kullanmaktır. Bunu sağlayan mutfak tipleri sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmaların ışığında, ülkemizde yemek masası için alanı bulunmayan mutfak masalarının pek tercih edilmediği görülmüştür. Türkiye’deki kahvaltı kültürü de bunun en önemli faktörlerindendir. Eğer mutfak alanınız darsa ve mutfak masasını da sığdıracağınız bir mutfak takımı arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer mutfak takımı veya yemek masası satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak takımları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Mutfak Tipleri Nelerdir ve neden kullanılmaktadır? bunu anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazlasını blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

 

3 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] mutfağı tercih edeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Mutfak tipleri hakkında pek bilginiz yoksa bu bağlantıya tıklayarak mutfak tiplerini inceleyebilirsiniz. Ada tipi, koridor tipi, U tipi derken birçok seçenek ile […]

  2. […] da mutfağınız uzun ve darsa koridor tipi mutfak seçebilirsiniz. Bu konudaki detaylı makalemize buradan […]

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir