mutfak dolabı

Mutfak Dolabı & Hazır Modeller

Mutfak Dolabı & Hazır Modeller… Mutfaklar, hiç kuşkusuz evin en önemli alanlarından biridir. Özellikle evde yemek pişirmeyi seven ve kalabalık ailesi olanlar mutfakta daha fazla zaman geçirmektedir. Bu durum mutfaklarda yemek yeme alışkanlığının artmasına da sebep olmuştur. Mutfaklarda yemek yeme kültürünün artması ile birlikte yemek odalarına olan ilgi azalırken ters orantılı olarak mutfaklara olan ilgi artmaktadır. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken dekorasyon!  Eskiden tek tip ve kısıtlı renk seçenekleri ile üretilen mutfak ve mutfak dolapları bulunuyorken günümüzde onlarca tip mutfak ve sınırsız renk seçeneği bulunuyor. Son zamanlarda insanlar mutfak modelleri için iki tercih yapıyor. Hazır Mutfak Modelleri ve Mutfak Dolapları… Ev dekorasyonunu özenle seçen, vakit ayırmak isteyen ve farklı modelleri evinde görmek isteyenler genellikle alışverişe çıkıp kendi modelini seçiyor. Ancak buna zamanı olmayan kişilerin ilk tercihi hazır mutfak modelleri. Her iki grup da son zamanlarda İnternet üzerinden en çok “Mutfak Dolabı & Hazır Modeller Nelerdir?” sorusuna cevap arıyor. Bizde bugün bu yazımızda Mutfak Dolabı modelleri ve hazır modeller hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hazırsanız başlayalım!

Mutfak Dolabı & Hazır Modeller

mutfak dolabı

Çoğumuz mutfak dolabı veya herhangi bir mobilya seçerken öncelikle ekonomik ve kullanışlı olmasına dikkat ederiz. Eğer önceliğimiz fiyat olacaksa hazır modellere bakmakta fayda var. Önceden hazırlandığı için ek hizmet dolayısıyla ek fiyat gerektirmeyecektir. Bu sebeple istediğimiz mutfak dolabına uygun fiyata ulaşabiliriz. Ancak önceliğimiz dekorasyon veya farklı bir mutfak tasarlamak ise mutfak dolapların kendimiz seçmemiz gerekecek. Özel bir dolap ünitesi yaptırmak ne yazık ki maliyet açısından daha pahalı olsa da küçük mutfakları dekore edebilir ya da mutfakta ortaya çıkan imar hatalarını giderebilir. Yine de günümüz dünyasında piyasada her mutfak boyutuna uygun bir dolap modeli bulabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.  Şimdi hepimizin merak ettiği konuya geçelim. Mutfak Dolabı & Hazır Mutfak Modelleri Nelerdir?

Mutfak Dolabı & Hazır Mutfak Modelleri

Mutfak dekorasyonu tıpkı oturma odalarında olduğu gibi, modern, klasik veya endüstriyel gibi farklı stillerde dizayn edilebilir. Dolaplar mutfak dekorasyonunun kalbidir. Mutfak dekorasyonu ile uyumlu olarak üretilmiş mutfak dolapları ortamın daha şık gözükmesini sağlamaktadır. Tabii her şeyden önce mutfak dolabının ilk görevi işlevsel olmak yani depolama yapmaktır. Bunu sağlamayan mutfak dolabı ancak şık bir dikdörtgen olarak gözükebilir. Yani hazır olarak satın aldığımız ya da özel olarak topladığımız mutfak dolapları hem depolama işlemini yerine getirmeli hem de mutfağımıza uyumlu olmalı ve şık görünmelidir. Peki bu şartları sağlayan dolaplar nasıl seçilir? Nelere dikkat edilmelidir? Haydı modelleri sınıflandıralım!

 

1.) Malzeme

Farklı tip mutfak dolaplarının birbirinden ayrıldığı ilk nokta tam olarak burasıdır. Mutfak modellerini belirleyen ilk unsur ürünün hangi malzeme ile üretildiğidir. Bu malzemelerin günümüzde birçok çeşidi bulunuyor. Örneğin suntalam. Sunta üzerine lamine kaplanarak elde edilen suntalam dolaplar özellikle ucuz maliyetiyle öne çıkıyor. Bir diğer avantajı da farklı renklerde tasarlanabilmesi. Ancak bu malzeme rutubete karşı dayanıklı olmadığı için uzun vadede kullanışlı değildir. Suntalama benzeyen ancak ondan daha sağlam ve dayanıklı olan bir diğer malzeme mdflam. Yani MDF levhalar. Modüler mutfak tasarımında yaygın olarak kullanılan bu tür dolaplar da iyi bir tercih olabilir.

Hazır mutfaklar dolaplarda üretim aşamasında daha farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bunun sebebi hazır mutfak dolapları uzun süre kullanıldığı için malzemeler kaliteli ve uzun süre kullanılacak şekilde tasarlanmaktadır. Örneğin high gloss (Glossmax) mutfak dolapları. Parlak yüzeyi sayesine mutfağa şık ve lüks bir görünüm sağlayan bu malzeme nispeten ekonomik olup sayısız renk ve desen seçeneği sunar. Akrilik dolaplar da materyal olarak high gloss malzemeye benzerlik gösterir. Işıltılı panellere sahiptir fakat daha maliyetlidir. Üstelik renk seçeneği de high gloss kadar zengin değildir. Malzeme seçimi ürün modellerini birbirinden ayıran en önemli özelliktir.

 

2.) Fiyat

mutfak dolabı

Tahmin edeceğimiz üzre modelleri ayırırken kullanılan bir diğer yöntem fiyatlandırmadır.  Aslında bu madde bir üstteki madde ile incelenmelidir. Fiyat ürünün malzemesine ve kalitesine göre ortaya çıkmaktadır. Örneğin suntalam modeller ucuzken mdflam modeller daha pahalıdır. Çünkü malzemesi daha sağlam ve dayanıklıdır. Aynı şekilde hazır mutfaklarda glossmax modeller ucuzken aktilik mutfak modelleri daha pahalıdır. Çünkü daha özellikli modellerdir.

 

3.) İşlevsellik

Ürün malzemesini ve fiyatını belirledikten sonra kalan tek işlem almak istediğimiz dolap modelinin depolama kapasitesi ve işlevidir. Eğer modeli beğendiysek ancak depolama alanı bize yetmiyorsa ek depolama alanları sağlayabiliriz. Eğer ek alan sağlayamıyorsak üründen vaz geçmemiz gerekebilir. Çünkü mutfak dolaplarının ilk görevi işlevsel olma ve depolama yapabilmesidir. Bu şartı sağlayamayan mutfak dolaplarını kesinlikle tercih etmemenizi öneriyoruz.

Eğer mutfak dolabı veya banyo dolabı seçiminde kararsız kalıyorsanız size iyi bir haberimiz var!  Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir. Uygun fiyata mutfak dolabınız her alana sığsın istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli ve dayanıklı mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Mutfak Dolabı & Hazır Modeller Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir