banyo dolabı

Banyo Dolabı Nedir? Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banyo Dolabı Nedir? Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Banyo dolabı, içerisinde banyoda kullandığımız malzemeleri bulunduran, farklı yapı malzemeleri ile üretilebilen bir dolap çeşididir. Banyo dolabı, banyo tasarımını etkileyen alanların başında gelir. Bir mutfak için mutfak dolabı ne ise, salon için koltuk ne ise banyo içinde banyo dolabı o dur. Ancak banyo dekorasyonu yaparken Banyo dolabına yeteri kadar dikkat ediyor muyuz? Önceliklerimiz ne kadar doğru?

Evin her köşesini döşerken önceliği nelere veriyorsunuz diye bir soru yöneltsem sizlere; büyük ihtimalle aldığım cevap öncelikle göz zevkime ve kullanışına göre olurdu. Peki, banyo dolaplarında önceliğimiz göz zevki mi olmalı?

Düşünün dolaplarınızı istediğiniz renk, istediğiniz malzemeden, istediğiniz model yaptırdınız ya da aldınız fakat banyonuz küçük ya da büyük oluşuna dikkat etmediyseniz, malzemenin yüzeyine yapısına dikkat etmediyseniz ileride kullanırken rahatsız olmaz mısınız ?

Tabii ki rahatsız olursunuz. Banyo dolaplarını seçerken önceliğimiz banyo dolabının dekorasyonundan çok işlevselliği ve dizayn edebileceğimiz yer olması gerekir. Gelin, Banyo dolabı seçerken dikkat etmemiz gereken özellikleri inceleyelim.

Banyo Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

banyo dolabı

1. Boyut

Öncelikle banyo dolabını konumlandıracağımız alanı seçmek gerekir. Aslında banyo dolabı seçmek normal bir mobilya seçmekten daha zordur. Her mobilyada boyut önemlidir, evet ancak konu banyo dolabı olduğunda işler biraz değişiyor. Duşa kabin, klozet, çamaşır makinesi vb. eşyalar devreye girdiğinde banyo dolabını sığdırmak zor olabiliyor. Alt modül ve üst modülden oluşan banyo dolapları en çok tercih edilen ve beğenilen dolap modellerindendir ancak dar alanlara sahipseniz boy dolapları alarak da lavabonun sağına ya da soluna monte ettirebilirsiniz. Bu sayede hem alandan tasarruf edersiniz hem de eşyalarınızı koymak için geniş alanlara ulaşabilirsiniz. Konumlandıracağınız alana karar verdikten sonra ölçüleri almanız gerekiyor. Dolabı almak için mağazaya girdiğinizde görevli öncelikle ölçüleri soracaktır. Ölçüleri almayı unutmayın!

2. Renk

Banyo dolabı seçerken genellikle klasik beyaz veya krem rengi tercih etmenizi öneririz. Sade renkler hem su ile temas ettiğinde soru çıkarmaz hem de temizlendikten sonra kapalı renklere göre daha geç kirlenir. Tabii banyonuzda klasik renklerden farklı renkler tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu bağlamda size tavsiyemiz Renk seçimini yaparken çok koyu renklerden ve siyahtan kaçınmanızdır. Aksi takdirde buhar su lekeleri sizi sürekli temizlik yapmaya mecbur bırakabilir. Banyonuzun canlı görünmesi için dekor ürünlerini çok açık veya koyu renklerden tercih edebilirsiniz. Bu sayede sıkıldığınız zaman değiştirmeniz çok daha az maliyetli olacaktır.

3. Banyo Dolabı Seçimi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi banyo dolabı seçerken öncelikle dolabı koyacağımız alanı ve boyutları belirlemeli, dolabı satın alırken de buna göre hareket etmeliyiz. Beğendiğimiz dolabı satın almadan önce dikkat etmemiz gereken birkaç özellik var. Bu özellikler bir banyo dolabının banyoya uygun olması için gereken özelliklerdendir. Örneğin; dolabın buhardan ve sudan etkilenmeyen, kabarmayan, yapısı bozulmayan bir malzemeden yapılması gerek. Temizliği açısından üzerinde su damlacıkları ve buhar izleri bulundurmayacağına dair bilgi almanız sizin için uzun vadeli kullanımda bir avantaj olacaktır.  Bu özellikler banyo dolabının işlevsel özellikleridir. Bu özellikler tamamlandığında zevkinize uygun banyo dolabı seçebilirsiniz.

Uyarı: Banyo dolabı seçiminde yer yer küçük bölümlere yer verildiği gibi bazı ürünleri yerleştirmek için de orta ve büyük bölümlere de yer verilmeli. Bu şekilde olduğu takdirde daha düzenli ve istediğimiz eşyayı bölümünden kolaylıkla bulabileceğimiz bir dolaba sahip oluruz. Banyomuz büyük ise eğer dolabı biraz daha büyük seçip kirli çamaşırlarımızı içine attığımız kirli sepetini de gizlemesi için ayrı bir bölüm oluşturabiliriz. Aynı şekilde çamaşır makinesi ve kurutma makinesi gibi eşyalar için de gizli bölmelerin olması banyomuzu hem daha düzenli gösterir hem de daha hoş bir görüntüye ulaştırır.

4. Banyo Dekorasyonu

Gerekli özellikleri tamamladığımıza göre banyo dekorasyonuna geçebiliriz. Aslında dekorasyon için yapmamız gereken bütün parçaların birbirine uymasını sağlamaktır. Bunu sağladıktan sonra dekorasyon için ek bir şey yapmamıza gerek kalmadan Banyo şık bir banyo dolabıgörüntü sağlayacaktır. Banyo dolapları tamamlayıcı unsurlardandır. Yani banyodaki ana unsur banyo dolaplarıdır. Bu sebeple banyo dolaplarını en son almamaya özen gösterin. Eğer en son almaya banyo dolabını kalkarsanız banyo dolapları banyodaki diğer ürünlere uydurmaya çalışırsınız bu da sizin için hem çok daha zahmetli hem de yorucu olur.Banyonuzun renkli olmasını ama temizliğinin de kolay olmasını istiyorsanız, dekor ürünlerini çok açık veya çok koyu renklerden tercih edebilirsiniz. Sıkıldığınız takdirde uygun fiyatlara temin edebilirsiniz!

Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer banyo dolapları almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu makalemizde Banyo Dolabı Nedir? Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bunu anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla makaleyi blog sayfamızda bulabilirsiniz. Bizi Sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir