kucuk mutfak

Küçük Mutfaklar için Başarılı Tasarım Önerileri

Küçük Mutfaklar için Başarılı Tasarım Önerileri Nelerdir? Dar ve küçük mutfaklardan çoğu zaman şikayet edilir. Rahat hareket edememe, yemek pişirememe, birlikte kahvaltı edememe gibi nedenler ile sürekli küçük mutfakların kullanılamayacak olduğu söylenir. Ancak bu doğru değil, küçük mutfakların sıkıcı veya daha az sosyal alanlar olması gerekmez, küçük mutfaklar dikkatli planlama gerektirir. Dikkatli ve başarılı planlama ile küçük mutfaklar olduğundan daha çok işlevsel hale getirilebilir. Tüm bunlara ek olarak dekoratif açıdan da etkili hale getirilebilir. Bugün bu yazımızda Küçük Mutfaklar için Başarılı Tasarım Önerileri nelerdir? Bunları inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım…

Küçük Mutfaklar için Başarılı Tasarım Önerileri

Öncelikle mutfağınızı en iyi tanıyan sizsiniz. Bu sebeple mutfağınızı iyi analiz etmelisiniz. Mutfağınızın eksik kaldığı yerleri inceleyin. Dar olması, mutfağınızda girinti veya çıkıntıların bulunması, yüksekliğinin az olması, iyi ışık alamaması gibi durumları tespit edin. Sonrasında yapmanız gereken size önereceğimiz başarılı tasarımları kontrol edip kendinize en uygun olanı seçmenizdir. Eğer hazırsanız küçük mutfaklar için başarılı tasarım önerileri nelerdir? detaylıca incelemeye başlayalım.

1.) Tüm Alanı Kullanın

Evdeki yükseklik hemen hemen herkeste aynıdır ancak oda boyları değişkenlik gösterebilir. Eğer sizin de mutfağınız dar ama odanızın yüksekliği standart ise tavan raflarını kullanarak mutfağınızdaki tüm alanı kullanabilirsiniz. Tabii bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken adımlar var. Eğer tavan rafları kullanacaksanız muhtemelen mutfağınızın her alanı dolu gözükecektir. Böyle bir durumda mutfak dolabı renkleriniz için açık tonları kullanmanız gerekir. Çünkü dar bir alanda canlı renkler insanın gözünü yorabilir. Mutfağınızdaki tavan raflara kolayca ve güvenli bir şekilde uzanabilmek için ise merdiven tasarım modellerini kullanabilirsiniz. Ortaya çıkan tasarım merdiven rayı gibi çok hoş görünecek ve mutfağınızda işlevsel olarak kullanılabilecektir.

2.) Açık Raflar

Bazen kullanıcılar eşyalarını dolaplara saklamaktansa açık bir alanda sergilemeyi tercih ediyor. Eğer sizde böyle düşünüyorsanız ancak küçük mutfağınız istediğinizi yapmanıza engel oluyorsa, açık raf modellerini tercih edebilirsiniz. İçerisinde dekoratif modelleri kullanarak da mutfağınızın tasarımına yardımcı olabilirsiniz. Açık raf modelleri kolayca eklenebilmekte ve istenildiği zaman yeri değiştirilebilmektedir.

3.) Camlı Dolap Modelleri

kucuk mutfaklar

Standart mutfak dolaplarından kullanmak isterseniz camlı dolap modellerini öneririz. Çünkü küçük mutfaklarda, mutfak dolapları oldukça fazla yer kaplar. Hem aradığınızı bulmanız hem de alanı daha geniş göstermesi için camlı dolap modelleri tercih edilebilir.

3.) Tüm Alanları Kullanın

Hiçbir alanı boşa harcamayın. Alan ne kadar tuhaf olursa olsun, mutfak tasarımınızda kullanmanın akıllıca bir yolunu bulmayı düşünün. Kitap rafları, biraz yeşillik için köşeleri sergileyin. Her santim önemlidir.

5.) Akıllı Dolaplar

Akıllı iç sistemler aynı zamanda alanı en iyi şekilde kullanmanın bir yoludur. Bazıları, zemin ünitelerinizin derinliklerine uzanmanıza gerek kalmaması için dahili çekmeceler sunar, akıllı köşe çekmeceleri, kiler üniteleri, çekmece bölücüler, siz adlandırın, akıllı küçük mutfak tasarımınız için bir çözüm var.

6.) Organizasyon Anahtardır

Küçük bir mutfak disiplin ve organizasyon gerektirir. Mutfakta her şeyin kendi yeri olmasını sağlayın. Mümkünse küçük saklama kapları kullanın. Ve her şeyi tuz, karabiber veya yemek tabaklarına ulaşmak için her zaman yoldan çekmeyeceğiniz şekilde en çok kullanılanlardan en az kullanılanlara doğru sıralayın.

7.) Cihazlar

Güney Afrika’daki standart uygulama, mutfağınızda çamaşır makinesinin bulunmasıdır, bu bizim için mantıklıdır, çünkü mutfakta genellikle daha fazla yerimiz vardır. Ancak Türkiye’de normal olan, mutfakta çamaşır makinesinin olması değil, daha çok banyoda olmasıdır. Neden cihaz için başka bir yer bulmayı ve akıllı minik mutfağınızı tasarlamak için fazladan yer açmayı düşünmüyorsunuz?

8.) Basit Tutun

Küçük mutfağınızda basit ve modern tutun. Renk paletinizde yumuşak beyazları ve grileri tercih edin. Parlaklık, cam ve ayna, alanı daha büyük gösterecek şekilde ışığı yansıtmaya yardımcı olur. Bazı muhteşem yansıtılmış sıçrama fikirleri için sitemize göz atın. Şık ve modern kalmasını sağlamak için kulpsuz kapılar düşünün. Küçük mutfak tasarımında daha azı kesinlikle daha fazladır.

8.) Işıklandırmanın Önemiküçük mutfak

Ve son olarak, bu yeni mutfağınızı planlamanın ilk aşamalarından biri olsa da: aydınlatma, büyük veya küçük her mutfağın bir başka önemli özelliğidir. Katmanlama anahtardır. Sıva altı lambaları, duvar ünitelerinin içine ve altına aydınlatmayı bir zorunluluk olarak dahil edin, ancak kendinize mutfağınızın merkezi için gösterişli bir ışık almayı düşünün. Özellik aydınlatması, bir alana çok fazla sınıf katar.

 

Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya ve banyo mobilyaları sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer akirik mutfak dolabı veya banyo dolabı satın almak istiyorsanız mağazamıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Akirik mutfak dolaplarının özelliklerini anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Mobilyalar hakkında daha fazlasını blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir