mutfak dolabı

Ahşap Mutfak Dolabı Modelleri Nelerdir?

Ahşap Mutfak Dolabı Modelleri Nelerdir? Her mutfağın temelini dolaplar oluşturur. Geleneksel ve modern mutfaklarda dolaplar, genelde alt ve üst olmak üzere 2 bölümden oluşur. Bazı mutfaklarda üst dolap veya aslma duvar dolapları yerine raflar tercih ediliyor. Çok fazla çekmece kuallanılarak her iki modelde de daha fazla kişi için depolama alanı oluşturulabiliyor. Mutfaklarda diğer bir yenilik ise dolap ünitelerinin artık tavana kadar uzanıyor olması. Bazı mutfaklarda üst dolap yerine asma dolap kullanılmışsa dolabın tavana kadar uzanıyor olması beklenmez. Ancak tavana kadar ulaşan dolaplar diğer dolap türlerine göre daha fazla depolama alanı oluşturuyor.

Genelde mutfak dolaplarının şekli mutfağın alanına göre belirlenir. Örneğin genellikle dikdörtgen ve kare şeklindeki mutfaklarda U tasarımlı veya L biçimli dolaplar tercih edilir. Dar ve uzun mutfaklarda doğrusal şekildeki dolaplar popülerdir. Bazen de dolaplar karşılıklı iki duvarda bulunur. Dolaplar seçilirken göz ününde bulundurulması gereken çok şey var. İlk olarak dolapların yerleştirilmesi düşünülmelidir. Son yıllarda üst kısmı açık dolap üniteleri oldukça trend olmuştur. Tabi ki geleneksel bir dolap kullanmak veya trend olan üstü açık dolap kullanmak kullanıcının kişisel zevklerine göre vereceği bir karardır. Mutfağın ortasına bir ara tezgah yerleştirip modern bir mutfak tasarımı oluşturabilir  ya da tezgahın altında ve üstünde kullanıp geleneksel bir şekilde yemek odası ile mutfağınızı ayırabilirsiniz.

 

Mutfak Dolabı Mazlemeleri: Ahşap, Çelik ve Çelik Görünümlü Dolaplar

Eski mutfağınıza tam anlamıyla bir değişiklik yapmak istediğinizde veya temelden bir mutfak oluşturmak istediğinizde üstünde en fazla düşünülecek konu mutfak dolabı malzemesidir. Üst düzey tasarımlarda bütçe dostu olarak birçok ürün bulunur. Mutfakla ilgili ilk önemli kararı vermek için biraz araştırma yapabilirsiniz, böylelikle verimli ve şık tasarımlar elde edebilirsiniz.

mutfak dolabı

Mutfak dolaplarında en yaygın olarak ahşap malzeme kullanılır. Bununla birlikte tasarımınızın  maliyetini ve görünüşünü etkileyecek çok fazla çeşitte ahşap vardır.Kiraz, meşe maun, akçaağaç, huş ve çam ağaçları dolap yapımında kullanılan en kaliteli ahşap türleridir. Bu ağaçlar doku ve renklerine göre stilistik olarak değişiklik gösterir. Maun ve kiraz daha zengin renkler sunarken, akçaağaç ve meşe daha hafiftirler. Çam, maliyet açısından bakıldığında kullanabileceğiniz en ucuz maun is en pahalı ahşap malzemedir. Akçaağaç ve meşe bu iki fiyat aralığının ortasında bulunmaktadır. Ahşap dolap için seçim yapılırken bir diğer önemli husus dayanıklılıktır. Akçaağaç ve meşe oldukça dayanıklıdır. Fakat maun, tüm ağaç türleri arasında en dayanıklı olandır.

 

Kapak tasarımları mutfak dolapları ile ilgili bir diğer önemli noktadır. Mutfak tarzını genel olarak yansıttığı için kapak stili mutfak dolabının önemli bir parçasıdır.Geleneksel dolaplar genellikle oynmalı yapıya sahip olup yükseltilmiş panel kapalar içerir. Modern dolaplar ise daha düz ve temiz çizgiler barındıran bir tasarıma sahip olurlar. Evin geri kalan kısımlarında bulunan dolaplar geleneksel mutfak tasarımında da bulunur.

 

Ahşap Dolapların Avantajları

Çok özel bir mutfak oluşturmamıza fırsat oluşturan ahşap, sayısız özellik barındırdığı için oldukça popüler bir seçimdir. Öncelikle doğal bir malzeme olması estetik olarak mutfağa sıcaklık katar. Farklı tonları ve zengin dokusu ile klasik, modern, country gibi neredeyse her dekorasyon stline uygun bir ahşap bulabilirsiniz.

Mutfağınızda ahşap dolap kullanmaya karar verdiğinizde tasarım seçenekleri üzerinde düşünmeniz gerekiyor. Özel tasarım mutfak dolapları maliyetli olmasının yanında kullanıcılara tasarım ve stil özgürlüğü sunuyor. Önceden imal edilmiş hazır ahşap dolaplar ise  daha ucuz bir seçenek. Özel ahşap mutfak dolabı yaptırmaya karar verdiğinizde ortaya çıkacak ürünün benzersiz olması da önemli bir etken. Fakat fiyatta anlaşabileceğiniz bir kişi bulursanız maliyet o kadar da yüksek olmayabilir.

 

Mutfak Dolaplarında Kullanılan Ağaç Türleri

 

Ağaç türü, ahşap dolap yağtırmaya karar verildiğinde en önemli noktalardandır. Doğal bir ürün olduğu için ahşabın renk ve doku olarak farklı çeşitleri vardır. Mıutfak dolabında kullanılan kiraz ağacının zengin bir renk tonu vardır. Akçaağacının ise çizilmeye ve çatlamaya dayanıklı sert bir dokusu vardır. Çok fazla yetiştiğinden dolayı meşe, diğer ahşap türlerine göre daha ucuzdur ve bu yüzden popülerdir. Huş ağacı leke tutmuyor oluşu ve pürüzsüz dokusu ile mutfak dolabı için mükemmel bir seçim olabilir. Maun, ince dolap yapısı için kullanışlı olurken kahverengi ve kırmızı tonuyla kullanışlı ve sert bir görünüme sahiptir. Diğerlerine göre daha nadir ve dayanıklı olan maun, meşe ve çam gibi ağaçlara göre oldukça yüksek bir fi

yata sahiptir.

Meşe Ağacından Mutfak Dolapları

Geleneksel mutfak tasarımda oldukça popüler olan meşe ağacı, güçlü ve sert bir ağaçtır. Kırmızı meşe dayanıklı ve daha ucuzdur. Meşe dolapların en büyük avantajı ve bu kadar yaygın olmasının sebebi ekonomik olmasıdır. Eğer gerçek bir ahşap dolap istiyorsanız ve bütçeniz de kısıtlıysa meşe ağacından mutfak dolapları tam size göre.

mutfak dolabı

Çam Ağacından Mutfak Dolapları 

Çam ağacından açık renkte ahşap elde edilir. Fakat isteğe göre koyu renklere boyanabilir. Doğal çam mutfakta havadar bir his yaratabilen ve konuksever sarı bir tonundadır. Çam ağacından dolap satın alırken dikkat edilmesi gereken çamın yumuşak bir ahşap olmasıdır. Bu yüzden uzun vadede çizikler oluşabilir, kullanırken çok dikkatli olunmalıdır.

 

 

Bu makalemizde Ahşap Mutfak Dolabı Modelleri Nelerdir? Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bunu anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla makaleyi blog sayfamızda bulabilirsiniz. Bizi Sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir