Modern Mutfak Dolapları Modelleri

Modern Mutfak Dolapları Modelleri Nelerdir? Günümüzde Modern mutfak dolapları eski dönemlere göre çok daha büyük önem taşıyor. Klasikleşmiş dolapların kullanımı gün geçtikçe azalırken, modern mutfak dolapları kullanımı katlanarak artıyor. Çok değil yaklaşık 10-15 sene önce her mutfakta düz açık kahverengi dolaplar bulunurken 2019’un sonuna doğru geldiğimiz bu günlerde zıt renkler ve parlak yüzeyler ön plana çıkmakta. Mutfak dolaplarının bu kadar kısa sürede bu denli önem kazanmasının en önemli sebeplerinden biri mutfakta geçen zamanın artmasıdır. Yemek kültürü fazla değişmese de artık mutfağa kadınlar kadar erkekler de girer oldu. Aynı zamanda mutfakta yemek yeme alışkanlığının artması da mutfağın ve mutfak dolaplarının dekorasyon anlamında önem kazanmasına neden olmaktadır. Tüm bu veriler göz önünde bulundurulduğunda insanlar klasik mutfakların aksine modern mutfakları tercih ediyor. Peki Modern mutfak dolapları nedir?

Modern Mutfak Dolapları Nedir?

mutfak dolabı

Aslına bakarsak “modern mutfak dolapları bu” diyemeyiz. Modern mutfak türleri değişkenlik gösteren bir tabirdir. 10-15 sene önceki popüler ve modern olan mutfak türleri günümüzde klasik kategorisine geçmiş durumda. Yani modern mutfak için teknolojinin imkanlarından yararlanılarak üretilmiş yeni mutfak türleri diyebiliriz. Tabii hepimizin merak ettiği soru şu “günümüzde modern mutfak ve mutfak dolaplarının özellikleri neler?”. Gelin adım adım günümüzdeki modern mutfak türlerinin özelliklerini inceleyelim.

1.) Zıt Renklerin Uyumu

Eskiye göre mutfakların içinde geçen zamanın artmasından bahsetmiştik. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, mutfak dolaplarında zıt renklerin kullanımı çok doğaldır. Çünkü zıt renkler ortama daha sakin ve gözü yormayan bir hava vermektedir. Siyah – Beyaz, Kahverengi – Krem, Açık Kırmızı – Beyaz gibi birbirine zıt renkleri kullanarak ortama modern bir hava katabilirsiniz. Düz ve sadece açık renklerin kullanıldığı mutfaklar parlak bir görüntü oluştursa da bir süre sonra insanı sıkabilir. Zıt renklerin kullanımının günümüzde modern ve çok beğenilen bir görüntü oluşturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

2.) Parlak Yüzey

Parlak yüzeyli mutfaklar günümüzde sıkça kullanılmaya başlanan mutfak dolabı özelliklerindendir. Modern tarzda olmasına ek olarak birçok farklı işlevsel özelliği vardır.  Parlak yüzeyli mutfak dolapları uzun süre çizilmeyen yapısı sayesinde parlak görüntüsünden ödün vermeden uzun yıllar boyunca kullanmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda gün ışığında ya da yapay ışıklandırmalar devreye girdiğinde ortaya çıkan parlak ve cezbedici görüntüsü  sayesinde estetik görüntüsünü korur.

3.) Görsel Bütünlük

İnsanların her ne kadar lüks yaşama ve dekorasyona önem verdiği söylense de minimal ve ankastre tarzı mutfaklar da modern mutfaklar arasındadır. Örnek vererek açıklamak gerekirse Ankastre mutfak, mutfak dolaplarıyla ankastre ürünlerin uyumlu hale getirilmesinden oluşuyor. Özellikle görsel bütünlük bakımından tercih edilen bu tarz dolaplar, modern mutfakların vazgeçilmez öğeleri arasındadır. Bu mutfak türleri kullanıcılara mutfakta geniş hareket edebileceği alan bırakmasına ek olarak kolay temizlenen yapısı sayesinde uzun süre modern mutfaklar kategorisinde bulunacağa benziyor.

mutfak dolabı

4.) Sade ve Doğal Mutfaklar Dolapları

Modern mutfaklardan bahsediyoruz diye her mutfak şatafatlı ve açık renkli olmak zorunda değil. Sade ve Doğal mutfaklarda modern mutfak dolapları arasındadır. Özellikle betonlaşmanın etkisiyle sade mutfaklar sıkça kullanılmaktadır. Bu mutfaklara verebileceğimiz en iyi örnek ahşap mutfaklardır. Ahşap mutfak dolaplarında her zaman kullanılan bir yapı malzemesidir. Modern bir şekilde tasarlanmış ahşap mutfak dolaplarda günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Doğal yapısı onu klasikleştirmesinin aksine modern bir hale getirmektedir.

Modern Mutfak Dolapları Örnekleri

Akrilik Mutfak Dolapları: Akrilik mutfak dolapları modern mutfaklara verebileceğimiz en iyi örneklerden biridir. MDF üzerine melamin kaplama olarak uygulanan akrilik; uzun yıllar kullanıma uygun bir mutfak dolabı çeşididir. Akrilik mutfak dolaplarının en büyük avantajı parlak görünümüdür.

Laminat Mutfak Dolapları: Laminat mutfak dolapları en ekonomik modern mutfak dolapları türlerinden biridir. Laminat mutfakların fiyatları diğer mutfak dolaplarına göre çok daha uygundur. Uygun fiyatlı olmasına ek olarak çok daha dayanıklı olan bu dolap modelleri dar gelirli aileler için çok iyi bir tercihtir.

Lake Mutfak Dolapları: Yılların eskitemediği lake mutfak dolapları MDF üzerine uygulanmaktadır. Son yılların en çok tercih edilen modelleri arasında bulunan lake mutfak dolapları uzun ömürlü, dayanıklı, kolay temizlenme özelliğine sahiptir.

Membran Mutfak Dolapları: En yeni mutfak dolapları arasında bulunan membran mutfak dolapları yenilikçi bir şıklığa sahiptir. PVC folyonun ısıtılarak MDF üzerine uygulanmasıyla elde edilen membran; dayanıklı, çizilmez, bakteri barındırmayan ve kolay temizlenebilen bir mutfak türüdür.

Eğer mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Modern Mutfak Dolapları Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir