Dar Banyolar için Dekorasyon Önerileri

Dar Banyolar için Dekorasyon Önerileri Nelerdir? Banyolar günün yoğunluğundan ve stresinden bir nebzede bizi uzaklaştıran evin gizli kahramanlarıdır. Banyo dediğimiz zaman aklımıza her zaman sade ve insanı rahatlatan tasarıma sahip alanlar aklımıza gelir Öyle de olmalıdır. Banyoda göz yorucu ve insanın bakmasını zorlaştıracak renk, mobilya veya herhangi bir nesne olmamalıdır. Banyoların öncelikli amacı insanları ferah tutmak ve rahatlatmaktır. Ancak günümüzde yapılan mimari tasarımlar banyoların oldukça küçük alanlara sıkıştırılmasına neden olmaktadır. Dar alanlarda fazla eşya bulundurulması, banyonun ilk amacını geride bırakıyor. Tabii bunu önlemenin yolları var. Ferah ve geniş bir mahal yerine küçük bir hacme sahip banyo dolabı  alanı bulunmayan ve alternatif banyo dolabı modelleri ile dekore edilebilen  banyolar tasarlanmaktadır. Bu tarz dolapları kullanmak dar banyolar için çok önemlidir. Bizde bugün bu yazımızda Dar Banyolar için Dekorasyon Önerileri Nelerdir? bunu inceleyeceğiz.

Dar banyolar için öncelikle yapmamız gereken elimizdeki alana mobilya yerleşimini en ideal şekilde yapmak olmalıdır. Günümüzde banyo dolabıstandart banyo mobilyaları üretilirken özel ölçüler almaktadır. Banyonuzda normalden farklı girinti ve çıkıntılar var ise bunları dikkate almalı ve banyonuzu imal edecek firmaya, banyonuz hakkında bilgi vermelisiniz. Banyo ölçünüze göre duş kabini  ıslak hacim alanları hesap edip gere kalan alan için en ideal ölçülere sahip banyo dolabı modelini seçmeli veya elinizde banyoya göre farklı dolap modelleri tasarlayarak depolama alanı ihtiyacınız gidermelisiniz. Dilerseniz Dar Banyolar için dekorasyon önerilerimize başlayalım.

1.) Gereksiz Alanları En iyi Şekilde Değerlendirin

Dar banyoların en büyük sorunlarından biri banyoda iken yeterli hareket alanına sahip olamamaktır. Banyonuzda geniş alanlar oluşturmak ve banyo içinde ideal bir dekorasyon yaratmak size kalıyor. Bu noktada, alan kazanmak için atacağınız en önemli adım: Banyodaki gereksiz alanları en iyi şekilde kullanmaktır. Eğer doğru alanlarda düzenlemeler yaparsanız, banyonuz hem dar görünümünden kurtulabilir hem de içerisinde daha rahat edebileceğiniz bir banyo oluşturabilirsiniz. Örnek verecek olursak: banyo dolabı dışında, kullanılmayan kısımlara ek dolaplar ekleyerek alanı genişletebilirsiniz. Bu sayede dolabın dışında düzensiz duran eşyaları buraya toplayabilir ve alanı geniş gösterebilirsiniz.

2.)Lavabo Altlarını İşlevsel Kullanın

 

Dar banyolar için büyük sorunlardan bir diğeri de alan sıkıntısıdır. Küçük bir banyoya büyük bir dolap sığdıramazsınız. Bunun için yapmanız gereken, dolabınızın her alanını en işlevsel şekilde değerlendirmek olmalıdır. Örneğin; Lavabo tezgahları ince uzun bir tasarıma sahip olacak şekilde tercih edildiğinde alt kısımda çok büyük bir alan kalacaktır. Bu alanı iyi bir şekilde değerlendirirseniz büyük ihtimalle alan sıkıntısı çekmezsiniz. Ancak yine de alanınız yetmiyorsa, boy dolabı monte ettirebilir veya aynaların hemen yanına ek dolaplar taktırabilirsiniz.

3.) Estetik Tasarımlar ile Banyonuzu Geniş Gösterebilirsiniz

Banyo içinde yapacağınız  tasarımlar çok önemlidir. Doğru yerde doğru tasarımı kullanırsanız banyonuz geniş gösterebilirsiniz. Bu tasarımları eklerken banyonuzun ferahlatıcı etkisini yitirmemeye dikkat edin. Yani demek istediğimiz, bazı tasarımlar alanı geniş gösterse bile banyonuza yapı itibari ile ters düşebilir. Geniş gösteren tasarımlar aynı zamanda banyonuzun ferah havasını söndürebilir. Bu sebeple bu tasarımları seçerken dikkatlice düşünün. Örnek verecek olursak; bu tasarımları aynanın çevresine yerleştirebilirsiniz.

4.) Niş Alan Oluşturabilirsiniz

Niş dilimizde “oyuk” anlamına gelmektedir. Dar banyolarda sıkça  tercih edilen yöntemlerden biridir. Niş Alanlar; duvarın içi oyularak dolap tarzı saklama alanlarının oluşturulduğu yerlere denir. Bu durum hem bütçeniz için hem de geniş alanlar oluşturmanız için çok iyi bir yöntemdir. Tasarımsal üstünlüğü de niş alan oluşturmanın önemini göstermektedir.

5.) Dikdörtgen Dolap Modellerinden Yardım Alabilirsiniz

Banyonuz uzun ama dar ise tercih edebileceğiniz en iyi dolap modeli dikdörtgen dolap modelleridir. Bu tarz dolaplar genellikle dış banyo dolabımekanlarda karşımıza çıkar. Ancak onlar hem uzun hem geniştir. Evlerimizde kullanacağımız dolap modeli dar ve uzun banyolara özeldir. Dikdörtgen dolap modelleri dar alanlarda banyonuzu geniş göstermenize yardımcı olacaktır. Bu tarz banyolarda duşakabin tercih etmeye özen gösterin. Küvet bu banyolarda alan konusunda sizi sıkıntıya sokar ve dekorasyona uymaz.

Eğer banyo tercihinde kararsız kalıyor ve sağlam banyo dizmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer hazır tip banyo modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun banyo modelleri için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Dar Banyolar için Dekorasyon Önerileri Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir