mutfak dolabı

Ankastre Mutfak Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ankastre Mutfak Modelleri ve Özellikleri Nelerdir? Ankastre Mutfak herkesin duymuş olduğu ancak tanımını yapmakta zorlandığı bir mutfak türüdür. Ankastre bir çok şey olabilir. Dolap, davlumbaz, ocak, fırın, buzdolabı gibi ürünlerin başına ankastre getirilerek söylendiğini duymuşsunuzdur. Ankastre kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir ve Fransızcada “encastre” olarak telaffuz edilmektedir. Kelime anlamı olarak bir oyuğa, yuvaya yerleştirme anlamına gelmektedir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere mutfakta gömme bir yapıyı ifade etmektedir. Ankastre bir ürünü değil tüm yapıyı ifade etmektedir. Yani Ankastre Mutfak içerisinde ankastre ürünleri bulunduran hazır bir mutfak türüdür. Dolap, davlumbaz, ocak, fırın, buzdolabı gibi tüm ürünler ankastre mutfağın içerisine girmektedir. Ankastre mutfak ürünleri her mutfağa uyan cinsten ürünler değildir. Bu ürünler ankastre mutfaklara özel olarak tasarlanmıştır ve sökülüp başka mutfaklarda kullanılamaz. Kısaca anlatmak gerekirse ankastre mutfaklar bir bütündür. Ankastre mutfak ürünleri sadece mutfak için değil oturma odası, yemek odası veya yatak odası için de üretilmektedir.  Hazır mutfakların en yaygını olan ankastre mutfakların birçok özelliği vardır. Gelin, ankastre mutfak modelleri ve özellikleri nelerdir? inceleyelim.

Ankastre Gömme Dolap

mutfak dolabı

Ankastre mutfaklarda gömme dolaplar tercih edilmektedir. Bunun sebebi mutfak ile daha kolay bir bütün oluşturmaktır. Gömme dolaplar tek başına pek fazla tercih edilmezken, ankastre mutfaklar sayesinde kullanımı oldukça artmıştır. Gömme dolapların neden tercih edilmediğini merak ediyorsunuzdur. Sebebi biraz ön yargıdan kaynaklı olabilir. Gömme dolapların açılıp kapanırken sorun çıkardığını ve kullanıcılarını yorduğunu duymuşsunuzdur. Bu sebeple gömme dolaplar “zor kullanışlı” olarak nitelendirilmiş ve kullanımı azalmıştır. Ancak kulplu mutfak dolapları sayesinde bu zorluk tarihe karıştı. Kulplu ankastre mutfak dolapları sayesinde gömme dolapların kullanım zorluğu kalmamıştır. Bu nokta tek sorun insanların çoğunun bundan haberinin olmamasıdır. Ankastre gömme dolaplar oldukça dayanıklı dolaplardır. Satın alındıktan sonra uzun süre kullanılabilen ankastre gömme dolaplar, su ve neme dayanıklı dolap çeşitlerindendir.

Ankastre Davlumbaz

Ankastre mutfakların en önemli özelliği dış yüzeyinin buhar ve yağ tutmamasıdır. Bu özellik mutfağın hijyenik olmasını sağlamaktadır. Dış yüzeyi yüksek ısı aldığı takdirde ısı dengesini sağlar ve el yakacak derecede sıcaklığa ulaşmaz. Dikkat etmeniz gereken maddelerden biri davlumbaz motorunun emiş gücüdür. Ucuz davlumbazların motor güçleri az olması ile mutfağınızdaki koku ve buharı geç taliye etmektedir. Bu sebeple fiyatı düşük davlumbazlar gördüğünüzde motor gücünü dikkatlice inceleyin. Davlumbazlar yıkanabilir yağ filtrelerine sahiptir bu sayede kolayca temizlenebilmektedir. Yeni teknoloji ile üretilmiş ankastre davlumbazlarda otomatik kapanma özelliği mevcuttur. Bu özellik enerji tasarrufu açısından önemli bir teknolojidir.

Ankastre Ocak

mutfak dolabı

Ocaklar mutfakların en önemli noktalarından biridir. Pişen yemekler, demlenen çaylar ve keyifle içilen kahveler ocaklardan çıkmaktadır. Çok fazla kullanılması çabuk kirlenmesine sebep olmaktadır. Ankastre davlumbazda olduğu gibi Ankastre ocaklarında yağ tutmayan bir yapısı bulunmaktadır. Yeni teknoloji ankastre ocaklarda otomatik emniyet kilidi bulunmaktadır.  Bu özellik sayesinde mutfağınızda ocağınızı açık unutsanız bile sistem otomatik kendisini pasife alır ve gaz akışını keser. Bu sayede hem ailenizi hem de evinizi koruyabilirsiniz. Ankastre ocaklarda güç çeşitliği mevcuttur. Yani hem elektrikli hem de gazlı seçeneği mevcuttur. Bu özellik birlikte kullanıldığında önemli bir kriteri oluşturmasa da enerji türünün eksikliği durumunda diğer gözün (örneğin elektrikle çalışan göz) devreye girmesi işinizi kolaylaştırmaktadır. Ankastre ocaklar profesyonel aşçılar içinde iyi bir seçenektir. Ankastre ocakta bulunan Wok gözü yemeklerinizi daha yoğun ateşte pişirmenize olanak vermektedir.

Ankastre Fırın

Ankastre fırın yaygın olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Hem mikrodalga hem de normal fırını bünyesinde bulunduran ankastre ürünler yer tasarrufu açısından da büyük kolaylık sağlamaktadır. Ankastre fırınların en beğenilen özelliklerinden biri iç aydınlatma sistemidir. İç aydınlatma sayesinde fırında pişen yiyeceklerin pişme derecesi kolaylıkla gözler önüne serilmektedir. Aynı ocaklarda olduğu gibi Ankastre fırınlarda da turbo özelliği mevcuttur. Ankastre fırınlarda turbo fonksiyonun olması ısının eşit bir şekilde fırına yayılmasına imkân tanırken tatlılarınızın her tarafına eşit ısı dağılımı gerçekleşmektedir.

Ankastre mutfaklar bir bütündür. Her kısmının farklı özelliği vardır ancak bütün olarak kullanılmakta ve satılmaktadır. Eğer Ankastre mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer mutfak dolabı veya banyo dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Ankastre Mutfak Modelleri ve Özellikleri Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir