mutfak dolabı

Lake Mutfak mı Akrilik Mutfak mı Membran Mutfak mı?

Lake Mutfak mı, Akrilik Mutfak mı, Membran Mutfak mı? hangi mutfak dolabı modeli daha kullanışlı? Mutfak dolabı seçimi bazen çok zor olabiliyor. Kaliteli ve modern mutfak dolaplarının özellikleri arasında sıkışıp kalabiliyoruz. Son zamanlarda diğerlerine göre daha sık tercih edilen 3 mutfak tipi vardır. Lake Mutfak, Akrilik Mutfak ve Membran Mutfak. Kullanıcılar bu mutfak modelleri arasında seçim yapmakta bir hayli zorlanıyor. Bugün bu yazımızda sizlerle birlikte bu üç mutfağın özelliklerini ve avantajlarını inceleyeceğiz. Öncelikle şunu belirtelim ki lake akrilik ve membran aslında bunlar birbirinden ayrı mutfak dolabı türleri değil. Bu mutfak dolapları MDF grubunda yer alan kapak türlerinden bazılarıdır. Aslında iki adet mutfak dolabı türü vardır. Birincisi masif ahşap ile üretilen dolap kapakları ikincisi ise yakından takip ettiğimiz MDF mutfak kapaklarıdır. Biz bugün sıkça tercih edilen ve MDF kapak türlerini kullanan Lake, Akrilik ve Membran mutfak dolaplarını birbirleri ile karşılaştıracağız. Hadi başlayalım!

Lake Mutfak Dolapları

mutfak dolabı

Lake mutfak dolapları, laka adı verilen özel bir reçine türü ile cilalanarak üretilmektedir.  Bu cilanın üretimi çok zordur. Lake mutfak dolaplarının parlak ve pürüzsüz görünümü bu cila sayesinde ortaya çıkmaktadır. MDF üzerine lake boyası yapılması ile tamamen ortaya çıkar. Lake mutfak dolapları MDF ile %100 kaynaşan bir yüzeye sahiptir. Canlı renkleri, modern görünümü, farklı renk seçenekleri gibi özellikleri ile kullanıcıların sıkça tercih ettiği Lake mutfak dolapları 2019 yılında en çok satan mutfak dolap modelleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

Avantajları

 • Yüzeyi diğer MDF ile üretilen mutfak dolaplarına göre çok daha parlaktır.
 • Renk seçenekleri sınırlı değildir. İstediğiniz renkte tercih edebilirsiniz.
 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Suya, neme ve buhara karşı dayanıklıdır.
 • Yüzeyi oldukça serttir( kırılgan anlamında değil 20 kat cila işleminden geçtiği için serttir ve dayanıklıdır).

Dezavantajları

 • Akrilik ve Membran mutfak dolaplarına göre daha pahalıdır. Bu lake mutfak dolaplarının uzun bir el işçiliği geçirmesinden kaynaklıdır. Laka reçinesinin cilasını herkes yapamamaktadır.
 • Uzun süre güneşe maruz kaldığı takdirde renklerinde sararma oluşabilir. Tabii bunu gerçekleşmesi için dolabın güneş ile doğrudan temas etmesi gerekmektedir.
 • Düzenli ve dikkatli bakım gerektiren mutfak dolaplarındandır.

Akrilik Mutfak Dolapları

mutfak dolabı

Akrilik mutfak dolaplarının ana yapı malzemesi Mdflam dır. Mdflam, ham MDF levhanın üzerine akrilik parlak folyonun lamine edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Akrilik Mutfak Dolapları MDF yüzeyin tutkal ve presle yapıştırılmasıyla oluşur. Akrilik mutfak dolaplarının parlak bir yüzeyi vardır ve onlarca farklı renk seçeneğine sahiptir. Parlak yüzeye sahip olması, bakım gerektirmemesi, kolayca temizlenebilmesi ve dekoratif üstünlüğü sebebi ile kullanılan akrilik mutfak dolaplarının birçok farklı kullanım avantajı bulunmaktadır.

Avantajları

 • Parlak yüzeyi bulunmaktadır ve birçok farklı renk seçeneği mevcuttur.
 • Yapısında kanserojen ve toksik maddeler bulunmadığı için sağlığa zararı yoktur ve çocuklu aileler için vazgeçilmez bir tercihtir.
 • UV ışınlarına karşı çok dayanıklı bir dolap türüdür. Güneş ışığı ile doğrudan ve uzun süre temas etmediği sürece yapısında ve boyasında bozulmalar oluşmaz.
 • Suya, neme ve buhara karşı dayanıklıdır.
 • Çok dayanıklı bir dolap türüdür. Kolay kolay deformasyona uğramaz ve çok zor çizilir.
 • Bakım gerektirmeyen dolap türlerindendir. Sadece ıslak bir bez ile temizliği sağlanabilir.
 • Ortalama bir fiyatı vardır. Lake mutfak dolaplarına göre uygun membran mutfak dolaplarından biraz pahalıdır.

Dezavantajları

 • Kolay temizlenebilmesine karşın leke tutan bir yüzeyi vardır. Parmak izleri ve ufak lekeler bile hemen fark edilebilir.
 • Temizliği kolay ve deterjan gerektirmemesine karşın sürekli temizlik ister. Bakımı kolaydır ancak devamlılık ister.
 • Çok tercih edilen bir mutfak dolabı türüdür. Bu sebeple piyasada akrilik mutfak dolabı adı altında  parlak yüzeyli MDF, suntalar ya da normal parlak pvc kaplı ürünleri satılmaya başlandı. Akrilik mutfak dolabı satın alırken dikkatli olmalısınız çünkü bu ürünleri gözle ayırt etmeniz çok zordur. Akrilik mutfak dolabı satın alırken güvendiğiniz bir firmadan alışveriş yapın.

Membran Mutfak Dolapları

mutfak dolabı

Membran mutfak dolapları plastik bazlı bir pvc kaplamadır. Membran pvc’si çok çeşitli alaşımlardan oluşmuştur. İçinde plastik bulunması onu zararlı kılmaz. Membran mutfak kapakları mdflam yüzeyine, bant köşeleri dahil edilerek sıcak pres ile perçinlenen bir alaşıma sahiptir. Malzemesinin yapısından dolayı, farklı renk ve desenlerde membran mutfak dolabı kapakları oluşabilir. Mat, parlak ve ahşap görünümde membran mutfak dolapları mevcuttur. Bu da membran malzemesinin çeşitliliğini gözler önüne sermektedir.

Avantajları

 • Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından onaylanmış nadir dolap çeşitlerinden biridir.
 • Diğer çoğu mutfak dolabına göre fiyatı daha uygundur.
 • Birçok farklı renk ve desen seçeneği mevcuttur.
 • Yüzeyi pürüzsüzdür. Leke ve parmak izi tutmaz.
 • Çeşitliliği çok fazladır. Bu sebeple farklı membran mutfak dolaplarını ayırt etmek çok zordur.
 • Dayanıklı ve uzun ömürlü mutfak dolaplarındandır.

Dezavantajları

 • Membran mutfak dolaplarındaki folyo zamanla soyulabilir.
 • Suya ve neme fazla dayanıklı değildir.
 • UV ışınları ve güneş ışınlara fazla dayanıklı değildir.
 • Yapısında el işçiliği ile farklı desenler kullanıldığı için temizlik yaparken deterjan ve kimyasal kullanmak, membran mutfak dolaplarını deformasyona uğratabilir.

Yukarıda Lake mutfak dolapları, akrilik mutfak dolapları ve membran mutfak dolapları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Yazıdan da anlayabileceğimiz üzere her dolap modelinin farklı özellikleri vardır. Evinizin ihtiyacı olan özelliğe göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Eğer mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Lake Mutfak mı, Akrilik Mutfak mı, Membran Mutfak mı? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

4 cevaplar
 1. Adem
  Adem says:

  İyi günler Giresun da yaşıyorum yeni ev aldım mutfak dolabı yaptiracam fakat herkes farklı birşey söylüyor kantri tarzı da mat beyaz dolap istiyorum sararma olur vs diyorlar kimi lake kimi membran diyor. Giresun nemli sıcak bir iklime sahip sizce tercihimi hangisinden yana kullanmalıyım. Teşekkür ederim

  Cevapla
 2. Zehra
  Zehra says:

  Merhabalar bende giresundaki evime yei dolap yaptırmak istiyorum mat ve hafif kantri tarzı istiyorum ama düzde ılabilir sizce lakemi membranöı akrilikmi yaptırmalıyım

  Cevapla

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir