iç kapı modelleri ve özellikleri

İç Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

İç Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir? İç kapılar evimizin görüşünde en büyük rolü oynayan mobilyalardandır. Her evde 4-10 arasında iç kapı bulunmaktadır. Hal böyle olunca iç kapı satın almadan önce iyice araştırmalı ve fiyat kalite oranı dikkate alınarak en iyi iç kapı modeli tercih edilmelidir. İç kapılar bazen aynı modelde bazende birbirinden farklı modelde kullanılır. Geçmişten günümüzde iç kapı modellerinin tasarımı ve montajı oldukça farklılaşmıştır. Günümüzde işlevsel olarak birbirinden pek farkı olmayan iç kapılarda en önemli unsur tasarım ve dekoratif üstünlüktür. Bugün bu yazımızda iç  kapı modelleri ve özellikleri nelerdir? Nasıl olmalıdır? bunu inceleyeceğiz. Haydi başlayalım!

Ahşap Kaplama Kapılar

Ahşap Kaplama Kapılar çok uzun zamandır kullanılan bir kapı modelidir. Günümüzde geçerliliğini yitirmemiş ve hala sıkça kullanılan ahşap kaplama kapılar yapı itibariyle iç kapı modellerinde kullanılmaya en uygun malzemedir diyebiliriz. Ahşap yüzeyi sayesinde her mobilyaya modeline uyabilir ve tasarım olarak güzel bir görünüm oluşturabilir. Üretim aşamasında ağaç yüzeyleri farklı kalınlıkta kesilerek birbirinden farklı doğal kaplamalar elde edilebilir. Kesim  aşamasının ardından MDF üzerine özel işlem ile yapıştırılarak ahşap kaplamalı kapılarda kullanılan yüzey ortaya çıkar. Ahşap Kaplama Kapıların bir diğer özelliği ise boya gerektirmemesidir. Yüzeyinde sadece cila kullanılarak istenilen güzelliğe ulaşabilir. Ahşap Kaplama Kapılar doğal yapısı sayesinde boyaya ihtiyaç duymazlar. İş yeri veya geniş alanlar için çift kanat olarak istenilen genişlikte üretilebilmektedir. Ahşap Kaplama Kapıların en büyük avantajlarından biride fiyatıdır. Diğer kapı türlerine göre çok daha ucuz ve ekonomiktir. Kullanıcılar kaplama olduğu için kararsız kalsa da ahşap kapılardan pek farkı yoktur. Birçok farklı özelliği ve işlevsel üstünlüğü sayesinde yüzlerce yıldır kullanılan ahşap kapılar iç kapı modellerine en uygun kapılardandır.

Lake Kapılar

kapı

Lake Kapılar günümüzde “Modern” olarak sınıflandırabileceğimiz iç kapı modellerindendir. Aslında lake parlak kimyasal boya cilasına verilen addır. Renkli ya da renksiz olabilen lakenin pürüzsüz yapısı basit bir ahşap parçasını muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir. Lake kapı yüzeyi, ham MDF düz panel ya da üzerine CNC tezgahında desen verilmiş bir panel olabilir. İç mekanda hem banyoda hem de diğer odalarda kullanılmaya uygundur. Lake kapılar ortama göre çift kanatlı, camlı ya da camsız üretilebilir. Modern kapılara göre daha uygun fiyatı olan Lake Kapıların tercih edilmesindeki en büyük etken parlak ve pürüzsüz yüzeyidir. Montajı çok kolaydır. Uzmanı olmayan bir kişi bile lake kapıların montajını yapabilir. Ancak siz yinede tedbiri elden bırakmayın. Lake boya ile boyanmış bir panel kapının temizliği, diğerlerine göre çok daha kolaydır. Lake kapıların bir diğer önemli özelliği ise çok dayanıklı olmasıdır. Güneş ışınlarına, sert darbelere ve çizilmelere karşı diğer modellerden çok daha dayanıklı olduğu için kullanımı en güvenli iç kapı modellerindendir.

Amerikan Panel Kapılar

Amerikan Panel Kapılar son dönemd e popülerleşen kapı modellerindendir. Üretimde kullanılan kapı panelleri; üretilmek istenen kapı modeline bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kalınlığı genel olarak 4mm dir. Amerikan Panel Kapılar da banyoda kullanılmaya uygundur. Çift kanatlı, camlı ya da camsız olarak üretilebilmektedir. En büyük avantajlarından biri çok kolay temizlenebilmesidir. Yapısında toz tutmaz ve hijyeniktir. Renk yelpazesi çok geniştir. İstenilen renge kolaylıkla boyanabilir. Montajı çok kolay olan kapı modellerinden biri de amerikan panel kapılardır. Çok hafif ve taşıması çok kolaydır. Son dönemlerde kullanımı en fazla artan kapı modellerinden biridir.

PVC Kapılar

kapı

Kullanım alanı en geniş olan malzemelerden olan PVC (Polivinil Klorür) iç kapılarda da kullanılan bir plastik yapı malzemesidir. PVC geri dönüştürülebilen bir malzemedir. Bu sebeple PVC ile üretilen mobilyalar çok daha uygun fiyatlı ve kolay tedarik edilebilir. Kapı yüzeyine PVC yapıştırılmadan önce CNC tezgâhında desen verilmiş olmalıdır. Daha sonra PVC malzeme ısı yardımıyla MDF kapı yüzeyine uygulanır. PVC Kapılar boya gerektirmez. Zaten PVC kapılar kendiliğinden desenli ve renklidir. PVC kapılarda diğer kapı modelleri gibi banyoda kullanıma uygun ve çift kanatlı olarak üretilebilen kapı modellerindendir. PVC Kapıların yapısında plastik bulundurması kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılabiliyor. Hiç kuşkunuz olmasın PVC kapılar sağlığa zararsızdır. PVC Kapıların en önemli özelliklerinden biri uygun fiyatlı olması diğeri ise kolay temizlenebilmesi ve hijyenik yapısıdır. PVC kapıların malzemesinin kolay tedarik edilmesi sebebiyle çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Toz tutmayan ve ıslak bir bezle kolayca temizlenebilen yapısı da kullanıcılar tarafından beğenilen bir başka özelliğidir.

Yukarıda iç kapı modellerinin bazılarından bahsettik. Hepsini anlatabilmemiz mümkün değil. Gelişen teknoloji ile birlikte yüzlerce farklı iç kapı modeli bulunmakta. Bu yazımızda En sık kullanılan İç Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir? Bunu inceledik ve anlatmaya çalıştık, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Eğer iç kapı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir iç kapı modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer iç kapı modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun iç kapı modellerini için bizimle irtibat kurabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir