amerikan-panel-kapı-modelleri

İç Kapılar için Renk Seçenekleri

İç Kapılar için Renk Seçenekleri Nelerdir? Renk seçimi, ev dekorasyonunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Evdeki bir alanı kusursuz bir hale getirmek için dekorasyon ve aksesuarlar yetmez. Buna ek olarak doğru rengi seçmeli ve o alanı, seçtiğimiz renge göre dizayn etmeliyiz. Aynı mantıkla bir iç kapının, sadece dekoratif yönündeki üstünlüğü ile seçilmesi doğru olmaz. İç kapının rengi de çok önemlidir.

Son yıllarda üretim teknolojilerinin gelişmesi ve tasarımda yeni görüşlerin ortaya çıkması ile iç kapıların dekoratif özellikleri de artmaya başladı. Günümüzde iç kapılar için sınırsız sayıda seçenek bulunabiliyor. Amerikan kapı, çift kapaklı Fransız modelleri, ahşap kapılar, lake kapılar, rustik modeller, country modeller ve çok daha fazlası… Her bir farklı model için farklı dekorasyonlar mevcut. Tabii bu dekorasyonlar yetmiyor. Tüm bunlara ek olarak doğru rengi seçmek de gerekiyor. Peki, doğru rengi nasıl seçeriz? İç Kapılar için Renk Seçenekleri Nelerdir?

1.) Şeffaf Kapı Modelleri

İç kapıların rengine karar vermeden önce, iç kapının tasarım rolüne karar vermemiz gerektiğinden bahsetmiştik. Kapınızın dekorasyonda kaybolmasını ve akıcılığı sağlamasını mı istiyorsunuz yoksa göze çarpan bir odak noktası oluşturmasını mı? Ev yapımız hangisini gerektiriyorsa ona göre bir model seçmeliyiz. Örneğin; sade ama zarif bir ev dekorasyonunuz varsa şeffaflığın ön planda olduğu cam kapı modellerine göz gezdirebilirsiniz. İç kapı rengini duvar rengine göre de değiştirebilir ve hem sade hem zarif bir yapı oluşturabilirsiniz.

2.) Beyaz Renk Kapı Modelleri

kapı

Görmeye en alışık olduğumuz iç kapı renklerinden biri de beyaz iç kapılardır. Sadece evde değil; iş yerlerinde, toplu alanlarda, belediye binalarında ve daha birçok yerde beyaz rengin kullanıldığını görmüşüzdür. Beyaz, Zarif ve yalın bir görünüm için vazgeçilmez kapı renklerinden biridir. Bu sebeple birçok farklı alanda görmemiz çok normal! Peki beyaz hangi evlerde tercih edilir? Beyaz kapılar oldukça risksiz bir seçenek ve her renge uyum sağladıkları için dekoratif olarak da her zaman şık bir görünüm oluşturmayı başarıyorlar. Bu sebeple ev yapınızın hiçbir önemi yok. Eğer renk seçiminde işin içinden çıkamıyorsanız beyaz rengi her zaman tercih edebilirsiniz.

3.) Canlı Renkler

Son zamanlarda canlı renklerin de iç kapılarda sıkça kullanıldığına tanık olduk. Eğer canlı renkler seçmek istiyorsanız, kırmızı rengi tercih edebilirsiniz. Kırmızının en baskın tonu bile sade renklerle donatılmış odanızı çok güzel gösterecektir. Tabii canlı renkler insanın gözünü bir süre sonra yorabilir. Özellikle göz yorucu bir işte çalışıyorsanız, canlı renkleri tercih etmemenizi öneririz.

4.) Açık Tonlarda Sıcak Renkler

Bazı renkler ortama sıcak bir hava katar. Bu renkler canlı renklerden de sade renklerden de olabilir. Açık tonlarda ve sıcak renklere verebileceğimiz en iyi örnek sarı renktir. Sıcak ve dinlendirici bir renktir. Duvar rengi ile doğru kullanıldığında iç açıcı bir yapıya sahip olabilir. Sarı renk iç kapılar evlerden çok hastane, kamu binaları, hava alanı gibi beklemenin uzun sürdüğü alanlarda, ortamı ısıtması için kullanılır.

kapı

5.) Ahşap Tonları

Aslında ahşap tonları iki farklı başlıkta incelenir. Bunlardan ilki “açık  renk ahşap tonları” ikincisi ise “ahşap tonları” olarak ayrılır. Açık renk ahşap tonları, sarı renkli iç kapı modellerine benzemektedir. Tek sayabileceğimiz fark; ahşabın doğal renge sahip olmasıdır. Ahşap tonları ise ahşabın her rengini içerir. Bu iç kapı modelleri sade veya kendisi gibi ahşap tonlarla oluşturulmuş odalar için harika bir örnektir. Ayrıca nötr renklerle donatılmış bir oda için de ahşap tonları tercih edilebilir.

6.) Siyah Renkler

Normalde pek tercih edilmese de iç kapı rengi dediğimiz zaman en sık kullanılan renklerden biri de siyahtır. Siyah iç kapı modelleri çok zarif ve şık modellerdir. Birçok renge uyum sağlar. Ancak siyah renk tercih edilmeden önce en çok ön yargı ile yaklaşılan renklerden biridir. Siyah rengin odayı boğmasından ve alanı daha dar göstermesinden korkan birçok kullanıcı tercihini değiştirmektedir. Eğer sizin de böyle bir düşünceniz varsa siyah çerçeveli camlı kapı modellerini tercih edebilirsiniz.

Eğer kapı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir iç kapı modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer iç mekan için kapı modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kapı modellerini için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda İç Kapılar için Renk Seçenekleri bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.  Sosyal medyadan bizi takip edebilir ve yazılarımızı görüntüleyebilirsiniz

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir