ahşap-kapı-modelleri-ve-özellikleri

İç Mekan İçin Kapı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç Mekan İçin Kapı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Henüz yapım aşamasındayken evinizin içinde kullanacağınız kapıları seçmeniz önemlidir. Zira yaşam alanınızın kalitesini etkileycek en önemli öğelerden biri her gün kullandığınız kapılardır. İç mekan kapılarınızı seçerken tarzınıza uygun olması çok önemlidir.

Mutfak Kapıları

 

Çerçeveli Kapılar

Bir evin en çok kullanılan yerlerinden biri mutfaktır. Başka bir ortak kullanım alanı olan lavabo gibi izole değildir. Evde yaşayan bireyler kesinlikle günde bir defa mutfağa uğrayacaktırlar. Yemek yapabilir, yiyebilir veya birşeyler içebilirsiniz. Bu nedenden mutfak kapıları çoğu evde sadece köşeleri olan ama ortası olmayan bir şekilde tasarlanmış olabilir. Fakat birçok farklı tasarımı olan kapı modelleri mevcuttur.

Bu tasarımlar genellikle çerçeveli ve mutfağın tarzına uyan biçimlerde hazırlanmıştır. Genellikle tek başına yaşayacak kişiler açık mutfak seçerler. Tek kişilik hazırlıklar yapacakları için fazla depolama alanı veya geniş bir alana ihtiyaç duymazlar.

Cam Kapılar

Mutfak kapılarınız buğulu veya saydam camdan da olabilir. Camın şıklığı mutfağınıza hoş bir detay ekleyecektir.

Sürgülü Kapılar

Aynı zamanda cam olan sürgülü kapılar da sizin için kolaylık sağlayabilir. Sürgülü kapılar açıldığında mutfağınız daha geniş bir alan kazanacaktır. Bu kapıların zemine zarar vermeden açılması için  altındaki lastiğin hafif olaması veya altındaki zeminin kolayca çizilmeyecek türden olmasına dikkat edilmelidir. Kullanımı kolaydır ve zarif bir görüntüye sahiptir.

Yatak Odası Kapıları

kapı

Hiç şüphesiz ki evdeki bireyler için en rahatsız edilmek istemedikleri alan yatak odasıdır. Hatta sadece sessiz vakit geçirmek için bile yatak odasına gidilebilir. Böyle bir durumda yatak odanızın kapısının ses geçirmez ve dayanıklı olmasını önemlidir. Ses yalıtımı olan ahşap kapılar size rahatlık sağlayacaktır.

Amerikan tipi kapılar

Amerikan tipi kapıların şüphesiz ki en çok yakıştığı yüksek tavanlı olanlardır. Bu tip kapılar eskitilmiş görüntüsüyle evinize güzel bir hava katacaktır. Bu kapıları tercih ederken kullanacağınız odanın geniş olmasına ve tavanının 3 metreden yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde evinizin ortamı bunaltıcı bir hal alabilir.

Salon Kapıları

Salonunuzun kapılarını seçerken tarzınızı özgürce sergileyebilirsiniz. Çünkü salon kapılarında en önemli nokta kapıların kişiliğinize uyum sağlamasıdır. Bu yaşam alanına her zaman bu kapılardan giriş yapacaksınız.

Evinize ufak dokunuşlar yapmak istiyorsanız sadece cam olan ama görünüş olarak her zamana uyum sağlayabilecek kapı modellerini tercih edebilirsiniz. Bu seçim evinizin görüntüsünü ve kalitesiniz oldukça yukarı taşıyacaktır.

Alanı Bölmek İçin Kapılar

Bölmek istediğiniz alan ve salon için kullanacağınız kapıların 2 alana da uyum sağlaması çok önemlidir. Çünkü böldüğünüz alanların birinden diğerine baktığınızda gördüğünüz katmanlar farklı tarzlarda olursa bu görüntüde uyumsuzluk oluşacaktır. Bu alanların en çok karşılaşılan örneği salon ve yemek odasını bölmek için kullanılanlardır.

Ahşap Kapı

Eğer bir dağ eviniz varsa evinizin bahçeye açılan kapısının kaliteli ve dayanıklı olan bir ağaçtan yapılması iyi bir seçenek olabilir. Ahşap bir kapı kullanmak evinize organik bir görüntü katar ve doğayla iç içe olmanızı sağlar.

kapı

Banyo Kapıları

Banyo kapıları kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi çoğu kişinin tercih edeceği şekilde gizlilik de içerebilir. Bu sebepten genellikle amerikan tarzı camsız kapılar tercih edilebilir. İçerdeki kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde sade ve kullanışlı olması önemlidir.

Gizli Dolap Kapıları

Yatak odası ve giyinme dolabını ayırmak için kullanılar sürgülü kapılar büyük konfor sağlar. Kolayca açılabilen bu kapılar yatak odasından birkaç adım sonra giyinme odasına geçişi sağlar. Yatak odasını ve giyinme odasını ayırmak yatak odasındaki kalabalıktan kurtulmayı ve kendi özel alanınızda kıyafetlerinizi kolayca saklamanızı sağlar. Bu kapıları seçerken dikkat edilmesi gereken nokta; kapıların klasik bir dolap görüntüsüne sahip olmasıdır.

Katlanabilir Kapı

Genellikle açık ve kapalı mekanları ayırmak için kullanılan bu kapılar diğer iç mekan kapılarına göre daha dayanıklı olamalıdır. Soğuktan korunmak ve dayanıklı olması için çelikten kapılar kullanılabilir. Bu kapılar salonun boyutunu arttırır ve geniş bir alan sunar.

 

Eğer kapı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir iç kapı modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer iç mekan için kapı modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kapı modellerini için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda İç Kapı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilir ve paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir