klasik kapı modelleri

Klasik Kapı Modelleri Nelerdir?

Klasik Kapı Modelleri Nelerdir? Genellikle ev veya iş yeri döşerken kapıları pek fazla düşünmeyiz. Bizim için önemli olan genellikle oturma odası mobilyaları, yatak odası döşemesi ya da iş yerleri için çalışma odasının tasarımı olur. Ancak biraz düşündüğümüz zaman iç kapılar hem tasarımsal açıdan hem de maddi açıdan üzerinde durmamız gereken önemli bir maddedir. Kapalı mekanlarda onlarca iç kapı bulunur. İstatistiklerden alınan verilere göre bu sayı evler için 5-10 arası, iş yerleri için 10 dan fazla dır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bir çok farklı kapı modeli üretilse de klasik kapıların yeri her zaman bir başkadır. Bir mekana klasik havayı vermenin en önemli ve en kolay yolu klasik kapılardan geçmektedir.

Sadece dizi setleri veya tiyatrolar için klasik kapıların satın alındığını düşünmeyin 2019 verilerine göre modern kapılar kadar klasik kapıların da sipariş edildiği ortada! Gelin Klasik Kapı nedir? öncelikle inceleyerek başlayalım

Klasik Kapı Nedir?

Klasik kapılar çeşitli ağaçlardan üretilebilen eski model genel olarak ihtişamlı ve dikkat çekici kapı modellerindendir. ceviz, kestane, çam, köknar, kiraz, armut gibi birçok ağaç türünden üretilebilmektedir. Klasik kapılar diğer kapılara göre çok daha sağlam ve dayanıklıdır. İşlevsel özelliklerine ek olarak dekoratif olarak da tamamlayıcı unsurda olan klasik kapılar günümüzde kullanımı hala devam etmekte olan iç kapı modellerindendir. Klasik kapı modelleri, evlerden ofislere kadar,  her alanda insanların kullanmaktan keyif aldığı kapı türlerindendir. Ayrıca bir mekana girerken bizi karşılayan ilk unsurlar olmaları nedeniyle de ayrıca önem kazanıyorlar. Klasik kapı olarak sınıflandırsak da bu kapılar içlerine birçok farklı model bulundurmaktadır. Gelin klasik kapıları satın almadan önce dikkat etmemiz gereken maddeleri inceleyelim

1.) Ortam

kapı

Klasik kapıları satın almadan önce dikkat etmemiz gereken en önemli madde, kapının hangi ortamda bulunacağı olmalıdır. Bu ev, iş yeri veya hastane adliye gibi toplu kullanım alanları olabilir. Toplu kullanım alanlarında kapının genişliğinin uzun olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü tekerlekli sandalye ya da yürüteç kullanan kişiler olabilir. Toplu alanlarda dikkat etmemiz gereken en önemli şey kapıdan geçişin sıkıntı çıkarmamasıdır. Bu sebeple mümkün olduğunca geniş tutmalısınız. Ev ve iş yerlerinde dikkat etmemiz gerek bir nokta var o da nem alma ihtimalinin olduğu alanlarda(banyo veya mutfak) neme dayanıklı kapılar tercih etmelisiniz. Klasik kapılar yapı itibariyle neme zaten dayanıklıdır. Ancak satın almadan önce teyit etmeniz sorun çıkmaması adına daha iyi olacaktır.

2.) Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı bazı alanlar için çok önemli bir unsurdur. Evler için çok talep edilmese de iş yerlerinde genel olarak kapıların ses yalıtımına uygun olması talep edilmektedir. Okullar, Dershaneler, Hastaneler, Ofisler ve Oteller başta olmak üzere bir çok alanda ses yalıtımına uygun klasik kapı talep edilmektedir. Neyse ki klasik kapılar ses yalıtımına uygun kapı türlerindendir. Gönül rahatlığı ile dilediğiniz klasik kalpı modelini satın alabilirsiniz.

3.) Renk Seçenekleri

Genellikle klasik kapı denilince aklımızda beyaz, kahverengi ve altın sarısı renklerinde ihtişamlı kapılar canlanmaktadır. Ancak klasik kapıların birçok farklı renk seçeneği bulunmaktadır. Dilediğiniz renkte ve modelde klasik kapıyı tercih edebilirsiniz. Klasik kapıları satın almadan önce dikkat etmemiz gereken maddeleri inceledik. Dilerseniz şimdi de klasik kapı modelleri nin özelliklerini inceleyelim.

kapı

Klasik Kapı Modelleri ve Özellikleri

Dayanıklılık: Klasik kapıların en büyük özelliklerinden biri dayanıklı olmasıdır. Eskiden üretilen her mobilyada öncelik sağlam ve dayanıklı olmasıydı. Klasik kapılar en dayanıklı ağaçlardan üretilmektedir. Bu sebeple en dayanıklı iç kapı modellerindendir bile diyebiliriz.

Dekorasyon: Klasik kapılar dekoratif anlamda diğer kapılardan çok daha da üstün bir modeldir. Hatta kimilerine göre abartı bir iç kapı modeli bile olabilir. Klasik kapıların egzotik bir görüntüsü olduğu doğru ancak klasik kapıların birçok farklı modeli olduğundan bahsetmiştik. Klasik kapıların tümü ihtişamlı yapıda değildir. Zevkinize göre daha sade bir klasik kapı tercih edebilirsiniz.

Çizikler ve Onarım: Klasik kapıların çok dayanıklı kapılar olduğundan bahsetmiştik. Çizikler cila yardımı ile kolayca onarılabilir. Klasik kapıların hasar alabilmesi için büyük bir darbe almış olması gerekmektedir. Büyük bir hasar alsa bile, masif ahşap mobilyalarda olduğu gibi kolayca onarılıp eski hale getirilebilir.

Dar Alanlar: Klasik kapıların diğer kapılara oranla daha büyük boyutunun olduğunu biliyoruz. Ancak dar alanlarda da klasik kapıları kullanmak mümkün! Bunun için sürgülü kapılar sizler için uygun tercih olabilir. Sürgülü kapılarında çeşitli mekanizmaları bulunmaktadır. Eğer yerden temaslı mekanizma istemiyorsanız duvara monteli sürgülü kapı seçenekleri de bulunmaktadır. Bu kapılar ile yerde herhangi bir engel bulunmadan dar alanınıza uygun klasik kapı modelleri seçiminde bulunabilirsiniz.

Eğer iç kapı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir iç kapı modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer iç kapı modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun iç kapı modellerini için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Klasik Kapı Modelleri Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir