kaplama-kapı-modelleri

Ahşap Kapı Modelleri ve Özellikleri

Ahşap Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir? İç kapı modellerinin çeşitliliği gün geçtikçe artsa da klasik modeller günümüzde hala popüler konumda. Klasik modellerin en çok kullanılanı olan ahşap iç kapılar; uygun fiyatlı olması, kolay tedarik edilebilir olması ve bir çok farklı özelliği sayesine 2020 yılında hala sıkça kullanılmaktadır. Tabii ahşap kapı modellerinin de kendi içerisinde birçok farklı modeli bulunmaktadır. Bugün bu yazımızda Ahşap Kapı Modelleri ve Özelliklerini inceleyeceğiz. Hazırsanız Başlayalım.

Ahşap Kapı Modelleri Nasıl Üretilmektedir?

Ahşap insanlar tarafından yüzyıllardır kullanılan bir yapı malzemesidir. Neredeyse yaşam alanlarımızın tümünde bulunan bu ahşap, kalitesine göre iç ve dış kapılarda kullanılabilmektedir. Ahşap kapı denilince genelde aklımıza Mobilya Kapı ve Pres Kapı gelir. Ancak Pres Kapı çok eskilerde kullanılmaktaydı. Günümüzde kalite ve sağlamlık açısından bakıldığında Pres Kapı tercih edilebilecek son kapı modellerinden biridir. Son yıllara baktığımızda, ülkemize farklı iç kapı modelleri getirildi. Bunlardan en popüleri amerikan panel kapılardır. Şu aralar en çok kullanılan kapılardan biri amerikan kapılar olsa da Klasik ahşap Kapı Modelleri, ülkemizde ve dünyada hala kullanılmaktadır. Ahşap kapı çeşitleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu kapılar doğal keresteden üretilmekte olan masif kapılar ve fabrikasyon üretimi, kolay montaj imkanı sunan amerikan panel kapılardır.

kapı

Bugün bu yazımızda doğal keresteden üretilen ahşap kapıları işleyeceğiz.Masif Ahşaptan üretilen İç Kapı malzemelerin tamamı ahşaptan  üretilmektedir. Bu kapılar için %100 ahşap da diyebiliriz. Diğer kapı malzemelerine göre el işçiliği çok daha fazla ve içerisinde bulunan kimyasal madde çok daha azdır. Toksik madde içermemesi sebebiyle sağlığına düşkün insanların da ilk tercihleri arasında masif ahşap iç kapılar yer almaktadır. Ahşap Kapılar farklı ağaç modellerinden üretilebilmektedir. Dişbudak, Köknar, Çam, Ladin, Ihlamur, Kayın ve Gürgen gibi farklı özelliklere sahip ağaçlar ahşap ürünlerde kullanılmaktadır. Bu ürünlerin her birinin farklı özellikleri vardır. Nemi tutması, dayanıklı olması, sert veya hafif olması gibi özellikleri kullanıcının beklentisi dikkate alınarak üretilir. Dilerseniz gelin Ahşap İç Kapıların Özelliklerini inceleyelim

Ahşap İç Kapıların Özellikleri

Yüzyıllık Kalite: Ahşap ürünler yüzyıllardır kullanılıyor ve kullanılmasına devam ediliyor. Ahşap İç Kapılar genele baktığımızda en çok kullanılan iç kapı modellerinden birincidir. Bu kadar çok kullanılması  kalitesinin bir ispatıdır diyebiliriz. Kolay temin edilebilmesi, uygun fiyatı, dayanıklılığı, doğal dokusu, suya ve neme karşı dayanıklı olması, sert darbe ve çiziklerin kolayca temin edilebilmesi gibi özellikleriyle insanlar uzunca bir süredir ahşap iç kapı modellerini kullanıyor. Ayrıca her mobilyaya olan inanılmaz uyumu da gözlerden kaçmamalı.

Dayanıklılık: Ahşap iç kapı modellerinde bir ağacın sertliği ve bir tahtanın hafifliği bir aradadır. Hem sert ve dayanıklıdır hem de taşınması ve montesi çok kolaydır. Büyük çaplı darbelerde bile deformasyona uğramaz. İçerisinde kimyasal ürünlerin neredeyse hiç bulunmaması da doğal dayanıklılık olarak gözümüze çarpmalıdır. Ahşap iç kapılar satın alındıktan sonra uzun yıllar boyunca kullanılabilen iç kapı modellerinden biridir.

Cila ve Bakım: Ahşap İç Kapıların bakımı da çok zor değildir. Yılda bir cila, iki haftada bir ıslak bir bezle temizlenmesinden başka bir bakıma gerek yoktur. Ahşap iç kapılar temizlenirken kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Kimyasal ürünler (sabun, deterjan…) Doğal iç kapı modellerinin yapısını bozmaktadır. Eğer yemek lekesi veya herhangi bir büyük leke sonrası sadece sabun kullanılmalıdır.

kapı

Dekorasyon: Ev dekorasyonunda kararsız kalanlar ya da dekorasyona vakit harcamak istemeyenler gönül rahatlığı ile ahşap iç kapıları tercih edebilir. Ahşap kapılar yapı gereği her renk ve her model mobilyalara uyum sağlayabilmektedir. Ayrıca doğal dokusu sebebiyle ortama güzel bir hava katar ve ferahlamanızı sağlayabilir.

Kolay Onarım: Ahşap iç kapı modellerinin hasar almasının çok zor olduğundan bahsetmiştik. Yine de eğer ahşap iç kapınız hasar alırsa endişelenmeyin. Ahşap İç Kapı modelleri fazla uğraş vermeden onarılabilen kapı modellerindendir. Satın aldığınız firma ile görüşüp uygun fiyatlara tamir edebilirsiniz.

Ahşap İç Kapı Fiyatları

Ahşap iç kapı modelleri hem geniş özellikleriyle hem de uygun fiyatı ile popülerliğini koruyan iç kapı modellerinden biridir. Ahşap iç kapılar diğer çoğu kapı modelinde göre daha ucuzdur. Fiyat-Kalite bakımından sahip olabileceğiniz en iyi iç kapı modeli Ahşap iç kapılardır. Ahşap kapılardan daha ucuz olan bir kapının daha özellikli olması mümkün değildir. Bu sebeple insanlar uzun yıllar boyunca ahşap iç kapıları kullanmış ve yeni bir kapı arayışına girmemiştir. Günümüzde birçok iç kapı modeli olsa da ahşap iç kapı modellerinin yeri ayrıdır.

Eğer iç kapı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir iç kapı modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer iç kapı modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun iç kapı modellerini için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Ahşap Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir