ahşap-iç-kapı

İç Mekan Kapıları Nelerdir ve Nasıl Seçilmelidir?

İç Mekan Kapıları Nelerdir ve Nasıl Seçilmelidir? Ev dekorasyonunda önemli rol oynayan iç mekan kapıları, seçilen tarz ve stile göre karakteristiği belirler. Evinizi dekore ederken kendinizi yansıtmak ve yenilik katmak istiyorsanız ama hangi tarz ve stilde iç mekan kapıları seçeceğinize karar veremiyorsanız bu yazımızdaki kapı modellerinden ilham alabilirsiniz. Modern bir ahşap kapı seçerken sade ve yalın tasarımlar barındıran modeller seçmek kuşkusuz her eve yakışan bir tercih olacaktır. Eğer siz de eviniz için bir kapı seçimi yapacaksanız ahşabın her tarz ve stile uyum sağlayan doku ve tonları size ilham verebilir. Açık bir alan veya geniş duvarlar çift kanatlı kapı oldukça idealdir. İstendiği zaman iki kanadı da açılıp ferah ve geniş bir atmosfer oluşturalabilir. Geniş açıklıkları kapatmak veya açıklıklar oluşturmak istiyorsanız sürgülü sislemler tam da size göre. Aynı zamanda kanat açısı mesafe zemin alanı kapladığı için, sürgü sistemleri kullanırken fazladan zemin alanı kazanırsınız. Son zamanlarda ilgi gören fransız kapı modelleri, çift kanatlı yapısı ile hem klasik hem de modern evlerde kullanıldığında hoş gözüktüğü için önemli alternatiflerden biri. Vintage tasarımlarla evinizin dekorasyonuna sıcak bir hava katabilirsiniz. Eğer dekorasyonunuza dönemsel izler eklemek istiyorsanız vintage dizayn kapılar hoşunuza gidebilir. Bulunduğunuz ortamda daha ferah bir görüntü oluşturmak ve saydam alanlara derinlik katmak istiyorsanız, tamamen camdan oluşan transparan kapıları tercih edebilirsiniz.

Ahşap Kaplama Kapı Nedir?

Genellikle iç kapılar için ahşap kaplama malzeme kullanılır, makineler ile bazı işlemlerden geçen ağaç yüzeyleri belirlki kalınlard

kapı

aki doğal kaplamalar haline getirilir. Ahşap kaplamalı kapılar için kaplamaların MDF üzerine bazı işlemlerle yapıştırılması gerekir.

Boya gerektirmeyen bu kaplamalara sadece cila uygulanır. Kullanacağınız odaya göre istenilen ölçülerde üretilebilir. Üstelik çift kanat olarak arzu edilen genişlikte de üretmek mümkündür. Diğer kapılara göre, fiyat açısından daha ekonomiktir.

Kaplamasının doğal ahşap olmasından dolayı görünüşü ahşap kapılarla aynıdır ve gerçek ağaç hissi verir. Montajı ve bakımı kolay olup hijyeniktir. Işığa, darbelere ve çizilmeye dayanıklıdır ve ömrü uzundur. Oldukça fazla çeşitte ahşap kaplama kapı bulmak mümkündür. İç mekan için her alanda ahşap kapılar kullanıma uygundur.

 

Lake İç Mekan Kapıları Nedir?

Kimyasal bir mobilya cilası olan lake, renkli ya da renksiz olabilir. Lake yapısının kusursuz görünümü, basit bir ahşap parçasını bile güzel bir mobilyaya dönüştürebilir.

Aynı diğer kapılar gibi arzu edilen ölçülerde üretilebilir. İstenilen desen ve modele göre kafes camlı, çerçeve camlı, çift kanat ve tek kanat olarak her genişlikte üretilebilir. Lake kapı yapımında en önemli noktalar zımparalama ve astarlamadır.

Lake kapılar diğer iç mekan kapılarına göre daha şık ve ekonomiktir. Lake işlemi sayesinde havayla temas etmediği için oldukça sağlıklıdır. Montajı kolay ve hijyeniktir. Ayrıca lake ile kaplanmış bir panel kapının, diğerlerine göre daha kolay bir temizliği vardır. Işığa, darbelerle ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Ömrü uzundur. Her renkte uygulama yapılabilir. İç mekanda her alan için kullanılabilir.

 

Membran İç Mekan Kapıları Nasıl Üretilir?

Öncelikle membran kapılar boya kullanılmadan üretilir ve zamanla renklerinde değişme olmaz. Üzerine boya bile damlamış olsa kapıda boya kullanılmadığı için etkileşmez ve rahatça temizlenebilir.

Membran kapılarda, boya kullanılmış kapılarda kolayca oluşan çizikler oluşmaz. Bunun sebebi membran kaplamanın çizilmelere karşı dayanıklılığının oldukça yüksek olmasıdır. Fakat bu membran kapılar hasar görmez de değildir. Bu kapılarda boya kullanılmadığı için hangi bölümü zarar görürse yalnızca o bölümünün değiştirilmesi ton farkı oluşturmaz ve ilk günkü gibi görünmeye devam eder.

kapı

Membran modeller üretilirken camlı kapılar için çıta kullanılmaz. Temizlik sonrası lekeler ve boya çatlaması gibi sorunların bu şekilde önüne geçilir. Çıta kullanılmadan üretildiği için camlı kapılar rahatlıkla temizlenir. Çıta kullanılan camlı kapılarda cam değişimi yapılırken çıtalar zarar görür.

 

Amerikan Kapılar

Amerikan kapılarda kullanılan paneller; istenilen kapı modeline göre değişmekle birlikte, kalınlığı 4 mm olan, istenilen kapı şeklinde ve modelinde uygulanan MDF paneldir.

Amerikan kapılar, istenilen ölçüde üretilebilir. Ayrıca diğer kapılarda olduğu gibi çift kanat olarak her genişlikte üretmek mümkündür. Kolay temizlenir, hijyeniktir, bakteri ve mikrop barındırmaz. İç mekanda kullanım için oldukça uyguındur.

 

Bu yazımızda İç Mekan Kapıları Nelerdir ve Nasıl Seçilmelidir?  bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilir ve paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir