banyo dolabı

Banyo Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Banyo Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Banyo Dolapları evimizdeki en önemli alanlardan biridir. Ancak bu kadar önemli olmasına karşın banyo dekorasyonu, genellikle sona bırakılmaktadır. İnsanlar öncelikle oturma odası ve mutfak gibi odalara yoğunlaşırken banyoya enerjileri kalmıyor ve genellikle gereken özeni gösteremiyorlar. Banyolar evin en dar alanlarından biridir. Ayrıca titiz tutulması ve işlevsel olması gereken alanlardan biridir. Yani dikkatlice inceleyecek olursak, dar alana hem işlevsel hem dekoratif hem de temizliği sağlayacak bir banyo dolabı seçmemiz gerekiyor. Oldukça zor görünüyor değil mi? Peki biz neden banyo dekorasyonunu sona bırakalım ki? Bugün bu makalemizde Banyo Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? bunu inceleyeceğiz. Haydi banyo dolabında olması gereken özelliklerle başlayalım.

Banyonuza Uygun Boyut

Dolap seçerken ilk kuralımız banyonuza uygun boyutlarda bir dolap bulmaktır. Aslında bakarsak mutfak dolapları ya da yatak odalarında kullandığımız dolaplar için standart boyutlar tercih edebiliriz. Ancak konu banyo dolabı olunca, kendi banyomuzu baz almalıyız. Çünkü her banyo birbirinden farklı yapıdadır. Banyonuz çok büyük de çok küçük de olabilir. Bu sebeple işe ölçü alarak başlayacağız. Banyo dolabını konumlandıracağınız alanı belirleyin ve dikkatli bir şekilde ölçülerini alın. Aldığınız ölçüleri banyo dolabı satın alacağınız müşteri görevlisine bildirebilir ve banyonuza uygun dolapları görüntüleyebilirsiniz. Ölçüleri hata yapmamak için birden fazla kez alabilir ve sağlamasını yapabilirsiniz.

banyo dolabı

Alanı Genişletebilirsiniz

Dar alanların dekorasyonunu yapmak çok zor olabiliyor. Ancak birkaç ufak dokunuş ile dar alanları genişletebilir ve alanı bol gösterebilirsiniz. Örnek verecek olursak; boy dolabı gibi ek dolapları lavabo çevresinde konumlandırmak, banyonuzu daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca banyo dolabını yerleştireceğiniz yerlerde girintiler ya da çıkıntılar varsa bu dezavantajı avantaja çevirebilirsiniz. Özel tasarım banyo dolapları sayesinde bu girintilere uygun banyo dolabı satın alabilirsiniz. Tüm bunlardan farklı olarak eğer çamaşır makineniz banyoda ise özel banyo dolapları sayesinde çamaşır makinesini dolabın içine alabilirsiniz. Banyonuz çok daha az eşyalı ve geniş görünecektir.

Kolay Kullanımlı Ürünler

Banyoda bulunan birçok işe yaramayan ve karmaşık ürünler banyonuzun dekorasyonunu bozan özelliklerden biridir. Bu karmaşadan kurtulabilir ve kullanımı kolay ürünlerden yaralanabilirsiniz. Bu sayede banyonuz daha sade ve daha güzel görünecektir. Bahsettiğimiz kolay kullanımlı ürünler işlevsel olarak bir çok özelliği bulunan ürünlerdir. Örneğin; evde küçük çocuğunuz varsa ve banyo dolabına boyu yetişmiyorsa, banyoda sürekli bir tabure bulundurmak yerine alt tarafı ayrılan banyo dolabı tercih edebilirsiniz. Sadece bu değil tabii ki. Havluları dolabın içinde barındırabilirsiniz ya da işlevsel diş fırçalıklarından tercih ederek banyonuzu minimalist, ve sade gösterebilirsiniz. Banyo dolabınızın dışında bir çok farklı türde eşya bulunması banyonuzun çektiği dikkati azaltacaktır. Yani ne kadar özenli dekorasyon yaparsanız yapın eğer karmaşık bir banyonuz varsa dekorasyonun hiçbir önemi kalmayacaktır. Banyo dekorasyonunda sadeliğe özen gösterin.

 

Renkler

Dekorasyonu etkileyen en önemli maddeye geldik. Renkler bir alanın görünümünü tamamen değiştirebilir. Banyo dekorasyonunda tercih ettiğimiz renklerde oldukça dikkatli olmalıyız. Çoğu insan banyo dolabında beyaz renkleri tercih ediyor. Beyaz gözü yormaz ve işlevsel bir renktir. Ancak banyonuzda canlı renkleri de tercih edebilirsiniz. Eğer banyonuzda fayans varsa renkli dolap seçmeniz önemlidir. Çünkü banyonuza renk verebileceğiniz tek alan banyo dolabı kalır. Eğer açık ve canlı renkleri seviyorsanız kırmızı- beyaz, mavi- beyaz ya da krem-beyaz tercih edebilirsiniz. Beyaz rengi ile birlikte bir renk kombinlemek gözünüzü yormayacak ve ortama ferah bir hava katacaktır. Açık renkleri değil de koyu tonları seviyorsanız banyo dolabınızda nötr renkleri tercih edebilirsiniz (beyaz, gri, siyah). Üçüncü bir seçenek olarak tüm dolabınızı beyaz renginde tercih edebilir ve dekor ürünlerini açık ve canlı renklerden tercih edebilirsiniz. Bu sayede dekor ürünlerinin renginden sıkılınca atar yerine yenisini koyabilirsiniz.

Büyük Banyolar İçin Dekorasyon

banyo dolabı

Büyük banyolar için dekorasyon önerilerimizden hiç bahsetmedik. Eğer banyonuz normalden büyükse üst dolaplar kullanmak zorunda değilsiniz. Bir duvar boyunca dolabı monte edebilir ve eşyalarınızı alt dolaplarınıza koyabilirsiniz. Bu tasarım modeli size tanıdık gelecektir. Evet! Banyonuzda Cafe ve restoran banyolarında olduğu gibi bir banyo dolabı tercih edebilirsiniz. Bu sayede lüks banyo dolabı tarzında bir banyo dizebilirsiniz.

Eğer banyo tercihinde kararsız kalıyor ve sağlam banyo dizmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer hazır tip banyo modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun banyo modelleri için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Banyo Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir