banyo dolabı

Banyo Dolabının Ömrünü Nasıl Uzatabilirim?

Banyo Dolabının Ömrünü Nasıl Uzatabilirim? Banyo Dolapları evimizde dolap seçerken dikkat etmemiz gereken önemli alanlardan biridir. Banyo dekorasyonunun göze hitap etmesi kadar hijyenik görünmesi de gerekmektedir. Genellikle dar olan banyolarda, doğru dolap seçimi alanı genişletebilir, daha temiz görünmesini sağlayabilir, banyoda işlevselliği arttırabilir ve dekoratif anlamda güzel görünmesini sağlayabilir. Diğer odalarda kullanılan dolaplardan farklı olarak, banyo dolapları tamamlayıcı unsur taşımaktadır. Doğru banyoyu dizmenin yolu banyo dolaplarından geçmektedir. Peki nedir doğru banyo dolabı? Banyo dolabının özellikleri nelerdir?

Banyo Dolabının Özellikleri Nelerdir?

banyo dolabı

Doğru banyo dolabını seçmenin yolu, banyodaki nedenleri ve sonuçları analiz etmekten geçiyor. Örnek verecek olursak; neredeyse evimizdeki her odada bir dolap vardır değil mi? Mutfağa veya yatak odanıza dolap seçerken nemi tutmasına dikkat etmezsiniz. Ancak konu banyo dolabı ise satın alacağınız dolabın kesinlikle nemi tutması gerekir. Bu şekilde banyonuzu iyi analiz eder ve sorunlara çözüm bulabilirseniz. İleri ki safhalarda sorun yaşamadan banyonuzu dizayn edebilirsiniz. Banyodaki sorunlara doğru çözüm bulmak banyonuzun ömrünü arttırabilir ve uzun süre kullanmanızı sağlayabilir. Peki, Banyo dolabının ömrünü nasıl uzatabiliriz?

1.) Standartlara Göre Değil Kendinize Göre Ölçü Alın

Banyo dolabı seçerken sıklıkla yapılan hatalardan biri ölçüdür. İnsanlar genellikle dolap almadan önce uğraşmamak için standartlara göre dolap seçiyor ancak bu ileride insanları pişman edebiliyor. Öncelikle kendinizin ya da aile deki diğer bireylerin boyunu dikkate alın. Banyoda aynaya baktığınızda sadece yüzünüzü ya da omzunuzdan aşağısını görmek istemezsiniz değil mi? Buna ek olarak banyonuzun ölçülerini de hesaba katmayı unutmayın. Banyonun boyu ne kadar? ya da Banyoda girintiler veya çıkıntılar var mı? Banyo dolabınızı satın almadan önce bu soruları göz önünde bulmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ölçüleri doğru almaya da özen gösterin. Aldığınız ölçüleri kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Aksi takdirde banyo dolabınızı satın aldıktan sonra kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

banyo dolabı

2.) Doğru Renk Seçimi ile Lekelerden Kurtulmak çok Kolay!

Banyo dolabında renk doğru seçimi sadece dekoratif üstünlüğü değil, birçok farklı özelliği de beraberinde getirir. Sürekli neme maruz kalan banyolarda açık renk tercih etmek (genellikle beyaz) su lekelerini örtmeye yardımcı olur.  Açık renkler su lekesi tutmaz. Yani renk seçimi ile banyonuzun uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Koyu tonlardaki banyolar su lekeleri bulundurur ve sürekli temizlik gerektirir. Eğer banyonuzun ağırlıklı olarak açık renklerde olmasını istemiyorsanız dekor ürünlerinizi koyu renklerde tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem zevkinize hem de banyonuzun ihtiyaçlarına göre hareket etmiş olursunuz.

3.) Banyo Dolabı Modelinizi İşlevsel Hale Getirmek Sizin Elinizde!

Her evin yapısına göre banyonuz çok büyük olmayabilir. Böyle bir durumda banyonuzda dolaptan, çamaşır sepetinden ya da diğer banyo ürünlerinden vaz mı geçeceksiniz? Tabii ki hayır, birkaç farklı dokunuşla banyonuzu işlevsel hale getirmeniz mümkün! Fonksiyonel bir banyo dolabı modeli hem alandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de banyonuzu işlevsel olarak kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Peki, Banyo dolabını nasıl işlevsel hale getirebilirsiniz? Gelin inceleyelim.

  • Banyonuzda kalabalık yapan eşyaları banyo dolabının içine taşıyabilirsiniz. Kirli sepeti gibi ya da kişisel bakım gereçleri gibi ürünleri dolabın içine taşıyarak banyonuzun dar alanda daha işlevsel olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Girinti ve çıkıntılara özel banyo dolabı tasarlatabilirsiniz. Eğer banyonuzda girintiler ve çıkıntılar fazla ise, dolabınızı özel ölçüler ile tasarlatarak bu dezavantajları ortadan kaldırmanız çok daha kolay hale gelir.
  • Eğer banyonuzda çok fazla araç gereç var ise üst modülü bulunan bir dolap alıp bu araç ve gereçleri kolaylıkla muhafaza edebilirsiniz.
4.) Banyo Dolabınızı Doğru Konumlandırın

banyo dolabı

Banyo dolabımızı yerleştirmek çok geniş alanlara sahip değiliz ancak yine de banyo dolabını konumlandırırken dikkatli olmamız gerekebilir. Banyo dolabını mümkün olduğunca duşa kabinden ve eğer varsa çamaşır makinesinden uzak yerleştirmeye özen gösterir. Banyo dolabınız neme dayanıklı olsa da sürekli nemli ortamda kalması ve ısı değişiminin sık yaşandığı bir ortamda bulunması uzun vadede banyo dolabınızın ömrünü olumsuz etkileyebilir. Banyo dolabını konumlandırırken buna da dikkat etmenizi öneriyoruz.

5.) Banyo Dolabınıza Kapasitesinin Üstünde Eşya Yüklemeyin

Eğer sizde mobilyalarınızı uzun süre kullanmak isteyenlerdenseniz bu adımı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Banyo dolapları genellikle fazla yük taşımak için değil, dar alanda işlevselliği arttırmak için tasarlanır. Buna bağlı olarak dolabınızın içine çamaşır makinesi veya ağır araç gereçleri koymak istiyorsanız satın aldığınız dolabı iyice incelemenizi öneririz. Eğer Banyo Dolabınıza kapasitesinden fazla eşya yüklerseniz kısa süre sonra dolabınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için banyo dolabınızı sağlam alın.

Eğer banyo dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve sağlam bir banyo modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer banyo dolabı modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun banyo dolabı modellerini için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Banyo Dolabının Ömrünü Nasıl Uzatabilirim? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir