banyo dolabı

Banyo Dolaplarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo Dolaplarında Dikkat Edilmesi Gerekenler… Yaşam anlanlarının en önemli unsurlarından biri dolaplardır. Banyo için tasarlanmış dolapları seçerken kullandığınız her eşyayı, ürünü iyice hesaplayıp banyonuzun şekline ve boyutuna göre dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekiyor. Dolaplar, evin neredeyse her yerinde kullanılan ve yaşam alanlarımızın derli toplu kalmasını sağlayarak yaşamak için ihtiyacımız olan  boşluğa ve sakinliğe olanak sağlar. Evin her köşesinde kullanılan bu depolama alanlarını dizayn ederken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var. Sürekli kullandığınız ve ihtiyaç duyduğunuz eşyaların evinizde sürekli ortalıkta durup her an toplanma gereği duyan şeyler olmaması için bu eşyaları düzgünce depolayabileceğiniz banyo dolapları tasarlamak gerekir. Sürekli dağınık duran ve koyacak yer bulamadığınız eşyalar gözünüzü yorup yaşadığınız yerden sıkılmanıza neden olabilir. Bu nedenle dolaplarınızı seçerken kullanacağınız yere göre ölçüp hazır ürünler seçip hızlıca çözüm bulabilirsiniz veya işini iyi yapan bir profesyonelden yardım alarak  kullanmak istediğiniz alanı iyice anlatarak ve göstererek size özel stil ve malzemeyle dilediğiniz dolabı oluşturabilirsiniz.

Banyo Boyutuna Göre Seçim Yapmak

Banyonuzda kullanacağınız dolaplar da oldukça dikkatli bir şekilde düşünülmesi gereken eşyalardır. Çünkü banyonuzun boyutlarına göre, bu

banyo dolabı

alanda kullancağınız temizlik gereçleri, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, havlular ve çamaşır sepeti gibi gereçlerinizi yerleştireceğiniz depolama alanlarının banyonuzda yer alırken bir düzen içinde olup sizi rahatsız etmemesi gerekir. Bir çok mağazada herkesin kendi zevkine ve bütçesine uygun banyo takımlarını bulması mümkün. İhtiyacınızı belli ölçülerde karşılayabileceğiniz lavabo altı dolabı, ayna ve yanında açık olarak bulunan raf sistemi ve küçük boyutlarda bir dolap kullanmak oldukça yaygın bir seçimdir. Bu tarz dolapların size yetmeyeceğini düşünüyorsanız tasarıma ek dolaplar ekleyerek banyonuzun alanını daha elverişli olarak kullanabilirsiniz.

 

Banyonuzda kullanacağınız dolapları seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle seçeceğiniz dolaplar banyonuzun alanına uyum sağlamalı ki fazla yer kaplayıp sizi daraltmasın siz de banyoda vakit geçirirken sıkılmayın. Sonuç olarak banyolar gün içinde defalarca uğradığımız önemli bir alandır.  Eğer çocuklarınız varsa temizlik ürünlerini koymak için kapalı üst raflar tercih etmeniz oldukça güvenli olacaktır. Evde yaşayan birey sayısı arttıkça ihtiyacınız olan alan artacağı için banyodaki seçimlerinize daha da dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız dolabın boyu artınca dolabın rengi de önemli bir hal alıyor. Eğer ki banyonuzun boyutu fazla büyük değilse açık tonda dolaplar kullanıp büyük boyutlu aynalar yerleştirirseniz alanın daha geniş ve ferat görünmesini sağlayabilirsiniz. İlk olarak ayna seçiminizi nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

 

Banyo Dolapları İle Ayna Seçimi

Evinizin herhangi bir bölümünü dekore ederken yapmanız gereken ilk şey alanın ölçülerini iyi bilmek olmalı. Çünkü eşya seçimi yaptığınız mağazalarda geniş sunum alanlarında bulunan ürünler gözünüze hoş gözükürken evinizde

banyo dolabı

odanın daraltıcı olmasına yol açabilir. Yatak, oturma odası veya çocuk odası için temel unsur mobilyalardır. Fakat mutfak ve banyo gibi tesisat içeren alanlarda durum biraz daha değişiyor. Çünkü bu odalarda sabit parçaların daha fazla oluşu kullancağınız eşyaların yerlerinin kısıtlanmasına yol açabiliyor. Sabit parçaların standart ölçüleri olduğu için banyoda kullanacağınız depolama alanlarının  bu sabit birimlerin kullanımına ve ölçülerine göre biçimlendirmek gerekir. Banyonun temelini lavabo, duşakabin ve klozet oluşturur. Bu birimlere göre dolap düşünmek en doğrusu olacaktır. Banyonun daha geniş gözükmesi için lavabonun olduğu duvar oldukça büyük bir ayna ile

kaplanabilir, lavabo dolabı da mekanın renkleriyle uyumlu tonlarda malzemeler ile seçilebilir.

 

Evdeki Birey Sayısına Göre Tasarım Yapmak

Evde yaşayan birey sayısı banyodaki depolama alanını belirler. Uzun ve dar bir yapıda banyoya sahipseniz uzun bir ünite seçerek alanı işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Uzun banyolarda bir duvarın dolaplara ayrılması o alanın her zaman düzenli görünmesini sağlayacaktır. Eğer bu şekilde bir banyoya sahipseniz ve yaşam şeklinize uyuyorsa banyo ünitesine iki lavabo yerleştirip kişisel bakımınız için sıra beklemenize gerek kalmaz. Bu banyo ünitesi üstüne geniş ve sürme kapaklı bir ayna seçerseniz aynanın arka kısmına kişisel bakım ve kozmetik ürünleri depolamak için ek alan sağlamış olursunuz. Yumuşak tonlar ve modern bir stil de kullanarak bu banyoyu içinden çıkmaz istemeyeceğiniz bir alan haline getirebilirsiniz.

 

Malzeme ve Renk Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Kullanacağınız renkler ve dolapların imal edileceği malzemeler tamamen sizin zevkinize göre oluşacaktır. Klasik bir havaya sahip tasarımlara yönelmeyi tercih ederseniz masif malzemeler tercih etmeniz doğru olacaktır. Ahşap ürünler kullanılan ağacın cinsine göre banyo gibi nemli ortamlara daha uzun süre dayanırlar ve bu süre sonrasında ahşap ürünlerin bakımı daha kolaydır.

 

Bu yazımızda Banyo Dolaplarında Dikkat Edilmesi Gerekenler bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilir ve paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir