banyo dolabı

Küçük Banyolar için Banyo Dolabı Modelleri

Küçük Banyolar için Banyo Dolabı Modelleri Nelerdir? Günün stresinden ve yoğunluğundan uzaklaştığımız, ruhumuzu ve bedenimizi dinlendirdiğimiz, ruhsal olarak arınmanın yanında temizlik ihtiyacımızı giderdiğimiz banyolar evin en önemli odalarındandır. Banyo denildiğinde gözü yormayan dekorasyonu, estetiği ve temizliği ile göz kamaştıran, depolama alanları ile hayran bırakan ferah ve rahatlatan alanlar aklımıza gelir. Ancak günümüzde yapılan mimari tasarımlar banyoların oldukça küçük alanlara sıkıştırılmasına neden olmaktadır. Eskiden farklı olarak Ferah ve geniş ortamlar yerine küçük bir hacme sahip banyo dolabı ve demirbaşlar bulunan banyolar tasarlanmaktadır. Geçmişten günümüze odaların artması ve alanın azalması ile müteahhitler en çok banyodan yer kesmektedir. Hal böyle olunca yapılması gereken oldukça şık bir banyo tasarlamak, banyo içinde yer alan bütün atıl alanları kullanarak imkanlar dahilinde geniş hacimler bırakmaktır. Bunun için depolama alanları kesinlikle en iyi şekilde kullanılmalıdır. Ferah banyo dekorasyonu yapabilmek zordur ancak sonucunda ortaya çıkan sonuç yapmaya değer niteliktedir. Bugün bu yazımızda Küçük Banyolar için Banyo Dolabı Modelleri Nelerdir? Banyoyu geniş göstermenin püf noktaları nelerdir? bunları inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

banyo dolabı

Günümüzde standart banyo mobilyaları üretilirken değişen banyo ölçülerine göre de imalatlar yapılmaktadır. Bu durum özel taleplerinde kolayca uyarlanabileceği anlamına gelmektedir. Banyo iç ölçülerini hesaplayarak kaç metrekarelik bir banyoya sahip olduğunuzu belirlemek ilk adım olacaktır. Banyo ölçünüze göre duş kabini ıslak hacim alanları hesap edip gere kalan alan için en ideal ölçülere sahip banyo dolabı modelini seçmeli veya elinizde banyoya göre farklı dolap modelleri tasarlayarak depolama alanı ihtiyacınız gidermelisiniz. Banyo dolapları genel olarak dikey formlara sahip olarak imal edilse de yatay formlara sahip banyo dolabı modelleri de imal edilmektedir. Bu noktada en çok dikkat etmemiz gereken kısım banyo dolaplarıdır. Çünkü banyo dolabını konumlandırabilmeniz için yeteri kadar alana ihtiyacınız olması gerekiyor. Peki hangi dolap hangi alanlarda kullanılabilir? Birlikte inceleyelim.

Önce Kendiniz Tasarlayın

Küçük banyoların en önemli sorunu banyo içinde ideal ölçülere sahip hareket alanları kalmıyor olmasıdır. Ancak bunu birkaç dokunuş ile çözebilirsiniz. İlla standart boyutları kullanacaksınız diye bir şey yok. Eğer banyonuz uzun bir duvara sahipse ve içerideki eşya kalabalığı banyo dolabı kurmanıza izin vermiyorsa depolama alanlarını arttırarak eşya kalabalığından kurtulabilirsiniz. Bundan sonra tek yapmanız gereken duvar boyunu ölçmek ve istediğiniz banyo dolabını bu boyutlara göre dekore etmek. Genellikle bu yöntem kullanıcıların talebini çözer ancak yine de banyonuz bunu uygulayamayacak kadar küçükse diğer yöntemlerimize göz atabilirsiniz.

Lavabo Altları

Eğer banyonuzda geniş bir duvar yoksa üzülmeyin! Lavabo altlarını depolama alanı gibi kullanarak aynı banyo dolabı işlevinde kullanabilirsiniz. Eğer alanınız bundan daha fazla ise banyo boy dolaplarını da tercih edebilir ve banyo tezgahının yanına konumlandırabilirsiniz. Lavabolar içinde ideal taşıma alanı olan lavabo altı alternatif banyo dolabı modeli ile hem küçük banyo dezavantajını ortadan kaldırmış olursunuz h

banyo dolabı

em de görselliği ile size huzur veren, estetik olarak küçük bir banyoyu dünyanın en görsel banyosu gibi gösteren bir banyo dolabına sahip olabilirsiniz.

Gömülü Alanlar

Tabii banyo dolabının sadece lavabo altı ile sınırlı olduğunu göz önünde bulundurursak, depolama anlamında çok fazla yere ihtiyaç duyabiliriz. Bunu çözmek için ek dolaplardan ziyade, gömülü alanlar oluşturabilirsiniz. Zaten küçük olan bir banyoya bir de ek dolap yerleştirmek yalnızca alanı basık gösterecektir. Bu sebeple duvarın içine gömülerek depolama alanı oluşturabilen bir raf & dolap modeline sahip olabilirsiniz. Bunun bir diğer adı da niştir. Nişler oldukça ekonomik ve kısa sürede oluşturulabilir. Depolama alanını arttırması ve küçük banyolarda alan sıkıntısına çözüm bulması sebebiyle, nişler sıklıkla kullanılır.

Sizde bu teknikleri kullanarak küçük banyolar için alan sıkıntısına çözümler üretebilirsiniz. Bu yazımızda Küçük Banyolar için Banyo Dolabı Modelleri? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir