banyo dolabı

Minimalist Banyo Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Minimalist Banyo Modelleri ve Özellikleri Nelerdir? Gün geçtikçe eski tarzların yeni moda olması artık çok doğal hale gelmeye başladı. Buna bağlı olarak minimalizm de insanların benimsediği yaşam tarzlarından biri haline geldi. Özellikle şehir yaşantılarında, betonlaşma ve sürekli yeni yapıların inşa edilmesiyle beraber minimalizm e olan olumlu bakış git gide daha da artmıştır. Minimalist yaşam tarzı sadece banyo ile sınırlı değildir. Örneğin: Minimalist oturma grupları, minimalist yatak odaları, minimalist dekorasyon ürünleri gibi birçok alanda tercih edilen bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Minimalist yaşam tarzı genellikle ortamın daha ferah ve sade olması için tercih edilmektedir. Minimalist yaşam tarzı genellikle banyolarda tercih edilmektedir. Peki, Minimalist Banyo nedir? Neden bu kadar çok tercih edilmektedir?

Minimalist Banyo Nedir?

Minimalist Banyolar az “eşya çok işlevsellik” görüşünü benimsemiş banyo modelleri diyebiliriz. Burada konu, banyo küçük olduğu için az eşya kullanmak değil, eşyanın az olmasının ortama verdiği güzel hava ve ferahlıktır. İnsanların her odaya hatta her eşyaya dekoratif yönü artsın diye göz yorucu özellikler eklemesi minimalizm in doğmasına yol açmıştır. Betonlaşma ve göz yorucu dekorlardan sıkılan insanlar minimalist dekorasyon modelini oluşturmuştur. Son zamanlarda özellikle banyoda en sık tercih edilen modellerden biri minimalist banyo modelidir.  Evimizin en ferah ve sade olması gereken banyoların minimalist tarza uyması oldukça doğaldır. Minimalist Banyo Modellerinin belli başlı özellikleri vardır. Peki, Minimalist Banyo Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

1.) Az Eşya Çok İşlevsellik Anlayışı

banyo dolabı

Bu anlayış minimalizm in ana anlayışıdır diyebiliriz. Minimalist yaşam tarzında uyulması gereken en önemli kural az eşya kullanmaktır. Betonlaşma ve basık havadan bunalan insanlar sadece ihtiyacı gereği olan eşyaları kullanmaktadır. Az eşyadan kastımız çamaşır makinesinin ya da banyo dolabının önünde duran ıvır zıvır değil, gereğinden fazla alınan şampuanlar, sabunlar veya deterjanları da kapsamaktadır. Kısaca minimalist banyo modellerinde her şeyin az olması en önemli kuraldır. Tabii bu kurala uyarken ihtiyaçlarımızı da kısıtlamayacağız. Burada önemli olan gereksiz eşyaları banyomuzdan çıkarmaktır. Ayrıca banyonuzdaki ürünleri banyo dolabına kaldırarak banyonuzun daha sade görünmesini sağlayabilirsiniz.

2.) Renge Değil İşleve Dikkat Çekin

Minimalist Banyo tarzı anlayışında önemli olanın işlevsellik olduğunu anladık. Peki, Renk seçiminde ne yapacağız? İşlevselliği renkler ile ön plana çıkarmak mümkün mü? Evet, İşlevselliği ön plana çıkaran renkler var. Banyonuzda Beyaz gri veya siyah gibi nötr renkleri kullanarak, nesnelere ve işleve dikkat çekebilirsiniz. Ayrıca bu renkleri kombinleyebilir, Siyah-Beyaz, Siyah- Gri, Beyaz- Gri şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu sayede renk seçeneğiniz de artar. Nötr renklerin insan vücudunu sakinleştirdiği ve rahatlattığı bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir.

3.) Saklama Alanlarını Arttırın

banyo dolabı

Minimalist Yaşam tarzında az eşya bulundurmamız gerektiğinden bahsettik. Ancak ne kadar az eşya bulundurmak istesek de, temel ihtiyaçlarımız gereği banyomuzda birçok eşya bulunmak zorunda. Saç kurutma makinesi, tıraş makinesi, parfümler, havlular losyonlar derken banyomuz anında doluyor. Böyle durumlarda ne yapacağız? Aslında bunun çözümü banyo dolaplarını doğru dizmekten geçiyor. Saklama alanının fazla olduğu bir dolap tercih etmek banyodaki eşyalarınızı saklayacağınız alan seçmenize yardımcı oluyor. Bu sayede banyonuzda eşyalarınız çok olsa bile, banyoya girdiğinizde hiçbirini görmüyorsunuz.

4.) Aynalı Dolap Modellerinden Yararlanın

Aynalı dolap modelleri minimalist banyolarda tercih edilmesi “zorunlu” olan bir dolap modelidir. Aslına bakarsak banyo dolaplarının çoğunda ayna tercih edilmektedir ancak konu minimalist banyo dolabı olduğu zaman insan kararsız kalabiliyor. Hem işlevselliği arttırması hem de banyoyu geniş göstermesi sebebiyle minimalist banyo modelleri sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca dekoratif aynalar kullanarak minimalist banyonuzu dekoratif olarak da ön plana çıkarabilirsiniz. Unutmayın minimalist banyolarda ferahlık ve rahatlık ön plandadır. Sizi neyin daha da rahatlatacağını en iyi siz bilirsiniz. Bu sebeple banyo seçerken kendi rahatınıza göre tercih yapmalısınız.

5.) Aksesuar Kullanmak Minimalist Banyo Modellerine Uygun Olur mu?

Evet, Minimalist banyolarda aksesuar kullanabilirsiniz. Minimalist banyoya sahipsiniz diye kendinizi kısıtlamak zorunda değilsiniz. Tam aksine aksesuarlar banyonuzu ferah göstermenize yardımcı olacaktır. Eğer alan sıkıntısı çekiyorsanız banyo rafları kullanarak kendinize yer açabilir ve dekor ürünlerini buraya yerleştirebilirsiniz.

Eğer Minimalist banyo dekorasyonunda kararsız kalıyor ve sağlam bir Minimalist banyo dizmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer minimalist banyo modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun minimalist banyo modelleri için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Minimalist Banyo Modelleri ve Özellikleri Nedir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Minimalist banyo dolapları hakkında detaylı makalemize buradan […]

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir