mutfak dolabı

Mutfak Dolabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak Dolabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Her zaman modern ve kullanışlı mutfaklarasahip olup evimizde farklı bir hava yaratmak için en güzel mutfak dolaplarını hayal ederiz. Bu yazımızda size şık mutfak dolaplarına doğru akılcı çözümlerle götüreceğiz. Ama öncelikle nasıl bir mutfak aradığınıza karar vermeniz gerekiyor. Tabiki bu yazımız da size nasıl bir dolap aradığınızla ilgili fikirler verecektir. Yaşadığınız evin diğer alanlarıyla mutfağınızı modern bir şekilde eşleştirmek ve sizi yansıtan bir mutfağa sahip olmak belirlenen stili ve ilkeleri takip ederek mümkün.

Mutfağınız için seçtiğiniz materyaller ve diğer aksesuarlar ile mutfağınız üzerinde modern dokunuşlar yaratmanız mümkün. Duvardan zemin kaplamasına, ışıklandırmadan tavan süslemesine, mutfak dolaplarından mutfak tezgahına yapacağınız tüm değişiklikler mutfağınızda fark yaratmanızı sağlayabilir. Mutfağınıza farklı bir hava ve ahenk katmak istiyorsanız, modern mutfak dolapları gibi alternatif çözümler tercih etmeyi düşünebilirsiniz. İsterseniz sizin için en güzel mutfak dolaplarını bulabilmemize yardımcı olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Evinizde pratik ve kullanışlı bir modern mutfak tasarımı ile modern havalar estirmek mi istiyorsunuz? Aradığınız dekorasyonu henüz bulamadıysanız mutfak bölümümüzden en popüler mutfak dolabı modellerine göz gezdirebilirsiniz. Eğer aradığınızı bulduysanız ve eviniz için modern mutfak dolabi secimi yapmak istiyorsanız, mutfakta kullanacağınız materyaller üzerinde düşünebilirsiniz.

 

Bazen istediğiniz düzene karar vermek kolay olmayabilir, böyle durumlarda daha önce tasarlanmış modellerden örnek alıp daha fazla fikre sahip olabilirsiniz. Mutfak dolaplarınıza karar verirken önemli unsurlar, oluşturmak istediğiniz atmosfer, nasıl bir mutfak hayal ettiğiniz ve

mutfak dolabı

tabiki en önemlisi kişisel zevkinizdir. Yer ve alana göre yapacağınız tercihlerde, ahşap mutfak dolaplarını klasik stilde kullanmak yerine modern uyarlayarak, farklı dizaynlar deneyerek evinize farklı bir hava katabilirsiniz. Mutfakta yemek masası, sandalyeler ve oturma grupları tercihleri kadar dolapların yapıldığı malzeme de oldukça önemli bir nokta. Öncelikle mutfağınızda kullanacağınız dolaplar için alan belirlemelisiniz ve mutfaktaki diğer eşyalarla nasıl duracağını ya da çarpıcı özelliklerini düşünmelisiniz. Eviniz için bir farklılık istiyorsanız ve bunun için mutfağınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız  aşağıdaki tasarım stillerine göz atmanızı öneririz.

Duvar Boyu Mutfak Dolapları

Mutfağınızın estetik bir algı yaratmasını ve görsel sunumun hoş olmasını istiyorsanız, duvar boyu mutfak doplarını incelemenizi tavsiye ediyoruz. Klasik detaylar ve dönemsel izler içeren bir mutfak için böyle bir tasarım seçebilirsiniz. Tabii modernizmin parçalarını bulundurmak şartıyla. Beyaz ve gri, göz yormayan renkler bu tarz mutfak dolapları için idealdir.

Ahşap Mutfak Dolapları

Doğadan bir parça dokuyla temas etmek hem de doğallığın samimi ve sıcak hissini evinize getirmek isiyorsanız, dekorasyonunuzda doğal malzemeler kullanmaktan çekinmemelisiniz. Mutfak dolaplarında en yaygın olarak ahşap malzeme kullanılır. Bununla birlikte tasarımınızın  maliyetini ve görünüşünü etkileyecek çok fazla çeşitte ahşap vardır.Kiraz, meşe maun, akçaağaç, huş ve çam ağaçları dolap yapımında kullanılan en kaliteli ahşap türleridir. Bu ağaçlar doku ve renklerine göre stilistik olarak değişiklik gösterir. Maun ve kiraz daha zengin renkler sunarken, akçaağaç ve meşe daha hafiftirler. Çam, maliyet açısından bakıldığında kullanabileceğiniz en ucuz maun is en pahalı ahşap malzemedir. Akçaağaç ve meşe bu iki fiyat aralığının ortasında bulunmaktadır. Ahşap dolap için seçim yapılırken bir diğer önemli husus dayanıklılıktır. Akçaağaç ve meşe oldukça dayanıklıdır. Fakat maun, tüm ağaç türleri arasında en dayanıklı olandır.

mutfak dolabı

Cam Kapaklı Mutfak Dolapları

Şeffaf Cam,  cam kapaklı dolaplar arasında en sık tercih edilen ve en yaygın olandır. Bunun en büyük sebebi çok yönlü olmasıdır. Tüm mutfak tarzlarına ve dolap tiplerine uygundur, hatta diğer malzemelere göre daha iyidir. Basit bir cam gibi gözükse de yapısını sürekli koruyan güvenli bir seçimdir. Şeffaf cam kullanılırken dikkat edilmesi gereken doğru alanda kullanılması ve sürekli temizlenmesi gerektiğidir. Şeffaf olduğu için parmak izleri ve lekeler barındıracaktır. Bunun için sürekli bakım gerektirir. Şeffaf olmasından kaynaklı olarak da dolabın içini gösterir.

Sıra Tipi Mutfak Dolapları

Dar mutfaklarda mimarların en sık tercih ettiği ve adeta bir dekorasyon hilesi olan karşılıklı ve sıra şeklindeki dolaplar, en dar alanları bile olduğundan büyük gösterebilir. Ülkemizde genellikle uzun ve ince bir mimariye sahip olarak üretilen mutfaklarda da sıkça kullanılan sıra tipi mutfak dolabı modelleri, doğru renkler kullanıldığında kusursuz bir hale gelir.

Bu makalemizde Ahşap Mutfak Dolabı Modelleri Nelerdir? Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bunu anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla makaleyi blog sayfamızda bulabilirsiniz. Bizi Sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir