mutfak dolabı

Dar Mutfaklarda Yer Açma Yolları

Dar Mutfaklarda Yer Açma Yolları Nelerdir? Günümüzde geniş bir ev satın almak oldukça masraflı ve zor olduğundan çoğunlukla dar apartman dairelerinde oturuyoruz. Apartman dairelerinde salon veya yatak odası gibi alanları büyütmek için mutfak ve banyolardan kısabiliyorlar. Normal şartlarda yerleşemediğimiz mutfağa, böyle durumlarda yerleşmek hiç de kolay olmuyor. Şehir hayatı ve nüfus kalabalığı göz önüne alındığında git gide daralan odalar için önlem almak yine bize düşüyor. Peki, bu konuda ne yapabiliriz ki?

Evimizi büyütmemiz mümkün değil, bu sebeple eldeki malzemeyle en iyi işi çıkarmamız gerekiyor. Tasarım sayesinde evimizi olduğundan daha işlevsel kullanabiliriz. Mutfağımızda yapacağımız birkaç küçük dokunuş sayesinde yer açabilir ve mutfağımızı en iyi şekilde kullanabiliriz. Hadi gelin detaylıca inceleyelim. Dar Mutfaklarda Yer Açma Yolları Nelerdir?

Dar Mutfaklarda Yer Açmak

Evde en çok zaman geçirdiğimiz ve işlevsel olarak kullandığımız bölümlerden birisi hiç şüphesiz mutfaktır. Mutfağımızı işlevsel biçimde kullanarak yer açmamız mümkün. Bu noktada amaç: Ferah bir ortam yaratmaktır. Dar ve karmaşık bir alanda iş yapmak çok zor. Yaptığımız yemeklerden lezzet almak için bunu uygulamamız şart!

İlk olarak mutfağınızı ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu da ne tür yemek alışkanlıklarınız olduğuna göre farklılık gerektiren bir düzenleme yapmanızı sağlar. Örneğin evde çok vakit geçirmiyorsanız ve çoğunlukla hazır gıdalarla besleniyorsanız çok fazla araç gereç gerektirmeyen, az eşyayla pratik bir dekorasyon işinizi görmeye yetecektir. Ama eğer evde düzenli besleniyor ve mutfakta fazla zaman geçiriyorsanız uygulamanız gereken bazı adımlar var. Şimdi bu adımlardan bahsedelim. Dar Mutfaklarda Yer Açma Yolları Nelerdir?

1.) Küçük Boy Araç-Gereçler Tercih Edin

mutfak dolabı

Dar mutfaklarda avantaj sağlamanın en iyi yolu: mutfağın boyuna göre  eşyalar tercih etmektir.  Eğer evde yaşayan kişi sayısı kalabalık değilse mümkün olduğunca mutfağa alınacak eşyaların yer kaplamayan modellerinden tercih etmelisiniz. Örnek verecek olursak; Tabak, kaşık, çanak, bardak gibi eşyaları yettiği sayıda bulundurmak işinize yarayabilir. Bu eşyalar mutfak dolaplarının içinde dursa da lüzumsuz yer kaplayan bardak tabak vb. eşyalar, ihtiyacımız olan eşyaları yerleştirememize sebep olmaktadır. Bu sebeple ihtiyacımız olmayan eşyalardan kurtulalım.

2.) Ferah Alan Oluşturun

Yemek yaptığımız, kahvaltı ettiğimiz kısacası mutfakta bulunduğumuz her an ferah bir hava içerisinde olmak isteriz. Bunun sağlamak için ihtiyaçlarınızı karşılayan mutfak dekorasyonu kadar boş alan yaratabilmek de önemlidir. Yaptığımız yemekten verim almak için bu alanı arttırmanın yolunu bulmamız gerek. Mutfağı her daim derli toplu tutmak ve bu düzeni korumak bir diğer adımdır. Zira mutfağınızı dağınık ve düzensiz halde bırakırsanız doğru dekorasyon da sizi kurtarmayacaktır. Gereksiz kalabalığı önlemek ferah bir alan oluşturma adına yapabileceğimiz en önemli işlemdir. Eğer mutfak dolaplarınız yetmiyorsa ek dolap ekleyebilir ya da fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

3.) Depolama Alanlarını Arttırmak

Kalabalık yapan eşyalardan kurtulmamız gerektiğini belirttik. Ancak ihtiyacımız olan eşyalar varsa ve depolama alanında sıkıntı çekiyorsak ne yapmalıyız? Cevabı basit, yeni depolama alanları oluşturabilirsiniz. Üstelik çok kolay yöntemlerle! Yiyecek-içecek, çay kaşığı, baharatlar, un, şeker vb. ürünleri cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde depolayabileceğimiz kadar ürün depolayalım. Tabii bir de kavanoza sığmayacak cinsten eşyalar var. Onlar içinde yapabileceğimiz şeyler var. Örneğin; boş bulduğumuz bir duvara raf monte edebilir veya taşınabilir plastik çekmeceler ile eşyalarımızı depolayabiliriz. Eğer üst üste raflar monte edecekseniz Üst bölümlere sık kullandıklarınızı daha uzak alanlara ise nadiren kullandıklarınızı koymak erişim açısından pratiklik sağlayacaktır.

4.) Modüler ve Kompakt Mobilyalar

mutfak dolabı

Dar mutfaklarda eşya seçerken az yer kaplaması kadar fonksiyonel özelliklere sahip olması da çok önemli bir kriterdir. Günümüz dekorasyon trendlerinde yükselişe geçen modüler mobilyalar, dar mutfaklar için oldukça kurtarıcı bir seçenektir. Mutfağınız zaten dar olduğundan duvara sabit bir mobilya yerine ihtiyaca göre hareket ettirilebilen, daha etkin ve kullanışlı olan modüler mobilyalar mevcut alanı olduğundan daha geniş göstermez, ancak verimli kullanmanız için son derece kullanışlıdırlar. Bu sayede hem fonksiyonel hem ferah bir mutfak ortamı oluşturabilirsiniz.

Alandan Tasarruf etmenin onlarca farklı yolu var .Eğer mutfak dolabı veya banyo dolabı seçiminde fazla yer kaplasın istemiyor ve aradığınızı bulamıyorsanız size iyi bir haberimiz var! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir. Uygun fiyata mutfak dolabınız her alana sığsın istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli ve dayanıklı mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Dar Mutfaklarda Yer Açma Yolları? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir