Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Bir evde en çok vakit geçirilen alanların başında mutfak gelir. Yemek yaparken, ailecek kahvaltı ederken, bir şeyler atıştırmak istediğimizde, misafire ikram hazırlarken hatta gece uykumuzdan uyanıp su içmek istediğimizde bile gittiğimiz yer mutfaktır. Yani kısacası günün önemli bir kısmını mutfakta geçiririz. Bu bağlamda günümüzde birçok farklı mutfak modeli üretilmeye başlanmıştır. Eskiden mutfak tipleri ve ev modelleri aynı iken mutfak takımı seçmek haliyle daha kolaydı ancak git gide gelişen dünyada hiçbir ev birbirine benzemiyor! Farklı tip evler ve mutfak takımları insanların kafasını bir hayli karıştırıyor. Bu yazımızda mutfak takımı nasıl seçilir ve Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Bunu anlatmaya çalışacağız.

Mutfak Dekorasyonu

Eğer yeni bir mutfak satın almayı düşünüyorsanız önünüzde iki seçenek var. Birincisi hazır mutfak seçenekleri, ikincisi ise parçaları toplayarak farklı malzemelerden oluşturacağınız bir mutfak dekorasyonu modelidir. Gelin bu mutfak tiplerinin özelliklerini inceleyelim. İşte Mutfak Dekorasyonu hakkında bilmemiz gerekenler…

1. Hazır Mutfak Seçenekleri

mutfak dolabı

Mutfak Dekorasyonu için hazır mutfak seçenekleri, parçaları toplamaya göre daha basit bir işlemdir. Tabii basit olmasının avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmakta. Öncelikle hazır mutfak modellerinden satın almak istiyorsanız mekanınızın fiziksel koşullarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Alan çok önemli! Eğer mutfakta geniş alana sahipseniz ada tipi mutfaklardan yararlanabilirsiniz. Ada tipi mutfaklar en çok beğeni alan mutfak çeşitlerindendir. Orta alandaki yemek masasının gerektiğinde yemek masası olarak da kullanılabilmesi mutfağın işlevselliğini arttırmaktadır. Tabii gerçekçi olmak gerekirse günümüzde betonlaşma git gide artmakta ve evler daha küçük olacak şekilde tasarlanmaktadır. Apartman dairelerinde ada tipi mutfağa sahip olmak hayal gibi görünebilir, ancak küçük mutfak tipleri içinde birçok seçenek bulunmakta! Amerikan mutfak modelleri kültürümüzde pek yaygın görünmese de son zamanlarda gittikçe kullanılmaya başlandı. Mutfak ile salonu bileştirmek apartman daireleri için vazgeçilmez bir hal almaya başladı. Peki, Bu farklı model mutfak dekorasyonu modelleri nasıl oluşturulur?

Mutfak dekorasyonunda dikkat etmemiz gereken en önemli şey dolap düzeni ve kapak modelleridir. Ayrıca mutfağınızda hangi beyaz eşyanın bulunacağı ve bu beyaz eşyaların renkleri ile uyum içerisinde olması estetik açıdan önemlidir.

2. Parça Toplayarak Mutfak Dekorasyonu Oluşturmak

Parça Toplayarak Mutfak Dekorasyonu oluşturmak, Hazır mutfaklara göre daha zorlu ve yorucu bir süreçtir. Ancak bu yöntem sayesinde istediğiniz mutfak parçalarına daha kolay ulaşabilir ve daha uygun fiyatlara mutfağınızı dizebilirsiniz. Hazır mutfakların  dekorasyonu tamamlanmış halde size teslim edilir ancak parça toplamada tüm dekorasyon işleri kullanıcılara kalır. Parça toplayarak mutfak dizmek istiyorsanız aynı zamanda dekorasyon anlamında da mutfağınızın elini güçlendirmek istiyorsanız her parçayı birbirine uyumlu dizmeniz gerekir. Bu bağlamda krem rengi ve kahverengi ağırlıklı renkleri kullanabilirsiniz ayrıca dolapların sürgüleri birbirine uyumlu olmalıdır. Sade renkleri tercih ederseniz mutfak parçalarını birbirine uydurmanız kolay olacaktır. Peki, Daha çok öne çıkacak bir mutfak istiyorsam ne yapmalıyım?

Öne çıkacak şık bir mutfak istiyorsanız, mutfak dolaplarını canlı renklerden tercih edebilirsiniz. Kırmızı mutfak dolapları her zaman öne çıkar. Kırmızı mutfak dolapları tercih ederseniz mutfak masası ve tezgahı beyaz tercih edebilirsiniz. Canlı renk dolaplara sade renk masa kullanırsanız mutfağınız oldukça şık ve ilgi çekici görünür.

Tezgah Seçimi

mutfak dolabı

Her iki mutfak tipinde de öncelik vermemiz gereken bir nokta olarak malzeme seçimini gösterebiliriz. Buna göre öncelikle tezgahımızı kullanımına çok uygun malzemelerden seçmeliyiz. Bunlar da uzun vadeli kullanımlarda bize sorun çıkarmayacak malzemeler olmalıdır. Örnek olarak mermer uygun bir çözüm olabilir, fakat mermer leke yapma gibi kalıcı bozulmalara neden olabilir. Bizim önerdiğimiz malzeme ise granittir. Çünkü granit, ham maddesinin sertliği dolayısıyla ve desen çeşitliliği ile de oldukça tercih edilen bir malzemedir. Bunların yanı sıra akrilik dökme tezgahlar da vardır. Tercihe göre bunlar da kullanılabilir.

Mutfak Zemini

Mutfak zeminleri sert ve suya dayanıklı olmalıdır. Çünkü su taşması, bulaşık makinesinin su sızdırdığı gibi durumlarda daha kolay temizlenen yüzeyler için daha uygundur. Fakat mekanı daha sıcak göstermek için parke de kullanılabilir ama bu gibi durumlarda kabarma yapacağından maliyetli bir tadilat gerektirecektir. Son zamanlardaki mutfaklara uygun parkeleri de unutmamak gerekir. Mutfak zemininde parke tercih etmekte kararlıysanız zemini suya dayanıklı mutfak parkeleri ile donatabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi mutfak tipiniz ne olursa olsun dekorasyon anlamında mutfağınızın ön plana çıkmasını istiyorsanız izlemeniz gereken 4 adım var. Mutfak Dolapları, Mutfak Masası, Tezgah ve zemin. Bu dördünü birbirine uydurduğunuz takdirde eviniz, mutfak dekorasyonu açısından ön plana çıkacaktır.

Eğer mutfak dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir