mutfak dolabı

Mutfak Dolabı Kapak Seçimi için Alternatif Öneriler

Mutfak Dolabı Kapak Seçimi için Alternatif Öneriler Nelerdir? Mutfak dolaplarının dış görünümünü sağlayan temel etken kapaklarıdır. Üreticiler tarafından farklı seçeneklerle imal edilen ve kullanıma sunulan hazır mutfaklar bugün modern evlerde en çok kullanılan mutfak ünitelerini oluşturuyorlar. Bu mutfakların her ne kadar iç kısmı farklı özelliklerle dolu olsa da dış görünümünü sağlayan tek bir nokta var: Mutfak Dolabı Kapakları… Yani yeni bir mutfak dizmek isteyenler için en önemli seçimlerden biri, mutfak dolap kapaklarının malzeme ve modellerini belirlemektir. Peki, Mutfak dolabı kapak seçimi nasıl yapılmalıdır? Sadece renk mi dikkate alınmalı? Gelin incelememize başlayalım.

mutfak dolabı

Mutfak Dolabı Kapak Seçimi

Son yıllarda birçok farklı mutfak dolabı çeşidinin olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu veriyle doğru orantılı olarak birçok farklı kapak çeşidi de bulunuyor. Kesinlikle bilmemiz gerekir ki, kapak seçimi yaparken sadece kapak rengi belirleyici olmamalıdır. Renk önemli bir faktördür ama sadece renge dikkat ederek başarılı bir görünüm sağlayamayız. Peki, ne yapmalıyız? Dilerseniz kapak türlerini ve özelliklerini detaylıca inceleyelim.

Parlak Yüzeyli Lake Kapak Modelleri

Mutfak dolaplarında en çok tercih edilen kapak malzemelerinin başında lake geliyor. Lake mutfak dolapları da son yıllarda satış rekorları kırdı. Yüzeyi sayesinde kullanıcıların beğenisini toplayan lake, adını aslında bir tür cilalama tekniğinden alıyor. Yani kısacası adının hakkını veriyor diyebiliriz. lake mobilyalar laka adı verilen bir cila ile kaplanmış olan mobilyalardır. Lake mutfak dolabı kapaklarının bugün modern mutfaklarda en çok tercih edilen modelleri oluşturmasının en önemli nedeni bu kapakların oldukça sert, dayanıklı ve uzun ömürlü yüzeylerinin olmasıdır. Kapak seçimi konusunda da kullanıcıların büyük ilgisini toplamayı başaran lake hem yüzey parlaklığı hem renk kartelasının geniş olması hem de dayanıklı modeller olması ile listenin başında olmayı sonuna kadar hak ediyor.

Membran Kapak Modelleri

mutfak dolabı

Bütçe konusunda insanların işlerini kolaylaştıran Membran modeller, Ham mdf malzeme üzerine pvc vakum presle kaplanarak üretilmektedir. Kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmektedir. Membran kapakları alternatiflerinden ayıran en önemli özelliklerden bir diğeri, ön yüzeyin dört kenar ile birlikte kaplanabilmesi ve dolayısıyla eksiz ve bütünlüklü bir görünüme sahip olmalarıdır. Tüm bunlara ek olarak membran kapaklar çok dayanıklıdır. Hem darbelere karşı hem de su ve neme karşı dayanıklıdır. Bozulmalara uğramaz. Uzun ömürlü olması, uygun fiyatlı olması ve renk seçeneklerinin fazla olması sebebiyle sık tercih edilen kapak seçimlerinden biridir.

Akrilik Yüzeyli Kapak Modelleri

Akrilik kapak modelleri yapı itibariyle membrana oldukça benzemektedir. Aralarındaki tek önemli fark: akrilik kapakların kaplama kalınlığı daha fazla olması ve kenarların kapsanmamasıdır. Akrilik dolapların önemli bir diğer özelliği ise leke tutmayan bir yapıya sahip olmasıdır. Temizliğe vakit ayıramayan insanlar genellikle akrilik yüzeyli kapakları tercih etmektedir. Yapısı sayesinde hep tertemiz ve yeni gibi gözükür. Günümüzde popüler kapak modellerinden biri de Akrilik kapak modelleridir.

Ahşap Kapak Modelleri

Klasik modellerin başında gelen ahşap kapak modelleri, yüzyıllardır kullanılması ile kendini kanıtlamış eşsiz bir kapak türüdür. 2020 senesinde sağlıksal açıdan ön plana çıkan ahşap mutfak dolabı modellerine ek olarak ahşap kapaklarda eklendi. Ahşap kapakların önemli özelliklerinden biri toz ve bakteri tutmayan bir yapıya sahip olmasıdır. Hastalık ve virüslerin olduğu bu dönemde popülerleşen kapak modellerinden biri de ahşap kapaklardır. Ahşap kapaklar Hem doğal hem temiz hem de farklı modelleri olması sayesinde tercih edilmektedir.

Cam Kapak Modelleri

Eskiden olmasa da günümüzde popülerleşmeye başlayan bir kapak modeli de cam kapaklardır. Özellikle üst dolaplarda cam kapakların kullanılması küçük mutfaklara ferahlık kazandırarak alanın daha geniş görünmesini sağlıyor. Cam Kapak modelleri gözünüzü korkutmasın, sıcak preslenme ile üretildiği için standart camlardan en az 5 kat daha dayanıklı oluyorlar. Bu da cam kapak modellerin tercih edilmemesindeki en büyük etkeni ortadan kaldırıyor. İçiniz rahat olsun, eğer cam kapak modellerinden kullanmak istiyorsanız kırılacak korkusuna kapılmanıza hiç gerek yok!

Eğer mutfak dolabı kapak seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap kapağı arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Mutfak dolabı kapakları satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları ve mutfak dolabı kapakları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Mutfak Dolabı Kapak Seçimi için Alternatif Öneriler Nelerdir? inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir