mutfak dolabı

Suntalam ve Mdflam Mutfak Dolabı Özellikleri Nelerdir?

Suntalam ve Mdflam Mutfak Dolabı Özellikleri Nelerdir? Gelişen teknoloji ile birçok mutfak dolabı modeli ortaya çıktı ancak hala suntalam gibi eski tarzda mutfak dolapları da kullanılmaktadır. Suntalam ve Mdflam mutfak dolabı modelleri eski tarz mutfak dolabı severler ve ucuza mutfak dolabı dizmek isteyenler için bir numaradır. Suntalam Mdflam dan daha ucuz bir mutfak dolabı türüdür ancak klasik görünümü yüzünden herkes tarafından tercih edilmez. Mdflam ise hem modern görünümü hem de ucuz olması sebebiyle sık tercih edilen mutfak dolapları arasındadır. Gelin öncelikle Suntalam nedir inceleyelim.

Suntalam Nedir?

Suntanın yapı malzemesi talaş ve tutkaldır. Eskiden Sunta malzemeleri yapıştırıcılar sayesinde birbirine tutturulurken günümüzde birçok farklı kimyasal sayesinde sağlamlığı arttırılmaktadır. Suntanın yapı malzemesi talaş olduğu için üretildikten sonra içerisinde boşluklar oluşabilmektedir. Bu büyük bir dezavantajdır. Sunta sert darbelere karşı çok dayanıksız bir malzemedir. Yine de reçetesine uygun bir şekilde üretildiği takdirde  oldukça kaliteli ve dayanıklıdır. Suntalam , sunta malzemenin lamine kaplama yapılması ile oluşturulmaktadır. Bu sayede suntalam, suntadan çok daha dayanıklı ve rutubete karşı oldukça dirençlidir. Son zamanlarda kalite açısından suntalam kendini oldukça geliştirmiş ve mdf ye yaklaşmıştır. Ancak yine de suntalam ile üretilen mobilyalar nemli ve rutubetli alanlarda bulundurulduğunda zamanla bozulmalar yaşanmaktadır. Bu sebeple dolabınızı yerleştireceğiniz alanın rutubetli olmamasına dikkat edin! Suntalam mobilyalar sadece mutfak dolabında değil Gardırop, karyola, şifoniyer, yatak odası veya bebek-çocuk odası gibi mobilyalarda da kullanılmaktadır.

Mdflam Nedir?

mutfak dolabı

Mdf nin ana maddesi ağaç tozları ve tutkalın kimyasal maddeler ile preslenmesi sayesinde elde edilir. İçi tozdan oluştuğu için oldukça sağlam bir malzemedir. Giderek gelişen teknoloji ile birlikte içeriğine yeni kimyasallar eklenerek sağlamlığı arttırılmıştır. Zaten sağlam olan mdf, mdflam sayesinde daha da sağlamlaştırılarak dayanıklı bir hale getirilmektedir. Tabii reçeteye uymak mdflam için de önemlidir. Reçeteye uyulmadan üretilen bazı mdflam ürünler suntalam dan daha dayanıksız olabilmektedir. Mdflam ürünler genellikle sağlam olması gereken mobilyalarda kullanılmaktadır. Örneğin; Gardırop kapıları, banyo dolapları, mutfak dolapları (genel olarak sık kullanıldığı için dolap kapılarında kullanılır.) gibi alanlarda  sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca rutubetin fazla olduğu yerlerde de gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır.

Suntalam ve Mdflam Mutfak Dolaplarının Özellikleri

Fiyat: Suntalam da Mdflam da uygun fiyatlı yapı malzemeleridir. Ancak aralarında inceleyecek olursak Suntalam Mdflam dan daha ucuzdur. Bunun sebebi mdflamın yapısında ağaç tozları ve güçlü kimyasal maddelerin kullanılmasıdır.

Kalite ve Sağlamlık: Kalite ve sağlamlık bakımından mdflam daha kaliteli olsa da suntalamında hiç aşağı kalır yanı yoktur. Yapısında kullanılan kimyasallar ürünlerin sağlamlığını arttırmaktadır.

Rutubet: Genel olarak bakacak olursak Suntalam da Mdflam da rutubete ve neme dayanıklıdır. Ancak ikisi arasında karşılaştıracak olursak, Sunta normalde rutubet ve neme dayanıklı değildir. Sunta malzemenin lamine kaplama yapılması sayesinde rutubete dayanıklı hale gelmiştir. Mdflam a bakacak olursak mdf halinde de mdflam halinde de nem ve rutubete dayanıklıdır.

mutfak dolabı

Renk Seçenekleri: Mutfak dolabı için inceleyecek olursak birçok farklı renk seçeneği mevcuttur. Mutfak dolabı renk seçeneklerine ürünler sayfasından ulaşabilirsiniz. Ancak karşılaştırma yapmamız gerekiyorsa Mdflam ın renk seçenekleri suntalam a göre çok daha fazladır.

Bozulma: Suntalam üretim aşamasında reçeteye uymadan üretilirse kısa süre içerisinde deforme olarak yapısı bozulmaktadır. Mdf nin reçetesine dikkat edilmese de içerisinde ağaç tozları bulundurduğu için kolay kolay bozulmayacak cinstendir.

Hafiflik: Suntalam malzemeler yapı itibari ile mdflam a göre çok daha hafif bir malzemedir. Bu malzemeye hem avantaj hem de dezavantaj sağlamaktadır. Hafifliği sebebiyle kolay taşınır ve kullanımı çok daha kolaydır. Ancak sert darbelere karşı oldukça dayanıksız ve onarımı zor bir malzemedir.

Kabarma: Suntalam ve mdflam mobilyalar banyo dolaplarında da oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu sebeple suya dayanıklı olması çok önemlidir. Normal şartlarda iki mobilyada suya dayanıklı iken suntalam mobilyaların kenar bantları çıkarıldıktan sonra suya temas ederse kabarma ve şişme yapabilir.

Sağlığımıza Zarar Veriyor mu?

Sağlıksal olarak inceleyecek olursak suntalam ın içerisinde talaş ve tutkal, mdflam ın içerisinde ise ağaç tozları ve tutkal bulunmaktadır. İki malzemenin ortak maddesi tutkaldır. Standartlara uygun bir şekilde üretildiği takdirde tutkalın sağlığa zararı yoktur. Talaş ve ağaç tozlarının da zararlı olmadığını biliyoruz, yani suntalam ve mdflam içinde sağlığımızı tehdit edecek herhangi bir unsur yoktur.

Eğer mutfak dolabı veya banyo dolabı seçiminde kararsız kalıyor ve iyi bir dolap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer mutfak dolabı veya banyo dolabı satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun kaliteli mutfak dolapları için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Suntalam ve Mdflam Mutfak Dolabı Özellikleri Nelerdir? bunu inceledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgiyi blog sayfamızdan bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir