küçük mutfak

Mutfak eşya seçiminin mutfak tasarımı üzerindeki bazı hususlar

Bugünkü makalemizde Mutfak eşya seçiminin mutfak tasarımı üzerindeki bazı hususlar hep birlikte inceleyeceğiz. Çoğu aile için mutfak evin merkezidir. Yemeklerin pişirildiği, okul sonrası bilgilendirmelerin yapıldığı ve hatta belki de aile yemeklerinin düzenlendiği yerdir. Evinizin bu odak noktasında bireyselliğinize ve zarafetinize bir dokunuşla estetik açıdan güzel ve davetkar bir oda yaratmak çok önemlidir. Ancak, bir kez hayalinizdeki mutfağı inşa ettikten sonra, onunla birlikte gitmek için doğru ekipman ve gereçleri bulmak zor olabilir.

İster narin ve nötr tonlar, ister güçlü, doygun tonlar veya ikisinin bir kombinasyonunu seçin, tencere setinizi dekorunuzla eşleştirmek, tüm ailenin keyfini çıkarabileceği uyumlu bir atmosfer yaratmak için hayati önem taşır.

 

1-Bir renk şemasına karar verin.

Mutfağınızı planlarken (veya yenilerken) muhtemelen farklı renk şemalarını ve paletleri araştırmak için çok zaman harcadınız. Mutfağınızın dekorunda (dolap kapakları, tezgahlar ve hatta buzdolabınız dahil) kullandığınız renkleri belirlemek ve dikkate almak, tezgahta harika görünen mutfak eşyalarını bulmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

Mutfağınızda mevcut renkleri gözlemlediğinizde, mutfak gereçlerinizin mutfak ünitelerinizle sorunsuz bir şekilde bütünleşmesini mi yoksa parlak bir kontrast oluşturmasını mı istediğinize karar verin.

Odada hangi renklerin işe yarayacağını keşfetmek için bir renk tekerleği kullanın. Renk çarkında birbirine yakın renkler genel olarak rahatlatıcı ve birleştirici bir etki sağlar. Birbirine zıt renkler (tamamlayıcı tonlar) odaya canlılık ve coşku katacaktır.

kucuk mutfak

2- Kaynaklarınızı düşünün.

Mutfak tasarımında doğru malzemeleri seçmek çok önemlidir. Mutfağınız ister koyu renkli ahşap, ister açık renkli mermer veya çok sayıda paslanmaz çelikle dolu olsun, alanın genel havasını ve sonuç olarak ne tür pişirme kaplarının en iyi görüneceğini etkileyecektir.

Beyaz veya açık gri olan dolaplar, beyaz veya açık gri cihazlarla en iyi şekilde görünür.
Kahverengiler, canlı tonlar ve/veya griler paslanmaz çelik ekipmanlarla güzel bir uyum sağlar.
Tencerenizi seçerken, malzemeleri şu anda sahip olduğunuzla eşleştirmeye çalışın. Bol miktarda parıldayan metal, rustik ve ahşap tencere ile modern bir estetik için gittiyseniz, her şeyi birbirine bağlaması pek olası değildir.

 

3- Bir oda stili’ ne karar verin.

Mutfağınızın renkleri ve malzemeleri, alanın genel görünümü üzerinde etkili olacaktır. Öte yandan, küçücük unsurlar aslında tonu belirleyen şeydir. Çay havluları ve saksı bitkileri bile benzer bir amaca ulaşmak için birlikte çalışmalıdır!

Mevcut renk ve malzemelere dikkat ederek, yaratmak istediğiniz atmosferi tamamlamak için tencere seçin. Hangi mutfak gereçlerinin gösterilmesi gerektiğini ve nelerin gizlenebileceğini ve her şeyin nereye gideceğini düşünün.

acikrafmutfak

4- Minimalist ve modern

Eviniz ileri teknoloji aletler ve pürüzsüz malzemelerle daha şık ve modaysa, mutfak gereçlerine daha modern bir yaklaşım seçebilirsiniz. Siyah, beyaz veya renk düzeninize uyan güçlü bir ana renkteki parlak ürünler bu mutfaklarda harika görünüyor.

Modern/minimalist bir mutfakta, vitrinde çok fazla pişirme kabı istemezsiniz, bu nedenle dekorunuzu oluştururken kesinlikle neye ihtiyacınız olduğunu dikkatlice düşünün. Her gün bir şey kullanmıyorsanız, muhtemelen mutfak eşyalarınızın, tencerelerin, tavaların ve diğer mutfak eşyalarının çoğunu dolaplarda veya iyi tasarlanmış raflarda saklamak isteyeceksiniz.

5- Küçük şeylere takılıp kalmayın.

Mutfağınız, günün sonunda, basitçe… Sizin.

Renklerinizin birbirini tamamlayan ve estetiğinizi mükemmelleştiren olup olmadığını tartışarak saatler geçirebilirsiniz, ancak günün sonunda mutfağınızın sizi mutlu etmesi ve ihtiyacınız olan her şeyle donatılmış olması çok daha önemlidir.

 

 

Eğer Mutfakta Mutfak eşya seçiminin mutfak tasarımı üzerindeki bazı hususlar kararsız kalıyor ve sağlam bir mutfak modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sağlam Mobilya  1986 yılından beri mobilya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir.  Eğer mutfak modellerimizden satın almak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her ev tipine uygun mutfak modelleri için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda Mutfak eşya seçiminin mutfak tasarımı üzerindeki bazı hususlar konusunu anlatmaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Mobilyalar hakkında daha fazlasını blog sayfamızdan bulabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir